jak dopasować kran do łazienki

Jak dopasować kran łazienkowy do umywalki? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Urządzamy dom

Wybór baterii łazienkowej powinien zależeć przede wszystkim od rodzaju umywalki. Ma to znaczenie użytkowe i jest kluczowe w kontekście poprawnego montażu. Istotne są również kwestie estetyczne – kran może podkreślić styl, w którym urządzono łazienkę lub go zaburzyć. Na co zwracać szczególną uwagę przy wyborze baterii łazienkowej? Jak dopasować kran do umywalki nablatowej, a jak – do ściennej?

reklama

Kran łazienkowy – co warto wiedzieć przed zakupem?

Wybór kranu łazienkowego nie powinien zaczynać się od dopasowania go do płytek lub innych elementów aranżacji – tym należy zająć się w późniejszym czasie. Poszukiwania warto rozpocząć od zwrócenia uwagi na następujące kwestie:

  • rozmiar baterii – musi być dostosowany do wielkości umywalki,
  • długość wylewki – kran powinien sięgać przynajmniej do połowy umywalki,
  • użytkownicy – kto i jak często będzie korzystał z łazienki (są też dostępne specjalne baterie dla dzieci lub osób z niepełnosprawnością),
  • oszczędność wody – warto rozważyć rozwiązania ograniczające zużycie wody, czyli np. krany z systemem samozamykającym i sensorem ruchu, baterie z perlatorem (napowietrzaczem, pozwalającym dostosować moc strumienia wody),
  • termostat – baterie z termostatem „zapamiętują” ulubioną temperaturę wody, dzięki czemu nie trzeba jej każdorazowo ustawiać,
  • powłoka ochronna – warto wybrać model, który jest chromowany, ponieważ taka powłoka zabezpiecza go np. przed zarysowaniami,
  • materiał, z którego wykonano baterię – warto kupić armaturę wykonaną z solidnego materiału, aby zbyt szybko się nie rozszczelniła i nie zniszczyła.

Szczególnie istotny jest ostatni punkt, odnoszący się do materiału, z którego wykonano baterię. Co naturalne, droższe modele produkuje się z lepszych, trwalszych materiałów. Czy warto oszczędzać, kupując baterię? Jeśli kran łazienkowy ma służyć przez lata (a tak zwykle jest), zdecydowanie lepiej wybrać model z wyższej półki. Różnica w cenie nierzadko wynosi zaledwie kilkadziesiąt złotych – warto tyle dopłacić, aby w przyszłości uniknąć rozczarowania. Materiał, z którego wykonano baterię, bezpośrednio wpływa na jej niezawodność. Odnosi się to przede wszystkim do takich elementów jak: wylewka, uchwyty, głowica, perlator, mieszacz oraz uszczelki. Przy wyborze kranu warto zatem zwrócić uwagę na jakość wymienionych elementów, ponieważ mogą stać się przyczyną uciążliwych usterek. 

Jak dobrać typ baterii do umywalki?

Jedną z najważniejszych kwestii, związanych z wyborem kranu łazienkowego, jest dostosowanie go do wielkości oraz typu umywalki. Nie wszystkie umywalki mają np. otwory umożliwiające montaż w ceramice. Przed zakupem kranu, należy zapoznać się z informacjami na temat modelu umywalki i sposobu montażu armatury.

Bateria do umywalki nablatowej (wolnostojącej)

Baterie nablatowe są coraz częściej stosowane w nowoczesnych łazienkach. Trzeba je jednak przytwierdzić do odpowiednio dużej szafki, dlatego takie baterie najczęściej montuje się w większych łazienkach. Kran do umywalki nablatowej powinien być wysoki. Sprawdzą się również modele podtynkowe, ale aby korzystanie z nich było wygodne, armatura powinna znajdować się ok. 25-30 cm nad górną krawędzią ceramiki.

Baterie do umywalki meblowej

Umywalkę meblową montuje się na górze szafki zamiast blatu. To bardzo praktyczne rozwiązanie, sprawdzające się także w małych łazienkach. Kran do takiej umywalki musi mieć odpowiednie rozmiary. Jeśli umywalka jest niewielka, warto wybrać baterię podtynkową. Alternatywnym rozwiązaniem jest montaż małego kranu z rączką umieszczoną na górze.

Umywalki meblowe zazwyczaj mają jeden otwór, który pozwala na zamontowanie jednootworowej baterii łazienkowej. W większości umywalek można jednak samodzielnie nawiercić otwory do montażu baterii dwuotworowych (albo nawet trzyotworowych) – niezbędnych informacji należy szukać w opisie producenta. Można również wybrać model pozbawiony otworów – to rozwiązanie dla osób, które planują montaż baterii podtynkowej.

Bateria do umywalki ściennej

Umywalki ścienne przytwierdza się bezpośrednio do ściany. Najczęściej są stosowane w bardzo małych łazienkach. Kran do takiej umywalki powinien spełniać te same kryteria, co model przeznaczony do umywalki meblowej. Modele ścienne pozwalają na zamontowanie jedno-, dwu- lub trzyotworowej baterii, ewentualnie kranu podtynkowego (w takim przypadku umywalka nie ma otworów).

Umywalkowa bateria podłogowa

Do niedawna baterie podłogowe stosowano tylko w wannach wolnostojących. Obecnie montuje się je także przy umywalkach. Prezentują się bardzo ekskluzywnie, świetnie pasują do nowoczesnych łazienek, stylizowanych na pokoje kąpielowe. Zamontowanie takiej baterii wymaga jednak odpowiednio zaprojektowanej instalacji wodnej.

Jak dopasować kran łazienkowy do stylu pomieszczenia?

Szukając idealnego kranu, należy zwrócić uwagę także na jego walory estetyczne. Ważne są design umywalki oraz styl całego wnętrza. Pod tym względem najbardziej uniwersalne są krany chromowane. Miłośnicy stylu skandynawskiego powinni z kolei wybrać baterię w kolorze białym. W łazience industrialnej świetnie sprawdzi się czarna armatura. Do pomieszczeń w stylu glamour i pałacowym najbardziej pasują złote baterie łazienkowe, które doskonale podkreślą wyjątkowość aranżacji.

Materiał partnera