Drugie życie przedmiotów, czyli antyki w domu – jak aranżować zabytkowe przedmioty i do czego ich używać?

Drugie życie przedmiotów, czyli antyki w domu – jak aranżować zabytkowe przedmioty i do czego ich używać?

Urządzamy dom

Wiemy drodzy czytelnicy, że lubicie przedmioty z duszą i historią. My też je lubimy, bo ich wykorzystanie to nie tylko świetny sposób na realizację idei zero waste, ale też pomysł, jak stworzyć niebanalne wnętrza. Oto 10 inspiracji, jak zaaranżować antyki, żeby ich na co dzień używać. Znajdziecie tu szafy i półeczki, ale też pomysły bardziej oryginalne. Zobaczcie!

reklama
Antyki w domu: nadstawka od kredensu w roli górnych szafek kuchennych

1. Antyki w domu: nadstawka od kredensu w roli górnych szafek kuchennych

Na ścianie mogłaby wisieć po prostu przeszklona szafka albo zwykła szafka górna. Nie byłoby jednak tak ciekawie. Ta nadstawka z kredensu ma cztery finezyjne szufladki (na przyprawy jak znalazł) i dekoracyjne przeszklenia. Zwróć uwagę na półeczkę z kolekcją ceramiki z Włocławka. Jest ciekawym uzupełnieniem szafki.

Antyki w domu: szafa pomalowana w kwiaty

2. Antyki w domu: szafa pomalowana w kwiaty

Zdobione w roślinne ornamenty, kolorowe meble idealnie pasują do rustykalnego wnętrza. Kiedyś były popularne w niektórych rejonach Polski, na przykład na Śląsku, ale spokojnie w takie cacko możesz samodzielnie przemienić zwykły drewniany mebel – wystarczy go oszlifować i pomalować we wzory – ręcznie lub z szablonów. Ta ogromna szafa w malowanym wydaniu wydaje się lżejsza i nie przytłacza wnętrza. W pomieszczeniu jest bardzo dużo drewna, więc stanowi ciekawą odmianę. Zmieścisz w niej mnóstwo rzeczy.

Antyki w domu: drewniana skrzynia

3. Antyki w domu: drewniana skrzynia

To trochę zapomniany mebel. Niesłusznie. Skrzynia nadaje się idealnie do sypialni (także do holu czy jako stolik do salonu). Schowasz w niej dodatkowe poduszki, pledy i pościel. Wieko jest dodatkowym miejscem na odłożenie chociażby ubrań. Zwróć uwagę, gdzie ten mebel stoi. Nie pod ścianą, ale w nogach łóżka, jak specjalna ławeczka do sypialni w amerykańskich wnętrzach.

4

4. Antyki w domu: rzeźbiony kredens

Dom w stylu rustykalnym nie musi mieć rustykalnych mebli! Zobacz jak na tle drewnianych stropów i podłóg prezentuje się pałacowa kanapa, kinkiet, mieszczański fotel i niezwykły kredens. Cały rzeźbiony, z witrażowymi szybkami. Jest tak pojemny, że zmieścisz w nim nie tylko zastawę po babci, ale i używane na co dzień szkło, naczynia i sztućce.

Antyki w domu: kredens oczyszczony z farby

5. Antyki w domu: kredens oczyszczony z farby

To mebel, który przyciągnie uwagę i to nie tylko dekoracyjnymi szybkami w drzwiach. Uwagę zwraca drewno, z którego jest zrobiony. Zostało oczyszczone z lakieru i niczym nie zabezpieczone. To pojemny mebel. W nadstawce ustawisz porcelanę i szkło, w dolnej części jest miejsce na urządzenie małej spiżarki.

Antyki w domu: bejcowana szafa i stare walizki

6. Antyki w domu: bejcowana szafa i stare walizki

Secesyjna szafa z lustrem nie musi trafić do holu. W tym wnętrzu jest gwiazdą pokoju, obok kozy i miedzianego wiaderka. Zapakujesz ją po brzegi. A jeśli nie starczy ci miejsca, rzeczy upchasz w starodawnych walizkach, które położysz na wierzchu szafy. To antyk czasem niedoceniany, a praktyczny i ładnie zdobiący wnętrza.

Antyki w domu: obudowa od zegara w roli małej witrynki na naczynia

7. Antyki w domu: obudowa od zegara w roli małej witrynki na naczynia

Wśród obrazów na ścianie wisi prawdziwa perełka – obudowa od starego zegara, przemalowana na szaro, która pełni rolę witrynki na zabytkowe filiżanki. Prosty, a świetny pomysł, który łatwo zrealizujesz w trybie DIY.

Antyki w domu: komoda z czeczotą

8. Antyki w domu: komoda z czeczotą

Ależ to jest mebel! W oczy rzuca się kryształowe lustro w nieregularnej ramie z rzeźbieniami. Dopiero potem zobaczysz dół z dużymi sześcioma szufladami. Zresztą wydają się wygodniejsze i więcej zmieszczą niż półki z drzwiczkami. Szybko znajdziesz dla nich zastosowanie. Jeśli postawisz ją w sypialni, świetnie sprawdzi się w roli toaletki.

Antyki w domu: góra kredensu w roli naziemnej szafki

9. Antyki w domu: góra kredensu w roli naziemnej szafki

Prawdopodobnie kiedyś była to góra od kredensu. Dziś stoi na podłodze i pełni rolę niewielkiej, uniwersalnej witrynki. Za szkłem ustawisz bibeloty, porcelanę, może książki. Do szuflady trafią drobiazgi lub sztućce. Natomiast na dolnej półce ustawisz rzeczy większe. Zobacz, ile przedmiotów zmieściło się też na górnej półce. Jednym słowem bardzo przydatny mebel.

Dzieża do ciasta w roli umywalki

10. Dzieża do ciasta w roli umywalki

Prawdziwy hit do rustyklanych wnętrz. Stara dzieża do wyrabiania chleba została użyta jako umywalka. Żeby drewno nie niszczało, można ją zabazpieczyć lakierem do pokładów jachtowych. Pięknie pasuje do niej stylizowana bateria. Drewnianą makatkę, która świetnie  pasuje do nietypowej umywalki, zrobiła córka właścicielki, studentka ASP.

Tekst: Beata Woźniak, Agnieszka Wójcińska 
Zdjęcia: Marcin Grabowiecki, Igor Dziedzicki, Michał Mrowiec, Michał Skorupski

Zobacz również