weranda.pl werandaweekend.pl
reklama
Jak samodzielnie odnowić doniczki ceramiczne

Jak samodzielnie odnowić doniczki ceramiczne

Zieleń w domu

Doniczki to ważny element dekoracji każdego ogrodu, balkonu i parapetu. Latem zwracamy na nie bardziej uwagę ze względu na przesadzanie i odświeżanie aranżacji kwiatów i roślin. Oto kilka sposobów co zrobić, żeby stara i nieatrakcyjna doniczka ceramiczna zamieniła się w ciekawy akcent dekoracyjny twojego ogrodu lub balkonu.

Jak odnowić doniczki ceramiczne – przygotowanie

Doniczki, które wystawione są na działanie wiatru, słońca i deszczu łatwo tracą swoje walory. Ich kolory blakną, a powierzchnia matowieje, mogą też powstawać plamy. Co zrobić, żeby przywrócić im dawny blaski intensywność kolorów i odświeżyć ich wygląd? 

Bez względu na metodę dekoracji: malowanie lub oklejanie, trzeba przygotować doniczki, żeby dekoracje były trwałe. Oczyść stare doniczki ogrodowe z ziemi i zabrudzeń. Umyj je gąbką, wodą z płynem do mycia naczyń lub z szarym mydłem. Daj im czas, żeby wyschły. 

Jak odnowić doniczki ceramiczne – oklejanie

Jednym z prostszych sposobów na to, jak odnowić doniczki gliniane jest ich oklejanie. Prosty, ale ciekawy sposób to  owinięcie ich sznurkiem konopnym lub jutowym. Potrzebne do tego będzie wikol – klej który po wyschnięciu znika. Wystarczy odmierzyć sznurek – w zależności ile razy  chce się okręcić nim doniczkę. Zanurzyć go w kleju, który ma ciekłą konsystencję i zdjąć jego nadmiar i ciasno, raz przy razie, owijać doniczkę. Poczekać do wyschnięcia i dekoracja gotowa.

Jak odnowić doniczki ceramiczne – kolorowe koraliki

Zamiast sznurka można użyć naturalnych kamieni, które są do kupienia w Internecie. Najlepiej małych koralików. Świetnie sprawdzą się tu agaty, tygrysie oko, biały lub czarny kamień rzeczny. W przypadku koralików wystarczy owinąć doniczkę tylko raz i tak będzie wyglądała atrakcyjnie. 

Jak odświeżyć doniczki ceramiczne  – technika decoupage

Innym sposobem na oklejenie doniczki jest technika decoupage, która będzie dobrze wyglądać na zniszczonych doniczkach glinianych. Potrzebne będą papiery – cienkie bibuły z różnymi wzorami, klej wikol. Ta technika wymaga cierpliwości i uważności, ale efekty są zaskakujące.

Jak odświeżyć doniczki ceramiczne – stare donice jak nowe

Jeśli masz dużo różnych doniczek, możesz pokusić się o recycling drobnych przedmiotów tj, jak guziki, kawałki kory, koronki do dekoracji dużych donic. Elementy takie będą świetnie wyglądać na jasnych doniczkach ceramicznych. Do tego przyda się mocniejszy klej i wyobraźnia. Do dekorowania zaproś swoje dzieci, które zaskoczą Cię swoimi pomysłami. 

Jak odświeżyć doniczki ceramiczne – resztki materiału

Ambitniejsze zadanie to oklejenie doniczki materiałem: jeśli masz ścinki albo małe kawałki – użyj ich. Sprawdzi się tu naturalny len, bawełna. Wystarczy namoczyć kawałki materiału w zaprawie klejącej do płytek, poczekać aż dobrze nasiąkną i przyklejając je do doniczki, formując mniejsze faktury lub większe fałdy. Po 2-3 materiał powinen wyschnąć i można przesadzać do takiej doniczki rośliny. Po kilku dniach warstwa tkanin powinna całkowicie wyschnąć. Potem pomaluj całość na wybrany kolor: ceglastą czerwień, butelkową zieleń, indygo lub złamaną biel. Najlepsze do tego będą farby akrylowe

Malowanie doniczek ceramicznych

Użyj do tego starych doniczek glinianych, szkliwione nie bardzo się nadają, bo farba będzie odpadać. Przed pomalowaniem odtłuść powierzchnię starej glinianej doniczki wodą z płynem do mycia naczyń. Do malowania użyj akryli zewnętrznych – będą oporne na działanie deszczu. Użyj małego wałeczka ok. 4-5 cm długości. Nakładaj farbę cienkimi warstwami. W zależności od koloru nałóż kilka warstw (ciemne 1-2, jasne 2-3). Za każdym razem czekaj do całkowitego wyschnięcia warstwy. Maluj kilka doniczek jednocześnie, wtedy pomalujesz ich więcej w krótkim czasie.   

Szybkie odnawianie doniczek

Ten sposób jest dobry dla tych, którzy lubią szybki efekt. Do odświeżenia doniczki ceramicznej świetna będzie akrylowa farba w sprayu. Kupując trzeba zwrócić uwagę na to, czy to jest mat czy wysoki połysk – w zależności od efektu, który chcemy uzyskać. Malując trzeba pamiętać o zachowaniu odległości i odpowiedniej końcówce, która wolno nadaje farbę. Maluj w rękawiczkach

Jak odświeżyć doniczki ceramiczne: szablony

Jeśli zdecydujesz się na użycie farby sprayu, możesz dodatkowo udekorować doniczki prostymi szablonami w kształcie serca, karo, gwiazdki. Dobrze wyglądać będą ciemne szablony na jasnym tel. Zestawy kolorystyczne do rozważenia: biel i czerń, biel i ceglasta czerwień, miętowa zieleń i ciemny błękit.  

 

Tekst: MW

Zdjęcia: Shutterstock

Zobacz także: Doniczki i donice ogrodowe, czyli w co ubrać kwiaty