jak wybrać drzwi wewnętrzne

Jak wybrać drzwi wewnętrzne? 4 podstawowe zasady

Urządzamy dom

Drzwi wewnętrzne mają ogromny wpływ zarówno na estetykę, jak i funkcjonalność całego mieszkania. Dzielą przestrzeń i zapewniają domownikom niezbędną prywatność. Z tego powodu muszą być naprawdę starannie dobrane do wnętrz, między którymi mają się znaleźć. O czym należy pamiętać, by wybrać najlepsze drzwi wewnętrzne na lata? Podpowiadamy!

reklama

Drzwi dopasowane do wnętrza — nie na odwrót

Jedna z najważniejszych kwestii dotyczących wyboru drzwi wewnętrznych jest niezbyt intuicyjna. Dlatego tak ważne jest, by podkreślić ją na samym początku. O co chodzi?

Podstawą dobrze urządzonego wnętrza jest wykonanie szczegółowego projektu, sporządzenie listy zakupów i znalezienie niezbędnych elementów. Nie wszystko jednak należy zamawiać przed rozpoczęciem prac. W przypadku niektórych produktów lepiej jest odłożyć zakup na końcowy etap remontu. Należą do nich również drzwi wewnętrzne

Powód jest bardzo prosty. Dzięki temu unikamy sytuacji, w której odcień upatrzonych przez nas mebli lub podłogi okaże się nieco inny od koloru drzwi; szczególnie często zdarza się to w przypadku drewnianych desek lub parkietów. Nawet niewielka różnica może rzucać się w oczy, wprowadzając do wnętrza nieprzyjemne wrażenie chaosu. Wybierając drzwi na samym końcu, możemy zadbać o idealne dopasowanie koloru okleiny do innych elementów wyposażenia.

Jak dobrać kolor drzwi wewnętrznych?

Choć zakup drzwi wewnętrznych najlepiej jest odłożyć w czasie, na etapie tworzenia projektu trzeba ustalić, do jakich innych elementów wyposażenia mają być one dopasowane. Największą popularnością cieszą się drzwi dobierane do koloru podłogi. Chcąc uzyskać bardzo ciekawy efekt, możemy jednak wybrać produkty wyraźnie ze sobą kontrastujące. W takiej sytuacji należy jednak sięgnąć po drzwi w takim samym kolorze jak ściany, meble lub stolarka okienna.

Warto przy tym pamiętać, że aby aranżacja była spójna i harmonijna, nie powinny w niej dominować więcej niż dwa, maksymalnie trzy kolory. Trzeba też zwrócić uwagę na to, że drzwi wewnętrzne stanowią element wystroju dwóch pomieszczeń; oznacza to, że muszą pasować do każdego z nich.

Zleć montaż profesjonalistom

Wiele prac podczas remontu można wykonać samodzielnie, szczególnie jeśli ma się doświadczenie w majsterkowaniu. Montaż drzwi wewnętrznych powinien jednak zostać zlecony specjalistom w tej dziedzinie. Jest to skomplikowane zadanie, które wymaga wprawy oraz wyjątkowej dbałości o szczegóły. Będąc amatorem, łatwo jest popełnić błąd, który wpłynie negatywnie zarówno na wygląd, jak i komfort użytkowania drzwi. W dodatku samodzielny montaż może być przyczyną utraty gwarancji producenta.

Jakie drzwi do jakiego pomieszczenia?

Kolor drzwi to niejedyny aspekt, na który należy zwrócić uwagę, wybierając drzwi wewnętrzne. Równie istotny jest ich rodzaj. Choć najczęściej sięgamy po tradycyjne, pełne modele, do wyboru mamy wiele innych opcji.

Jeśli chcemy oddzielić od siebie poszczególne pomieszczenia, ale przy tym zależy nam na w miarę swobodnym przepływie światła, wybierzmy drzwi wewnętrzne przeszklone. Takie rozwiązanie jest bardzo często stosowane w kuchniach, salonach i jadalniach. Dzięki temu w razie potrzeby można odgrodzić od siebie każdą ze stref, zachowując jednak wrażenie ich spójności. 

Drzwi pełne są z kolei niezastąpione tam, gdzie szczególnie ważne jest zachowanie prywatności, na przykład w łazience lub sypialni. W tym przypadku warto zadbać o to, by wybrany model cechował się dobrą izolacyjnością akustyczną. Z kolei w przypadku drzwi do piwnicy, garażu lub innego pomieszczenia gospodarczego bardzo istotna jest dobra izolacyjność termiczna. 

Zarówno drzwi pełne, jak i przeszklone, dostępne są w kilku wariantach – od klasycznych, jednoskrzydłowych, przez dwuskrzydłowe, po przesuwne i harmonijkowe. Dwa ostatnie typy szczególnie dobrze sprawdzają się w niewielkich przestrzeniach, w których ważna jest oszczędność miejsca. Oprócz tego stanowią oryginalny akcent, podkreślający charakter wnętrz. A warto pamiętać, że drzwi są elementem, który pełni nie tylko funkcję praktyczną. Odpowiednio dobrane, będą stanowić ozdobę każdego wnętrza, niezależnie od jego rodzaju i stylu.

Materiał partnera
Zdjęcia: komfort.pl

Zobacz również