mebleogrodowe

Trwałe i estetyczne meble ogrodowe. Technorattan i jego zalety

Urządzamy dom

Technorattan na dobre zagościł na polskich tarasach, balkonach i w ogrodach. Niestety, często widujemy wyłącznie jego imitację, rozczarowując się ich małą trwałością i średnią estetyką. Czy wiesz, jak odróżnić meble z technorattanu od innych? Poznaj ich korzyści, ponieważ mogą stać się idealnym wyposażeniem Twojej strefy wypoczynkowej na świeżym powietrzu.

reklama

Meble ogrodowe — technorattan i jego podróbki

Wszystko zaczęło się od rattanu: naturalnego surowca pozyskiwanego z palmy rotangowej, zwanej też m.in. kalamusem rotangowym, trzciną hiszpańską, trzciną indyjską lub, po prostu, rattanem. Jej łodygi wykorzystuje się do tworzenia plecionek: koszy, mebli, sieci oraz mat. Pomimo swoich zalet rattan nie jest w Polsce tak bardzo popularny jak technorattan. Jest bowiem drogi, mało odporny na mróz i podatny na wyblaknięcie. 

Wskutek inspiracji rattanem powstał syntetyczny materiał, z którego wytwarza się meble ogrodowe — technorattan. Jest znacznie bardziej praktyczny: nie wymaga impregnowania i konserwacji, nie musi być chowany na zimę. Meble z prawdziwego technorattanu znajdziesz w sklepie Focus Garden: https://focusgarden.pl/meble-z-technorattanu-c-26_27.html. Jeśli przyzwyczaiłeś się, że ceny takich mebli są znacznie niższe, prawdopodobnie wcześniej miałeś do czynienia z… imitacją imitacji. Tanie meble powstają z tworzywa o gorszej jakości. Jak je odróżnić?

Meble technorattan mają metalową konstrukcję, a na niej plecionkę z włókien polietylenowych. Nie są to naturalne łodygi rattanu, jednak plecionka jest rzeczywista. Zaplata się ją ręcznie, dzięki czemu jest bardziej stabilna i elastyczna, ale również unikalna i wyglądająca bardziej naturalnie. Z kolei podróbka technorattanu to sztywny odlew bez stelażu. Takie wyposażenie jest nie tylko mniej estetyczne, ale też mniej wytrzymałe i niewygodne.

Zalety mebli z technorattanu

Oryginalny technorattan powstaje z polietylenu — pozwala na osiągnięcie doskonałego kompromisu pomiędzy drogim rattanem a tworzywem sztucznym z efektem rattanu lub technorattanu. Trzeba mu przyznać istotne zalety, dzięki którym stał się tak popularny i lubiany. 

Technorattan jest:

  • wodoodporny — niestraszne mu opady deszczu, duża wilgotność ani czyszczenie,

  • łatwy w utrzymaniu w czystości — zabrudzenia można usunąć ściereczką lub wodą z węża ogrodowego, nie jest podatny na wchłanianie plam,

  • odporny na warunki atmosferyczne — zmiany temperatury, promieniowanie słoneczne itd.,

  • syntetyczny, ale przyjazny środowisku — można go recyklingować,

  • bezpieczny dla każdego, nawet dla małych dzieci i alergików — nie jest toksyczny ani uczulający,

  • lekki — pozwala na szybkie przearanżowanie wystroju ogrodu lub tarasu,

  • elastyczny, więc mniej podatny na uszkodzenia mechaniczne,

  • gwarantujący stylowy, naturalny wygląd,

  • wygodny w użytkowaniu.

We wspomnianym sklepie Focus Garden z wyposażeniem ogrodowym znajdziesz meble ogrodowe z technorattanu w różnych wariantach do wyboru. Z plecionki powstają zestawy wypoczynkowe: narożniki, stoły, sofy i pufy, a także komplety jadalniane, złożone ze stołu i foteli. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zdecydował się np. na fotel technorattanowy z regulacją oparcia! Meble można uzupełnić o komfortowe poduszki, a stoły pokryte są blatami ze szkła — w pełni funkcjonalne podczas podawania obiadu lub kawy z deserem.

Technorattan to inwestycja na lata

Wyposażenie ogrodu jest równie istotne jak umeblowanie mieszkania. Jeśli będzie wygodne i wytrzymałe, spędzimy w jego towarzystwie wiele przyjemnych, relaksujących chwil. To na ogrodzie lub tarasie spędzamy najmilsze poranki i wieczory: samotnie, z kubkiem ulubionej kawy, lub w gronie przyjaciół, przy grillu lub pizzy. 

Meble ogrodowe różnią się od wewnętrznych ważnym elementem: muszą być przystosowane do warunków panujących na dworze, które mogą przyczynić się do wypłowienia koloru, porysowania powierzchni, puchnięcia, zmiany kształtu przez wygięcie, a nawet połamania. W przypadku materiałów naturalnych musisz pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu poza sezonem i konserwacji, meble technorattan tego nie wymagają.

Z pewnością docenisz ich design i łatwość w utrzymaniu. Pamiętaj, aby nie dać nabrać się na tańszy „technorattan”. Znaki rozpoznawcze to brak wyraźnej plecionki oraz solidnego, metalowego stelaża wewnątrz mebla.

Materiał partnera

Zobacz również