jeż europejski

Co jedzą jeże i jak pomóc im przetrwać zimę?

Zwierzęta w naturze

Czy istnieje ktoś, kto nie kocha jeży? A jednak, te zwierzaki doznają wielu krzywd z rąk ludzi. Sprawdź, jak możesz pomóc jeżowi.

reklama

Jeż – stary przyjaciel

Jeże są jednymi z pierwszych ssaków – żyją na Ziemi od 60 mln lat (homo towarzyszy im od jakichś 2 milionów). Urodziny tych naszych starszych braci mniejszych wypadałoby hucznie świętować 10 listopada, gdyby nie fakt, że są zagrożeni wyginięciem, a najbardziej szkodzimy im my. 

Jak? Wycinając i niszcząc lasy liściaste, w których żyją, pozbawiając ich jedzenia (opryski na owady), kosząc na krótko trawniki w ogródkach, paląc liście, w których lubią się zakopać.

Czym karmić jeża, gdy go spotkamy?

  • Jeśli naprawdę chcesz pomóc jeżom, urządź swój ogród na dziko. Zostaw w nim kępy nieciętych krzaków i jakichś zacisznych chaszczy.
  • Zbuduj domek albo kup specjalny koszyk, w którym jeż spokojnie przezimuje. Nie pryskaj ogródka chemikaliami, nie pal liści, rozumnie używaj kosiarki.
  • Możesz zwierzątko podkarmić, zanim pójdzie spać – lubi surowe mięso, kurze serduszka, żołądki.
  • Gdy spotkasz kolczastą kulkę zimą albo w ciągu dnia, nie ciesz się. Jeśli jeż włóczy się po dworze, to znak, że jest chory i potrzebuje pomocy. Zabierz go do weterynarza.

 

Tekst: Joanna Helena

Zdjęcia: Shutterstock

Zobacz także: Jak dbać o ogród, żeby nie truć jeży? Wyjaśnia Dorota Sumińska

Zobaczt także: Jeż w tarapatach. Jak i czy pomagać?

Zobacz również