kuchnia na wymiar

Kuchnia na wymiar: jaki jest i od czego zależy czas oczekiwania na realizację zamówienia?

Urządzamy dom

Kuchnia na wymiar cechuje się całym szeregiem zalet, ale nie jest pozbawiona wad. Choć pozwala na idealne dostosowanie zabudowy do specyfiki wnętrza, to jednocześnie stanowi względnie duży wydatek i wiąże się z koniecznością długiego oczekiwania na realizację. Ile dokładnie wynosi czas zaprojektowania i wykonania kuchni na wymiar? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym artykule

Jak długo czeka się na kuchnię na wymiar?

Zamawiając kuchnię na wymiar, trzeba liczyć się z czasem oczekiwania wynoszącym nawet od 1 do 3 miesięcy. Wartość ta będzie różniła się w zależności od wielu czynników, którym przyjrzymy się poniżej:

Materiały wykorzystane w projekcie

Jednym z kluczowych aspektów wpływających na czas realizacji kuchni na wymiar są wykorzystane w projekcie materiały. Odznaczają się one różną dostępnością i podlegają odmiennym procesom obróbki. W większości sytuacji krócej będziesz czekać na przykład na meble z płyt laminowanych, a zauważalnie dłużej na te wykonane z litego drewna. Zauważ jednak, że zazwyczaj lepiej wykazać się cierpliwością, niż zaryzykować niską wytrzymałość zabudowy. W przypadku tworzyw gorszej jakości meble trzeba będzie bowiem zdecydowanie szybciej wymienić na nowe.

Stopień zaawansowania projektu

Wykonanie kilku prostych szafek nie powinno zająć dużo czasu żadnemu stolarzowi. Realizacja zaawansowanego projektu obejmującego na przykład różne wewnętrzne mechanizmy to już jednak co innego. Jeśli chcesz wyposażyć swoją kuchnię w takie rozwiązania jak spowalniacze do szuflad, kosze cargo, wysuwane półki itd., musisz liczyć się z tym, że realizacja projektu mebli na wymiar może się nieco wydłużyć.

Personalizacja zabudowy kuchennej

Na projekt kuchni na wymiar decydują się przede wszystkim osoby, którym zależy na aranżacji specyficznej przestrzeni. Takie rozwiązanie staje się więc nieocenione między innymi w przypadku urządzania pomieszczenia na poddaszu, w pokoju przejściowym czy we wnętrzu o nieregularnych kształtach. Nic dziwnego, że realizacja takiego projektu zajmuje więcej czasu niż wykonanie zwykłych szafek modułowych.

Im większe Twoje wymagania w zakresie dostosowania zabudowy do specyfiki wnętrza, tym dłużej możesz oczekiwać na końcowe efekty. Pod uwagę należy zresztą wziąć nie tylko samą konstrukcję i budowę mebli, ale także ich wygląd. Chcąc dopasować je do wybranego stylu, musisz zdecydować się na odpowiedni rodzaj wykończenia i detali, których wykonanie zajmuje oczywiście nieco czasu. O ile minimalistyczna zabudowa może powstać względnie szybko, o tyle produkcja mebli bogato zdobionych czy stylizowanych wiąże się z późniejszym terminem realizacji.

Sytuacja na rynku

Podobnie jak w każdej innej branży, tak i w projektowaniu wnętrz terminy realizacji poszczególnych usług zależą od ogólnej sytuacji na rynku. Czas oczekiwania na zamówioną kuchnię może się znacząco wydłużyć w przypadku braków magazynowych określonych materiałów czy wyrobów. Problemem okażą się także przestoje w transporcie, wzrosty cen surowców, obawy przed kryzysem, zwiększenie popytu czy zmniejszenie podaży. Aby dobrze zrozumieć tego typu zależności, wystarczy przypomnieć sobie pierwsze miesiące globalnej pandemii koronawirusa z 2020 roku, kiedy to wiele przedsiębiorstw po prostu wstrzymało lub znacznie ograniczyło produkcję.

Renoma i dostępność wykonawcy

Na samym końcu warto też wspomnieć o sytuacji samego wykonawcy. W zależności od tego, kogo wybierzesz do zaprojektowania swojej kuchni na wymiar, różnić się będzie czas oczekiwania na realizację zamówienia. Najbardziej rozpoznawalne na rynku firmy prawdopodobnie każą Ci czekać nawet kilka długich miesięcy, natomiast mniejsze przedsiębiorstwa będą pewnie w stanie znacznie szybciej wywiązać się z umowy.

Ostateczny czas oczekiwania na kuchnię na wymiar zależeć będzie od tego, ile zleceń ma aktualnie w planach wybrana przez Ciebie firma. Z tego względu nie warto ograniczać się jedynie do ofert znanych marek. Lepiej poszukać także prywatnych przedsiębiorstw, które promują swoje usługi na przykład za pośrednictwem portali ogłoszeniowych, mediów społecznościowych czy specjalnych platform przeznaczonych dla wykonawców.

Szukając ofert kuchni na wymiar w Internecie, możesz nie tylko zauważalnie skrócić czas oczekiwania na realizację projektu, ale też sporo zaoszczędzić. Usługi prywatnych wykonawców okażą się bowiem zdecydowanie tańsze niż w przypadku dużych firm o wyrobionej renomie.

Od czego zależy czas realizacji kuchni na wymiar? Podsumowanie

Wiesz już, jak długo trzeba czekać na projekt oraz wykonanie kuchni na wymiar i od czego ten termin zależy. Pamiętaj jednak, że cierpliwość popłaca – zabudowa na zamówienie pozwoli Ci idealnie zagospodarować przestrzeń w pomieszczeniu i zrealizować nawet najśmielsze wizje wystroju wnętrza. Powierz więc zadanie zaprojektowania kuchni na wymiar doświadczonemu fachowcowi i stwórz niepowtarzalną aranżację!

materiał partnera