kryształowe kieliszki

Kryształowe kieliszki - elegancja w stylu retro

Moda i dizajn

Kilkadziesiąt lat temu były w prawie każdym domu, zwykle w towarzystwie całej kolekcji dumnie eksponowanej w kredensach i meblościankach. Dziś – w nieco odświeżonej formie – kryształowe kieliszki wracają do łask. W jaki sposób relikt PRL-u stał się jednym z najgorętszych hitów wnętrzarskich i kiedy warto po niego sięgnąć?

reklama
Kolorowe kieliszki La Rochere, sklep.weranda.pl
Kolorowe kieliszki La Rochere, sklep.weranda.pl

Kryształy się dostawało, zdobywało, czasem kupowało. W czasach PRL-u, aż do lat 90. błyszczały z meblościanek w całej Polsce i nie tylko. Rzadko pasowały do wnętrza, za to zajmowały dużo miejsca, zabierając je bardziej praktycznym drobiazgom. Nieczęsto się ich używało, a już na pewno nie na co dzień, za to trzeba je było regularnie odkurzać. Nic dziwnego, że wiele osób nie ma z nimi najlepszych wspomnień. Mimo to w ostatnim czasie można zaobserwować prawdziwy renesans kryształowych dodatków.

Moda na szkło w stylu retro 

Swój wielki come back kryształowe kieliszki zawdzięczają przede wszystkim wciąż obecnej modzie na retro – młodzi dorośli, którym kryształowe cukiernice, kieliszki czy patery kojarzą się z domem babci czy ukochanej cioci, która zawsze pozwalała z bomboniery albo miseczki z kryształu podjeść cukierka, chcą mieć takie elementy we własnych domach. Tyle że u nich nie są już traktowane jak drogocenne okazy, na które trzeba chuchać, dmuchać i można je tylko oglądać. Są to raczej praktyczne, ładne przedmioty, które są wykorzystywane na co dzień. 

Kryształowe kieliszki Huta Julia, fabrykaform.pl
Kryształowe kieliszki Huta Julia, fabrykaform.pl
Fantazyjne kieliszki Ultima Thule, fabrykaform.pl
Fantazyjne kieliszki Ultima Thule, fabrykaform.pl

Kryształowe kieliszki: nie tylko ozdoba

We współczesnych mieszkaniach coraz częściej można znaleźć kryształowy wazon ze świeżymi kwiatami, paterę na ciasto, na której leżą owoce, talerzyk, który służy jako mydelniczka… „Kryształy”, jak kiedyś mówiło się o zastawie ze szkła kryształowego, czyli zawierającego ołów, są dzisiaj w użytku, a nie tylko dla ozdoby. Zazwyczaj występują pojedynczo. Z jednym wyjątkiem – kieliszkami.

Kieliszki inspirowane znanymi z ubiegłego stulecia kryształami są dzisiaj dostępne w wielu popularnych sklepach z akcesoriami do domu. Możemy je kupić w różnych kształtach i rozmiarach, a nawet kolorach. Są niedrogie, ale trwalsze niż kieliszki czy szklanki z cienkiego i kruchego szkła sodowego, z którego to najczęściej robi się zastawę stołową z uwagi na niskie koszty. Do tego najczęściej można je kupować w zestawach albo na sztuki, co jest dużym ułatwieniem, jeśli np. jeden się stłucze. Bogaty wybór kieliszków, pucharków i szklanek znajdziecie na sklep.weranda.pl. 

Kryształowe kieliszki czy szklanki są dziś cenione za swoje praktyczne zalety, ale nie tylko.  Są one przede wszystkim niezwykle estetyczne i nadają luksusowego sznytu, kojarzącego się z drogimi restauracjami i cocktail barami, nawet najprostszej aranżacji stołu. Co ważne, pasują do każdego stylu – od eleganckiego, przez rustykalny i naturalny, po nowoczesny. Do tego takie kieliszki mają grube ścianki, dzięki czemu dłużej utrzymują temperaturę napoju. To szczególnie ważne w przypadku win czy drinków. Ale i owocowe soki do śniadania czy wigilijny kompot, a nawet barszczyk do krokietów smakują z nich po prostu bardziej wykwintnie. 

Tekst: redakcja, zdjęcia: shutterstock, fabyka form, archiwum redakcji

Zobacz także: Przyjęcie w ogrodzie - wybieramy dekoracje na stół i nie tylko