modny salon

Modny salon — 5 trendów tej jesieni

Urządzamy dom

Jesień to czas, w którym najwyraźniej widać, które spośród obowiązujących w mijającym roku trendów okazały się najtrwalsze. Jednocześnie można już zauważyć pewne nowości, które będą nam towarzyszyć w kolejnych sezonach. Wszystko to łączy się ze specyficzną, jesienną atmosferą — chłodna pora roku sprzyja myśleniu o tym, jak stworzyć wokół siebie ciepłą i przytulną przestrzeń. Czym wyróżnia się modny salon pod koniec 2022 roku?

reklama

Nowe trendy w salonie

Podobnie jak w ubiegłych latach, jesienne modne salony inspirowane są przede wszystkim tym, co ciepłe i naturalne. Króluje styl eko i boho, ale też odświeżone aranżacje skandynawskie i retro. Modne aranżacje salonu wypełnione są drewnem, naturalnymi tkaninami i puszystymi dzianinami obecnymi w pledach, dywanach, poduszkach czy miękkich meblach. Swój renesans przeżywa także welur, który można znaleźć na zasłonach, poduszkach, tapicerkach i rozmaitych akcesoriach. 

Chęć tworzenia przytulnych wnętrz sprawia, że zauważalny jest pewien odwrót od klasycznego, nieco surowego minimalizmu. Nie oznacza to jednak, że zostanie on całkowicie zarzucony. Przeciwnie — prostota form i otwarte przestrzenie nadal są obecne, jednak są przełamywane kontrastami barwnymi, bogactwem różnorodnych faktur oraz łączeniem różnych stylów. Nowoczesny, modny dywan w salonie może na przykład idealnie komponować się ze skandynawską kanapą, fotelem vintage i klasycznym, prostym stołem — a wszystko to w jednym pomieszczeniu.

Eklektyczne aranżacje salonów

Retro eklektyzm, nowoczesny eklektyzm — pojęcia te bardzo często przewijają się w opisach modnych aranżacji salonów. Choć od zawsze w naszych wnętrzach nowe meble i akcesoria łączone były z elementami zakupionymi wiele lat wcześniej, obecnie jest to naprawdę „na czasie”. 

Ponadczasowe, klasyczne meble vintage nie wychodzą z mody. Przeciwnie — różne odmiany w stylu retro przeżywają obecnie swój renesans. Stworzenie spójnej aranżacji wnętrza z ich wykorzystaniem obecnie nie oznacza już konieczności szukania możliwie podobnych do nich elementów. Intrygująca ciekawym kształtem komoda z lat 70. i skandynawska szafka RTV mogą stworzyć naprawdę zgrany duet, podobnie jak minimalistyczne szafy przesuwne i wyrafinowane fotele „uszaki”. 

Obecne trendy zachęcają do eksperymentowania z kolorami, kształtami i fakturami. Połączenie z pozoru niepasujących do siebie elementów, które razem tworzą oryginalną, niepowtarzalną kompozycję to idealny pomysł zarówno na modny mały salon w bloku, jak i przestronne wnętrze w domu jednorodzinnym.

„Instagramowe” ściany – silny trend urządzania salonów

Coraz więcej osób tworzy różnego rodzaju zdjęcia czy filmy, umieszczane następnie w Internecie. Dla licznych odbiorców stają się one istotnym źródłem inspiracji w dziedzinie aranżacji wnętrz. 

Jednym z trendów mających swoje korzenie w Internecie są tzw. instagramowe ściany. Mogą być to duże regały z książkami lub roślinami doniczkowymi, ogrody wertykalne czy kompozycje obrazów, grafik, plakatów i luster. To idealny sposób na to, by nawet proste wnętrze nabrało wyjątkowego charakteru, a przy tym podkreślenie naszej osobowości i zainteresowań. Pozwala to też w szczególny sposób wyeksponować rozmaite kolekcje, księgozbiory czy rzadkie egzemplarze roślin i cieszyć się na co dzień widokiem swoich skarbów. 

Ozdobne, efektowne ścianki to też ciekawy sposób na wydzielenie stref w połączonych ze sobą wnętrzach, takich jak modny salon z jadalnią i kuchnią. Wyrazisty fragment „dzieli” pomieszczenie, jednocześnie nie tworząc wrażenia mniejszej przestrzeni, niż w rzeczywistości.

Modny kolor w salonie — trendy na jesień 2022

Jesień to pora roku kojarząca się z wyrazistymi kolorami oraz kontrastami. Widać to również w modnych wnętrzach. Nadal królują w nich mocne, głębokie odcienie inspirowane kamieniami szlachetnymi oraz subtelne pastele. Jednocześnie można zauważyć zwrot w kierunku cieplejszych barw — burgundów, kolorów ziemi, delikatnych brązów czy złotych akcentów. Dzięki nim modny salon może być jednocześnie nowoczesny, jak i przytulny — nawet przy bardzo minimalistycznym wystroju. 

Jesień i zima to czas, w którym więcej czasu spędzamy w domu. Długie, chłodne wieczory sprawiają, że potrzeba ciepła i komfortu staje się jeszcze wyraźniejsza. Znajduje to swoje odzwierciedlenie również w widocznych pod koniec 2022 roku trendach w aranżacji wnętrz. Modny salon to po prostu miejsce, w którym chce się przebywać!

Materiał partnera