Przyjazna środowisku sypialnia

Sypialnia zero waste - jak zaaranżować miejsce przyjazne środowisku?

Urządzamy dom

Przestrzeń przyjazną środowisku można zaaranżować nie tylko w salonie lub w kuchni, lecz również w sypialni. Okazuje się, że ekologiczne rozwiązania przekładają się na ochronę przyrody i oszczędności, ale mają też niemały wpływ na komfort snu. Czym się kierować, urządzając eko sypialnię?

reklama

Naturalnie i funkcjonalnie

Sypialnia w stylu eko to pomieszczenie przyjazne zarówno środowisku naturalnemu, jak i domownikom. Ważne, aby czuć się w niej swobodnie, co wpływa na jakość wypoczynku. W aranżacji warto zastosować delikatne kolory. Prym wiodą odcienie bieli i beżu, ale jeśli potrzebujemy nieco barwniejszej przestrzeni, postawmy na lekkie w odbiorze pastele. Wykorzystajmy farby przyjazne naturze, które dodatkowo nie wydzielają nieprzyjemnych dla nozdrzy zapachów. Kolejnym kluczowym elementem wyposażenia sypialni są meble. Powinny być one wykonane z naturalnego materiału, na przykład z drewna. Bardzo modne i praktyczne są meble w kolorze białym, które odbijają światło. Dzięki temu można ograniczyć zużycie energii elektrycznej, co przekłada się na niższe rachunki. W sypialni zwykle nie ustawiamy zbyt wielu mebli - wystarczająca okazuje się większa szafa, w której będziemy przechowywać ubrania oraz mini komoda. Możemy również zrezygnować z szafy na rzecz regału lub stolików nocnych. Ciekawym elementem dekoracyjnym będzie drewniane krzesło, na którym można wygodnie usiąść, czytając książkę.

jak urządzić sypialnię zero waste

Sypialnia wyeksponowana na światło dzienne

Przestrzeń w sypialni ekologicznej powinna być zaaranżowana w taki sposób, aby promienie słoneczne mogły swobodnie oświetlać przestrzeń. Dzięki temu zredukujemy zużycie energii elektrycznej, ale też będziemy mogli przykręcić kaloryfer w zimie. Dobrym rozwiązaniem dla zatrzymania ciepła są dywany. Ważne, aby były wykonane z naturalnych materiałów, jednocześnie stanowiąc warstwę izolacyjną. W oknach możemy powiesić delikatne firanki, choć dobrze sprawdzają się też rolety dzień-noc. Unikajmy natomiast zasłon wykonanych z grubszych tkanin, które zatrzymują promienie słoneczne. Sprawdzą się one jedynie w upalne dni, gdy chcemy ograniczyć dopływ ciepła do pomieszczenia. Korzystając ze światła sztucznego, wybierzmy żarówki LED. Chcąc stworzyć romantyczną atmosferę w sypialni, postawmy natomiast na ekologiczne świeczki. 

Łóżko i materac - jakie wybrać do eko sypialni?

Jednym z ważniejszych mebli w sypialni jest łóżko. Warto wybrać model wykonany z drewna, unikając tym samym sztucznych, syntetycznych materiałów. Kluczowym dodatkiem będzie oczywiście wysokiej jakości materac wykonany z przyjaznych środowisku tworzyw. Poszukując odpowiedniego modelu, warto sprawdzić ofertę dostępną na stronie https://sennamaterace.pl/. Jest to autoryzowany dystrybutor marki Hilding, dostarczającej rozwiązań przyjaznych zarówno człowiekowi, jak i naturze. Materac musi zapewniać odpowiedni stopień wentylacji, będąc jednocześnie hipoalergicznym. Pozwala stworzyć przyjemne środowisku dla zdrowego i komfortowego wypoczynku. Produkty marki Hilding będą o wiele lepszym wyborem niż materace wykonane ze sztucznych tworzyw. Nie tylko nie sprzyjają one zdrowemu snu, lecz również ich produkcja i utylizacja znacząco wpływa na środowisko naturalne. Wybór właściwego materaca jest więc kluczowy dla naszego komfortu oraz dla przyrody.

Dodatki do eko sypialni - naturalne, ręcznie robione

Dekoracje nadają pomieszczeniu niepowtarzalnego charakteru, jednak warto dobierać je rozsądnie. Rezygnujemy przede wszystkim z produktów wykonanych ze sztucznych materiałów. Ręcznie plecione pledy, dekoracje bambusowe czy wykonane z wikliny dobrze prezentują się w eko sypialni. Pamiętajmy, że ważne są również inne dodatki, takie jak na przykład wspomniane dywany czy materac. Poszukując modelu do łóżka małżeńskiego, warto zakupić jeden z modeli dostępnych na stronie: https://sennamaterace.pl/110-materace-140x200. W eko sypialni  nie może oczywiście zabraknąć roślin. Sprzyjają one zdrowemu wypoczynkowi, produkując życiodajny tlen. Rośliny można ustawić w dużych donicach na podłodze, a w przypadku mniejszej powierzchni warto powiesić je na ścianie, tworząc tym samym bardzo ciekawą kompozycję. Dekoracje do sypialni w duchu ekologii możemy również wykonać samodzielnie, korzystając z tego, co mamy pod ręką. Świetnie sprawdzi się tutaj DIY, a zarazem idea zero waste. Papierowe dekoracje wykonane z zastosowaniem prostych technik będą atrakcyjną, a zarazem budżetową ozdobą. W podobny sposób samodzielnie ozdobimy doniczki lub stare firany, które odświeżymy drobnymi naszywkami. 

Materiał partnera

Zobacz również