Lustro powiększa sypialnię

Lustro – prosty sposób na powiększenie małego wnętrza 

Urządzamy dom

Lustro kojarzymy najczęściej z przedmiotem praktycznym, służącym do przeglądania się w nim albo z domowym elementem dekoracyjnym. Czy wiesz jednak, że lustro to świetne narzędzie do tego, aby powiększyć swoje niewielkie pomieszczenia? Dzięki sztuczkom optycznym, wynikającym z samej natury lustra, możesz je wykorzystać do tego, aby Twoje mieszkanie wydawało się pojemniejsze. Jak wygląda wykorzystanie lustra współcześnie? Gdzie umiejscowić lustro? Jak umieścić je w pokoju czy przedpokoju, aby twój wystrój zyskał jeszcze bardziej?

Gra w oszustwa

Lustro znamy od wieków, jako element dekoracji pomieszczeń. Kiedyś były bogato zdobione i sporych rozmiarów i traktowane na równi z dziełami sztuki. W przestronnych np. pałacowych wnętrzach, lustro było ozdobą, ale także dopełnieniem blichtru i statusu.

Współcześnie, jeśli dysponujesz niewielkim metrażem, możesz użyć lustra po to, aby poszerzyć wąski salon, wydłużyć krótki korytarz, a także wyciągnąć pokój do góry, jeśli zdecydujesz się powiesić lustro pod sufitem. Lustra bowiem posiadają naturalna zdolność do wywoływania złudzeń optycznych i igrania z naszym wzrokiem. Odpowiednio zawieszone i dobrane lustro sprawdzi się zatem idealnie do powiększenia małych wnętrz.

Wszędzie lustra!

Lustro w łazience lub przedpokoju, umieszczone do funkcjonalnego przeglądania się rano czy przed wyjściem to standard. Lustra jednak warto umieścić w każdym rodzaju pomieszczenia. Nie jest istotne, czy jest to kuchnia, gabinet, hol, sypialnia. Nawet okolice sufitu i okien to dobre miejsca dla luster.

Wszędzie, gdzie masz możliwość, warto skorzystać z lustra, aby optycznie oszukać wzrok i powiększyć niewielkie przestrzenie.

Jak powiększyć pokój, przedpokój? Gdzie jeszcze umieścić lustra?

Najczęściej obserwujemy lustra zawieszone nad kanapą czy sofą i zdecydowanie jest to dobra podstawa. Pamiętaj jednak, że aby lustro nie miało jedynie wartości dekoracji, warto umieścić górną ramę na wysokości ok 1,5 – 1,7m nad podłogą. Ponadto, pozioma i szeroka tafla będzie dodawała głębi, a pionowa rama w niskim pokoju, doda mu wysokości.

Ciekawym pomysłem, jest także umieszczenia lustra w okolicy okna. Jeśli umieścisz je naprzeciwko balkonu lub lustra – powiększy ono przestrzeń, doświetli wnętrze, a jeśli dodatkowo za oknem masz widok na ogród czy park – lustro niejako „wpuści” naturę do wnętrza pokoju. Umieszczając lustro między dwoma oknami, może powiększyć twój pokój nawet dwukrotnie!

Jeśli natomiast w salonie czy sypialni, masz na środku kolumnę czy wystający element konstrukcyjny w okolicy ściany, umieszczenie na nim lustra spowoduje niejako jego „wchłonięcie” w przestrzeń i pomniejszy rozmiary przeszkody.

Jeśli chodzi o przedpokój, warto skorzystać chociażby z luster na suficie. Dzięki temu wydłużą się linie ścian, a korytarz wyda się wyższy. Jeśli dodatkowo, przedpokój jest ciasny, wąski i nie daj Boże – ciemny – możesz go wydłużyć, umieszczając pionowe lustro na końcu albo poszerzyć, stawiając podłużne lustro wzdłuż jednej ściany. Pamiętaj, że umieszczając lustro na końcu korytarza, na ścianie, powinno być one pozbawione ram, ustawiania pod kątem czy fazowania. Najlepszy efekt uzyska tu bowiem gładka tafla na całej powierzchni ściany.

Poszerzenie korytarza daje też dobry efekt, gdy masz drzwi do pokoju w jednej strony. Wówczas umieść lustro na przeciwległej ścianie, aby „zyskać” kolejny pokój. Alternatywnie tafla szkła może też odbijać roślinę czy rzeźbę, stojącą w przedpokoju. Dzięki temu, twój gość będzie miał wrażenie patrzenia na otwarty pokój z ową ozdobą.

Jeśli zaś szukasz idealnego lustra koniecznie zajrzyj do Artforma na przykład na stronę https://artforma.pl/lustra-led

Materiał partnera