kuchnia letnia w ogrodzie

Kuchnia letnia w ogrodzie - grill to nie wszystko

Urządzamy dom

Sceptycy pytają - po co nam kuchnia w ogrodzie czy ogrodzie zimowym. Wymagające więcej pracy potrawy można przecież zrobić w domu i wynieść je na zewnątrz prosto na stół. Na trawniku natomiast wystarczy tylko postawić palenisko z rusztem. Kiedy przyjdą znajomi pan domu od czasu do czasu przewróci na nim mięso. Można i tak. Natomiast kuchnia z prawdziwego zdarzenia zorganizowana wśród zieleni ma mnóstwo zalet. Zobacz dlaczego warto rozważyć budowę kuchni letniej. 

reklama
kuchnia letnia w ogrodzie
fot. ikea.com/pl

Dzięki kuchni w ogrodzie w lecie możesz przyrządzać posiłki na łonie natury 

Kiedy jest ciepło z przyrządzaniem jedzenia można się przenieść do ogrodu na całe lato. I to nie tylko wtedy, kiedy przychodzą goście.
Jeśli jest zorganizowana pod dachem czy w altanie, możesz w niej urzędować nawet wtedy, kiedy warunki atmosferyczne nie są najlepsze.
Blisko masz też do warzywnika. Idealnie się w niej więc odnajdziesz robiąc przetwory. Nawet jeśli coś zachlapiesz, nie ma takiego kłopotu jak w domu.
Nie musisz też włączać okapu, bo opary rozwieje wiatr. Pichcenie w swoim ogrodzie jest przyjemniejsze niż w czterech ścianach.
A podczas spotkań towarzyskich nie umknie Ci żadna rozmowa.

kuchnia letnia w ogrodzie
fot. shutterstock

Najlepsza lokalizacja kuchni ogrodowej?

Dużo zwolenników ma kuchnia zewnętrzna zbudowana jak najbliżej domu. Nawet jeśli ją świetnie wyposażysz, prawdopodobnie zawsze czegoś zabraknie.
Będziesz musiała więc kursować między domem a ogrodem. W tym wypadku nie z końca działki. 

Innym pomysłem jest budowa dodatkowego pomieszczenia daleko, w otoczeniu zieleni.
Taka lokalizacja pozwoli przynajmniej na chwilę podczas biesiadowania zapomnieć o domu. Poczujesz się w niej jak na wakacjach.
Nawet jeśli zabraknie ulubionej salaterki na sałatkę, zieleninę wrzucisz po prostu na talerz. Bo letnia kuchnia rządzi się innymi prawami. Potrawy nie muszą być podane jak w restauracji. Najważniejsze, aby były pyszne.

Goście i rodzina mają się świetnie bawić i spędzać czas na świeżym powietrzu. Mogą też wspólnie, jeśli mają ochotę, przygotowywać posiłki.

 

kuchnia letnia w ogrodzie
fot. shutterstock

Sprawdź, jakie powinno być wyposażenie kuchni zewnętrznej

Zanim odpowiesz na to pytanie, zastanów się, co twoja rodzina lubi jeść. Czy kochacie przypieczone na ogniu warzywa a od czasu do czasu zagryzane skrzydełkami kurczaka?
Wtedy wystarczy mały grill węglowy czy gazowy. Możesz na nim w prosty sposób ustawić pożądaną temperaturę.

Jeśli wśród was są mięsożercy, przyda się combo grill, czyli profesjonalna maszyna z rusztami i blachą do robienia steków czy podpłomyków.
Powinna być też taka z zamykaną górą, bo nawet jeśli wieje wiatr, przygotujesz bez problemu kolację. Jeśli na prawdę lubisz kucharzenie, w ciągu kuchennym zamontuj także płytę grzewczą na prąd albo gaz.
Zrobisz wtedy i zupę, i leczo, i warzywa na parze.

Zobacz też: Białe meble kuchenne - ciekawe aranżacje i inspiracje

 

kuchnia letnia w ogrodzie
fot. shutterstock

Dla miłośników kuchni włoskiej konieczny jest piec do pizzy. Pozwoli on opanować przygotowanie idealnego ciasta, poeksperymentować ze składnikami.
Zobaczysz, że tradycyjne metody wypieku, wcale nie są takie trudne. W piecu możesz też robić własne chleby na zakwasie czy pyszne bułeczki.

A jeśli lubicie z rodziną dobrze jeść i samodzielnie przygotowywać wszystko, co się da, w kuchni na łonie natury może znaleźć się profesjonalna wędzarnia.
Zrobisz w niej ryby, szynki, kiełbasy…

kuchnia letnia w ogrodzie
fot. shutterstock

Kuchnia letnia w ogrodzie - co jest konieczne?

Oprócz urządzeń do gotowania, pieczenia czy wędzenia, musisz mieć zlew. Powinien być większy niż w domowej kuchni, to w razie robienia przetworów na zimę.
Idealna byłaby też niewielka lodówka. Schowasz w niej mięso i zrobisz kostki lodu. Przyda się też trochę miejsca na przechowywanie rzeczy.
W szafkach zmieścisz zastawę i sztućce, szkło, tace czy garnki. Warto mieć też awaryjny zapas jednorazowych naczyń, gdyby czegoś niespodziewania zabrakło podczas imprezy.

Warto planować przestrzeń z głową, ponieważ ważna jest funkcjonalność. Tak samo jak w domu.

kuchnia letnia w ogrodzie
fot. ikea.com/pl

Aranżacja modułowej kuchni na tarasie 

Duży, pusty taras aż się o nią prosi. Kuchnię z gotowych elementów zbudujesz w weekend. Potrzebna ci będzie półka z grillem, zamykana szafka do przechowywania rzeczy i szafka pod zlewozmywak, jeśli zapobiegliwie zrobiłaś ujęcie wody na zewnątrz. Z jakiego materiału powinny być meble ogrodowe?

Dobrze sprawdzą się moduły z metalowych elementów zabezpieczone antykorozyjną farbą. Będą pasowały i do rustykalnej chaty, i do nowocześniejszego domku.
Kuchnię zamówisz przez internet. Meble możesz też kupić w sklepie, wtedy masz szansę je zobaczyć i ocenić, czy są dobrze wykonane i odporne na zewnętrzna aurę.
Potem przywieziesz paczki, skręcisz elementy i meble ustawiasz. Jeśli coś ci nie pasuje, zmienisz kolejność, przesuniesz w prawo, w lewo… do momentu aż będzie idealnie.
Proste prawda? A jeśli po jakimś czasie uznasz, że blat roboczy jest za mały, dokupisz bez problemu kolejne moduły.

Ważne jest też to, że razie przeprowadzki taką kuchnię zabierzesz ze sobą.

 

kuchnia letnia w ogrodzie
fot. kuchniawogrodzie.eu

Budowa kuchni z cegły na świeżym powietrzu

Na prawdę robi wrażenie. Niestety, nie zbudujesz jej w weekend. Poza tym będzie potrzebny fachowiec, który po prostu się na tym zna, zrobi ci projekt kuchni letniej i zaplanuje instalację elektryczną. Ty musisz tylko się zdecydować, czy wybrać na przykład tradycyjny typ zabudowy z zaokrągleniami i tak modną cegłą z rozbiórki, raczej nieotynkowaną.

Do takiej kuchni pasować będą żeliwne okucia, ruszta i akcesoria typu pogrzebacze czy szufelki. Jeśli lubisz nowocześniejsze klimaty, zdecyduj się na zabudowę zrobioną z nowej, równej cegły w szarawym czy bladym piaskowym kolorze.

Ma być jeszcze prościej? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby całość otynkować. Wybierając taką zabudowę, możesz mieć i piec na drewno, i kominek czy niedużą wędzarnię.
Konieczny jest też stół i krzesła, a całość przykryta powinna być dachem, tak, aby można tu było spędzać czas niezależnie od aury.

Zobacz też: Stylowe pomysły i inspiracje jak urządzić taras.

kuchnia letnia w ogrodzie
fot. shutterstock

Wybierz pawilon z kamienia

Ciekawym i dekoracyjnym pomysłem jest pobudowanie pawilonu ogrodowego z kamienia czy drewna, ze ścianami.
To taki domek w ogrodzie, który jest jednocześnie miejscem do przyrządzania posiłków. Wymuruj w nim meble, albo wstawi ładne szafki.
Mogą być zrobione z zabezpieczonego przed wilgocią drewna. Powieś w środku półki i ustaw wszystkie potrzebne ci sprzęty.
A kiedy skończy się sezon, zakręcisz wodę, zamkniesz domek i już. Kolejne gotowanie  z przyjaciółmi i rodziną będzie za rok.
Na zdjęciach zobacz więcej pomysłów na temat aranżacji kuchni. Może któryś z pomysłów cię zainspiruje?

Czytaj dalej: Jak urządzić domek letniskowy - ciekawe inspiracje na aranżację wnętrz i ogrodu

Opracowanie Beata Woźniak, zdjęcie tytułowe poziome: decofired.pl, pionowe: shutterstock 

Zobacz również