okna do salonu

Okna do salonu. Na co zwracać uwagę przy wyborze?

Urządzamy dom

Okna do salonu są niezwykle istotnym elementem, który wpływa na funkcjonalność i wygląd przestrzeni. Dzięki nim łatwiej będzie zatrzymać ciepło we wnętrzu, ale można też uzyskać ciekawe efekty wizualne i umiejętnie doświetlić pomieszczenie. Ważne są też rozmiary czy też sposób otwierania. Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze nowych okien do salonu?

Czemu warto postawić na nowoczesne okna w salonie? Przede wszystkim najlepsi producenci, jak choćby marka DAKO, oferują stolarkę o bardzo ładnym designie, ale także świetnych parametrach użytkowych. Dostępne są też okna do salonu w różnych rozmiarach. Co jeszcze warto o nich wiedzieć? 

Piękne i funkcjonalne okna do salonu - ważne kwestie

Na rynku dostępne są okna do salonu od różnych producentów. Zdecydowanie warto korzystać z produktów od znanych i cenionych marek (poznaj ofertę DAKO.eu - okna i drzwi). W szczególności przy wyborze odpowiedniej stolarki do własnego salonu powinno się brać pod uwagę:

  • estetykę, która powinna być dobrze dobrana do stylu wnętrza i charakteru fasady budynku;
  • parametry użytkowe, w szczególności termoizolacyjne, które pozwolą utrzymać ciepło i zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.

Obecnie oferta stolarki okiennej tworzona jest w taki sposób, żeby mogła być odpowiednio dopasowana do specyfiki poszczególnych pomieszczeń. Nieco inne oczekiwania występują w stosunku do łazienki lub sypialni, zupełnie odmienne zaś co do salonu. W tym ostatnim pomieszczeniu na ogół spędza się zdecydowanie więcej czasu niż w pozostałych, tutaj też zapraszani są goście. W związku z tym, równie ważny co funkcjonalność, jest również elegancki design okien i drzwi tarasowych.  

Jeśli chodzi o estetykę, to okna do salonu dawno przestały być dostępne tylko w kolorze białym. Aktualnie można, a nawet należy umiejętnie zestawiać ich kolorystykę z designem wewnętrznej części domu. W nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach coraz częściej stawia się na stolarkę ciemnoszarą lub czarną. Prezentuje się ona w sposób elegancki i nowatorski. W przypadku klasycznych wnętrz doskonale wypadają okna barwą i fakturą imitujące drewno. Wciąż w modzie są też brązy. Dzięki ciepłym kolorom łatwiej uzyskać we wnętrzu wrażenie przytulności.

Na co zwracać uwagę przy wyborze okna?

Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę jeśli chodzi o okna do salonu i ich dobór? Przede wszystkim taka przestrzeń musi być odpowiednio doświetlona. Warto więc zainwestować w okna o odpowiednich wymiarach. Obecnie notuje się trend sprzyjający dużym przeszkleniom. W ich przypadku trzeba pamiętać o tym, że:

  • Ekspozycja północna sprzyja oknom panoramicznym, ale niekorzystnie odbija na bilansie energetycznym budynku.
  • Ekspozycja południowa pozwala ograniczyć straty ciepła, ale może sprawiać, że latem w pomieszczeniu będzie panował upał.

Decydując się na duże przeszklenia, zawsze warto zastanowić się nad montażem osłon takich jak np. rolety zewnętrzne, które pozwolą kontrolować ilość światła wpadającego do wnętrz i ograniczyć nagrzewanie się pomieszczeń.

Okna do salonu powinny też dawać niezbędne minimum prywatności. Z reguły nie warto ich więc umieszczać tak, aby wchodziły na drogę lub działkę sąsiada– jeśli jednak takie umiejscowienie jest jedynym możliwym, pomocna może być aranżacja ogrodu z wykorzystaniem wysokich traw czy małej architektury.

Materiał partnera

Zobacz również