okapy kuchenne

Jak wybrać idealny okap kuchenny? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie

Urządzamy dom

Okap kuchenny to serce każdej nowoczesnej kuchni. Aby jednak wybrać taki, który będzie służył nam niezawodnie przez długie lata,  warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii związanych m.in. z wydajnością szybkością działania czy poziomem hałasu. Podpowiadamy, czym kierować się przy zakupie okapu kuchennego. 

Poszukując okapu do kuchni, możemy być zaskoczeni dostępną w sklepach liczbą rodzajów i modeli tych urządzeń. Oferta jest z roku na rok coraz bogatsza, warto więc zapoznać się z nią dokładnie, biorąc pod uwagę wszystkie istotne parametry, ale też konkretne potrzeby. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze okapu kuchennego?

Okap kuchenny to niezbędne w nowoczesnej kuchni urządzenie, które ma na celu przede wszystkim pochłanianie i neutralizowanie niechcianych zapachów oraz wilgoci powstałej przy przygotowywaniu codziennych posiłków. To właśnie dzięki dobrze skonstruowanym okapom powietrze zostaje przefiltrowane i oczyszczone. 

Aby okap spełniał nasze wymagania i pracował jak należy, powinniśmy wziąć pod uwagę: 

  • typ konstrukcji okapu - wolnostojący lub do zabudowy
  • rozmiar okapu - musi być jak najlepiej dopasowany do kuchenki (zbyt wąski będzie przepuszczał powietrze bokiem, zbyt duży natomiast - niepotrzebnie zużywał energię) 
  • wydajność działania - aby uzyskać jej wartość, należy pomnożyć kubaturę naszej kuchni przez 6; otrzymany wynik to minimalna wydajność, jaką powinien mieć wybrany przez nas okap
  • rodzaj sterowania - do wyboru mamy kilka opcji takich jak przełączniki, przyciski, suwaki i nowoczesny dotykowy panel sterujący
  • poziom hałasu - pamiętajmy, że im większy okap, tym więcej hałasu będzie generował; modele do kuchni średniej wielkości wytwarzają zazwyczaj hałas na poziomie 60dB

Rodzaje okapów kuchennych - wybierz najlepszy dla siebie

Okap kominowy

Najważniejszym kryterium podziału okapów kuchennych jest sposób montażu i ich umiejscowienie w kuchni. Najpopularniejszym typem jest od wielu lat okap kominowy. Zgodnie z nazwą, taki okap posiada pionowy komin, w któym znajduje się silnik urządzenia oraz przewód połączony z szybem wentylacyjnym. Taki okap instaluje się bezpośrednio nad kuchenką.Dziś możemy przebierać w kształtach i sposobach wykończenia okapów kominowych, dlatego warto dobrać go do reszty wystroju kuchni.  
Zobacz więcej: https://www.euro.com.pl/okapy,g!okap-kominowy.bhtml

Okap do zabudowy i okap podszafkowy

Jeśli nie dysponujemy kuchnią o dużym metrażu, najlepszym rozwiązaniem będzie okap do zabudowy. Są one niemal niewidoczne, zajmują mało miejsca i można je sprytnie wkomponować w aranżację kuchni.  Możemy też zdecydować się na okap podszafkowy – tego typu okap montuje się w szafce kuchennej nad płytą grzewczą. Okap teleskopowy (nazywany też szufladowym) na pierwszy rzut oka przypomina te podszafkowe. Jednak działa nieco inaczej: uruchamia się go, wysuwając do siebie front urządzenia schowany w obudowie. Okap teleskopowy ma kompaktowe rozmiary, więc będzie świetnie pasował do niewielkich aneksów kuchennych. 
Zobacz więcej: https://www.euro.com.pl/okapy,g!okap-podszafkowy.bhtml

Okap wyspowy

Okap wyspowy to z kolei dobry wybór dla posiadaczy większych kuchni ze znajdującą się pośrodku wyspą. Zazwyczaj ma on kształt prostopadłościanu albo walca. Okapy wyspowe sprawdzą się w kuchniach, gdzie sporo się gotuje i gdzie niezbędna jest wysoka wydajność. Istotnym atutem jest również ich wygląd: są nowoczesne, więc sprawdzą się, gdy zależy nam na tym, by styl naszej kuchni był dopracowany w każdym detalu. 
Zobacz więcej: https://www.euro.com.pl/okapy,g!okap-wyspowy.bhtml

Dodatkowe fukcje okapów kuchennych dla jeszcze sprawniej działającej kuchni

Producenci prześcigają się w projektowaniu i wdrażaniu udogodnień, które mają podnieść komfort codziennego korzystania z oakpu kuchennego. Dlatego wśród dodatkowych funkcji znajdziemy m.in. opcję intensywnego wentylowania, przydatną w awaryjnych sytuacjach, gdy zapomnimy o pieczeni wstawionej do piekarnika, albo czujnik zapachów, który ururchamia się automatycznie, jeśli powietrze w kuchni będzie zawierać zbyt duże stężenie nieprzyjemnych zapachów. 

Możemy też zainwestować w model wyposażony w nowoczesny wyświetlacz LCD, na którym pojawiają się informacje o aktualnym biegu okapu czy komunikat przypominający o czyszczeniu urządzenia. A jeśli chcemy sobie dodatkowo uprzyjemnić czas spędzony na gotowaniu, wybierzmy okap kuchenny z wbudowanym radiem. 

Materiał partnera