materiały do wykończenia wnętrz

Wykończenie wnętrz - jaki materiał wybrać?

Urządzamy dom

Remont to nierzadko jazda bez trzymanki. Nie tylko pod względem finansowym, ale również decyzyjnym. Głos w sprawach ważnych należy podczas remontu zabrać wielokrotnie, co nie wszystkim przychodzi łatwo. Wybory mają znaczenie nie tylko w momencie dekorowania domu, ale przede wszystkim w trakcie wykańczania przestrzeni. O czym warto pamiętać, przeglądając oferty sklepów z glazurą? Jak wykończyć przestrzeń domową, aby cieszyła oko i nie zrujnować przy tym portfela?

reklama

Czym wykończyć ściany i podłogą?

Wykańczanie wnętrz podczas remontu czy budowy domu to ważny etap. Dlatego kluczowy jest chociażby wybór koloru ścian, które będą nas otaczały. Na jakie barwy warto postawić? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Dlaczego? Ponieważ każdy z nas ma inne potrzeby i odczucia względem danego koloru. Warto jednak wziąć pod uwagę, że w pomieszczeniach dziennych, czyli takich, w których spędzamy większość dnia, dobrze zadbać o światło. Jeśli nie ma go zbyt wiele z okien czy oświetlenia, nie należy przyciemniać przestrzeni kolorami ścian. W takiej sytuacji wybór powinien paść na jasne kolory typu biel, beż, szarość czy pudrowy róż. Czasem świetnym przełamaniem kolorystycznym może być pomalowanie kawałka ściany bądź jednej w całości na ciemny kolor. Sypialnia jest miejscem, w którym najczęściej stosuje się ciemne barwy. Tam spędza się mało czasu i głównie poświęca się go na relaks, dlatego zachowanie światła nie jest tam kluczowe. Pokoje dziecięce również powinny być jasne, jednak warto postawić na kolorowy akcent, aby najmłodszym spędzało się w pokoju przyjemnie czas.

Malowanie ścian odchodzi powoli do lamusa. Dzieje się tak dlatego, że rynek oferuje coraz więcej eleganckich, szybkich w obsłudze wykończeń wnętrz. Przykładem mogą być płytki, oferowane przez niejeden sklep z glazurą. Te warto zainstalować w przestrzeniach szczególnie narażonych na zanieczyszczenia. Łatwo je usunąć z gładkich powierzchni. Ponadto nietrudno utrzymać płytki w czystości. Do ich umycia wystarczy woda z dedykowanym detergentem. Warto zaznaczyć, że dziś płytki to nie tylko białe, szare czy czarne kwadraty. Obecnie płytki dostępne są w wielu wzorach czy kolorach. Poza standardowymi barwami jak biel, czerń, beż czy szarość dostępne są w czerwieni, bordo, fiolecie, a nawet wzorze przypominającym marmur czy drewno. Dzięki temu będą pasowały do przestrzeni w różnym stylu. Sklep z glazurą oferuje dziś nieco więcej niż dawniej. Oferowane płytki mają różnorodne kształty, mogą być bardzo małe i tworzyć mozaikę, ale również na tyle duże, że już kilka sztuk jest w stanie zapełnić całą ścianę czy podłogę. Warto też zaznaczyć, że płytki można położyć nie tylko na podłodze, ale i ścianach. Nierzadko występują one jedynie w okolicach umywalki czy prysznica, a pozostałe części ścian np. pomalowane są tradycyjną farbą.

Jeśli nie płytki, to może drewno?

Oferta sklepu z glazurą czy farbami to nie jedyne miejsce, które można odwiedzić, decydując się na wykończenie wnętrz. Miłośnicy drewna mogą postawić na panele przypominające drewno bądź podłogę całkowicie drewnianą. To, jaki rodzaj materiału wykończeniowego wybierzesz, powinno zależeć od preferencji, a także stylu zaaranżowanej przestrzeni.

Materiał partnera

Zobacz również