książki o życiu na wsi

10 świetnych książek o życiu na wsi, które musisz przeczytać

Styl życia

Wakacje to okres sprzyjąjący czytaniu. Czas nadrobić zaległości. Przedstwiamy wam nasz wybór 10 pozycji. Zaparz kawę albo ulubioną herbatę, usiądź wygodnie w cieniu drzewa i zanurz się w fascynujących opowieściach daleko od miasta.

reklama
chata magoda
Chata Magoda, Ucieczka na wieś, Jagoda Miłoszewicz, wyd. Nasza Księgarnia

1. Gospodyna. Zaradnik domowy, Kasia Dyna, wyd. Nasza Księgarnia

Książka polecana zarówno tym, co mają dwie lewe ręce, jak i tym z głową na karku. Poradnik prosto, wdzięcznie i pociesznie podpowiada, jak utrzymać w ryzach swoje cztery kąty: daje praktyczne przepisy na wszelkie pasty do szorowania, płyny do mycia okien, sposoby na usuwanie kamienia czy pachnidła.

2. Chata Magoda, Ucieczka na wieś, Jagoda Miłoszewicz, wyd. Nasza Księgarnia

W 2004 roku Jagoda i Maciek zrezygnowali z życia w mieście i przeprowadzili się na wieś, do Lutowisk, gdzie kupili kawałek ziemi. Nie chcieli budować nowego domu. Znaleźli chatę z bali z 1930 roku i przenieśli ją w całości w Bieszczady. Tak powstała Chata Magoda, w której zaczęli przyjmować gości i prowadzić gospodarstwo agroturystyczne. Książka jest nie tylko opowieścią o gospodarzach, ale również poradnikiem, w którym szczegółowo opisano, m.in. takie tematy jak: przenoszenie chaty, naturalna oczyszczalnia wody, przydomowa wędzarnia, z czego żyć na wsi, prowadzenie ekologicznego domu, ogrzewanie czy urządzanie wnętrz. Autorka podzieliła się też przepisami na potrawy, które gotuje swoim gościom, oraz poradami na temat rękodzieła.

Cały rok na wsi, Teresa Jaskierny, wyd. TE-JOT
Cały rok na wsi, Teresa Jaskierny, wyd. TE-JOT
Lisy. Historia miłości i odrazy
Lisy. Historia miłości i odrazy

3. Cały rok na wsi, Teresa Jaskierny, wyd. TE-JOT

Pełne życia i barwne opowieści redaktor naczelnej magazynu Weranda, Teresy Jaskierny, to zabawne plotki z życia mieszkańców jednej wiejskiej uliczki. Błyskotliwe i przenikliwe, a jednocześnie dowcipne i inteligentne anegdoty obejmują okres 4 pór roku. Co miesiąc można je przeczytać w magazynie Weranda Country. Tutaj zostały zebrane i w wydaniu książkowym z ilustracjami autorki, która jest nie tylko felietonistką, wydawcą, ale również grafikiem. Książki możecie kupić na sklep.weranda.pl

4. Lisy. Historia miłości i odrazy, Lucy Jones, wyd. Marginesy

Od wieków wzbudza kontrowersje. W mitologii greckiej był potworem, jednym z dzieci Echidny. W folklorze francuskim Renartem, uosobieniem przebiegłości i sprytu. W arabskim uważano go za stworzenia tchórzliwe, słabe i przebiegłe. W Biblii lisami nazywano fałszywych proroków. Lucy Jones, zgłębiając prawdę o lisach, musi konfrontować się z różnymi postawami – także z własną historią rodzinną. Rozmawia z myśliwymi i przeciwnikami polowań, z obrońcami praw zwierząt i tępicielami szkodników, a także z weterynarzami leczącymi dzikie zwierzęta. Bierze udział w pogoni za lisem i z grupą sabotażystów przerywa polowanie. Ta pasjonująca historia opowiada nie tylko o fascynującym stworzeniu, ale i o tym, co nasz stosunek do lisa mówi o nas i o naszym związku ze światem przyrody.

Jej wysokość gęś. Opowieści optakach, Jacek Karczewski, wyd. Poznańskie
Jej wysokość gęś. Opowieści optakach, Jacek Karczewski, wyd. Poznańskie
Kąpiele leśne, Jak czerpać zdrowie z natury, M. Amos Clifford, wyd. Kobiece
Kąpiele leśne, Jak czerpać zdrowie z natury, M. Amos Clifford, wyd. Kobiece

5. Jej wysokość gęś. Opowieści optakach, Jacek Karczewski, wyd. Poznańskie

Ptaki kojarzą się z wolnością, zaskakują mnogością gatunków i odmiennymi zwyczajami. Wśród nich znajdują się zarówno maleńkie kolibry, jak i drapieżne harpie wielkie, które imponują potężnymi szponami i pokaźną rozpiętością skrzydeł. Autor opowiada w swojej książce o wróblach, przygląda się bliżej ptasiej muzyce i ich wędrówkom. Zdradza, że człowieka łączy z ptakami około 50 genów, które są odpowiedzialne za zdolność mowy czy śpiewu. Jak powiedział prof. Maciej Ludziak z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN Karczewski jest „cały w ptakach”. Jako jeden z „ptakolubów opowiada o ptakach barwnie i bardzo osobiście, nie podręcznikowo, ale kompetentnie.

6. Kąpiele leśne, Jak czerpać zdrowie z natury, M. Amos Clifford, wyd. Kobiece

Delikatny mech, kojący śpiew ptaków, aromatyczny zapach żywicy i hipnotyzujący szum drzew… Jeśli zdarza ci się czuć, że życie pędzi jak szalone, wyjdź do lasu, by skutecznie zresetować umysł. Oto wyjątkowy przewodnik po leśnych kąpielach oparty na uzdrawiającej japońskiej filozofii shinrin-yoku, która polega na nawiązaniu bliskiej więzi naturą. M. Amos Clifford w swojej książce dzieli się praktycznymi wskazówkami, jak korzystać z dostępnych dobrodziejstw lasu. Dzięki niej dowiesz się, jak zacząć własną praktykę kąpieli leśnych, wybierzesz odpowiednie miejsca, poprawisz swoją kondycję fizyczną, obudzisz w sobie wewnętrzną radość. Przekonaj się, że to działa! Książki kupisz na sklep.weranda.pl

7. Nieznane więzy natury, Peter Wohlleben, wyd. Otwarte
7. Nieznane więzy natury, Peter Wohlleben, wyd. Otwarte
Patyki, badyle, Urszula Zajączkowska, wyd. Marginesy
Patyki, badyle, Urszula Zajączkowska, wyd. Marginesy

7. Nieznane więzy natury, Peter Wohlleben, wyd. Otwarte

Zastanawiacie się, po co w ogóle istnieje na świecie paskudztwo w rodzaju komara. Albo kornik postrzegany jako bezmyślny szkodnik niszczący las. A co z wilkami? Wielu ludzi uważa, że to jedynie niebezpieczne drapieżniki, które należy odstrzelić. Tymczasem jest wręcz przeciwnie! Dzięki tej niezwykłej książce macie jedyną w swoim rodzaju okazję, by dowiedzieć się, że wszystkie gatunki, począwszy od prostych mikrobów aż po potężne dęby i buki składają się na złożony ekosystem, w którym pełnią one niezwykle ważne role. Dla postronnego obserwatora niewidoczne są więzi między poszczególnymi gatunkami roślin, zwierząt i innych organizmów. Ale Peter Wohlleben potrafi je dostrzec i ukazać. I uświadomić, że przyszłość planety zależy od tego, jaką rolę w tym procesie odegramy my sami.

8. Patyki, badyle, Urszula Zajączkowska, wyd. Marginesy

To apoteoza natury, poetycka podróż przez świat przyrody. Autorka pokazuje, jak bogata i różnorodna jest przyroda, a nade wszystko – jak bardzo zmienna. W jej książce świat roślin odznacza się niezwykłą wrażliwością, zdolnością do przekształcania własnych ciał, które istniały na długo przed tym, zanim pojawił się na ziemi jakikolwiek ssak. „Patyki, badyle” to spotkanie człowieka z językiem roślin widocznym w budowie liści, łodygach i korzeniach. Zaś sama Zajączkowska to nie tylko pisarka i artystka (ta sfera wizualna jest ważna w jej książce), ale przede wszystkim praktyczka: botaniczka, doktor habilitowana i pracowniczka Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie.

Dzikie smaki. Kuchnia zwariowanego zbieracza roślin, K. Nowakowska, G. Ruszkowska
Dzikie smaki. Kuchnia zwariowanego zbieracza roślin, K. Nowakowska, G. Ruszkowska
Pastik fantastik?, Eun-Ju Kim, Ji-Won Lee, wyd. Babaryba
Pastik fantastik?, Eun-Ju Kim, Ji-Won Lee, wyd. Babaryba

9. Dzikie smaki. Kuchnia zwariowanego zbieracza roślin, Kaja Nowakowska i Gosia Ruszkowska, blogerki Mead Ladies, wyd. Pascal

Trzeba być szaleńcem, żeby jeść to, co zerwie się na łące lub w lesie? Wcale nie! Wystarczy chęć odkrywania nowych smaków, korzystanie z rad popartych wiedzą i odrobina kulinarnej fantazji. Autorki bloga, znane jako Mead Ladies, radzą, jak bezpiecznie znaleźć, zbierać i przyrządzić to, co rośnie wokół nas. Wcale nie musisz mieszkać na wsi, żeby zostać zbieraczem dzikich roślin. Dowiedz się, jak w wielkim mieście zdobyć rośliny wolne od zanieczyszczeń. Poznaj dania z grzybów, korzeni, liści, owoców, nasion i kwiatów. Wiedza tajemna? Szamańskie zwyczaje? Magiczne praktyki? Oczywiście, ale poparte naukową wiedzą! 

10. Pastik fantastik?, Eun-Ju Kim, Ji-Won Lee, wyd. Babaryba

Coś dla najmłodszych. Ludzie zużywają ponad 300 milionów ton plastiku rocznie i liczba ta stale rośnie! Ale czy właściwie wiemy, z czego on powstaje, kiedy go wynaleziono i dlaczego? Czy jest szkodliwy, czy też pożyteczny? W tej książce znajdziecie nie tylko odpowiedzi na te pytania, ale też porady, jak korzystać z plastiku rozsądnie i jak radzić sobie z nadmiarem plastikowych śmieci. Przekonacie się też, że trzeba codziennie troszczyć się o środowisko naturalne i naszą planetę.

Zebrała: Monika Utnik-Strugała
Zdjęcia: Shutterstock, materiały prasowe

Fragmenty ciekawych książek:

Gotowanie raz na tydzień. Sprawdź, co musisz mieć w lodówce
Co mówi kot. Jak rozumieć zachowanie kota i nauczyć się kociego języka?

Zobacz również