generator pary co warto wiedziec

Generator pary - co warto wiedzieć przed zakupem urządzenia?

Urządzamy dom

Tradycyjne prasowanie kojarzy się często z czasochłonnym domowym obowiązkiem, który nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty - zwłaszcza, gdy się spieszymy i nie możemy dokładnie wygładzić każdego zagniecenia. Na szczęście jest na to rada! Inwestycja w generator pary to sposób na szybkie wygładzenie zmarszczeń na ubraniach - i to bez większego wysiłku. Takie rozwiązanie przyda się każdemu, kto lubi wyprasowaną odzież, ale nie chce tracić czasu na tradycyjne usuwanie zagnieceń. Co warto wiedzieć, zanim wybierzemy odpowiedni model? Podpowiadamy w tym artykule!

Co to jest generator pary i jak działa?

Generator pary, jak sama nazwa wskazuje, usuwa zagniecenia dzięki działaniu pary wodnej. Składa się ze stacji parowej i podłączonego do niej stopy żelazka. Jak działa? W stacji parowej ogrzewana jest woda, która zamieniana jest na parę wodną, a następnie - przekazywana do żelazka. Para jest przez otwory w stopie wyrzucana pod bardzo wysokim ciśnieniem - wszystko po to, by szybko i precyzyjnie pozbyć się zmarszczeń na materiale.

Kto powinien zaopatrzyć się w generator pary? To sprzęt, który przyda się wielu osobom! Docenią go rodzice, którzy w łatwy sposób wyprasują ubrania dla dzieci, pracownicy, który na co dzień muszą mieć pod ręką odzież zgodną z dress code, a także miłośnicy delikatnych tkanin, które mogłyby zostać uszkodzone przez prasowanie ich zwykłym żelazkiem.

Co wziąć pod uwagę, kupując generator pary?

Jak do zakupu każdego sprzętu do domu, tak i do wyboru generatora pary trzeba podejść z odpowiednią uwagą. Na co zwrócić uwagę, czytając specyfikację techniczną? Nie można pominąć takich kwestii, jak:

  • moc;
  • ciśnienie;
  • natężenie przepływu pary (wyrażane w g/min);
  • pojemność zbiornika na wodę;
  • wykonanie stopy - najczęściej są one ceramiczne lub stalowe, zwykle z dodatkowymi powłokami;
  • dodatkowe funkcje - np. dodatkowe uderzenie pary;
  • system odkamieniania;
  • łatwe sterowanie;
  • zabezpieczenia.

Dokładna analiza pomoże wybrać najlepszy model! Z jakim budżetem trzeba się liczyć? I tutaj dochodzimy do jednej z nielicznych wad generatora pary, a mianowicie - ceny. W porównaniu z ze zwykłym żelazkiem, a nawet żelazkiem parowym, koszt tego typu sprzętu jest sporo wyższy. Zwykle za generator pary musimy zapłacić między 1000 a 2000 zł. Najtańsze sprzęty kupimy za kilkaset złotych. Możemy też postawić na znacznie bardziej złożone systemy do prasowania - ale to wydatek rzędu kilku tysięcy.

Czy taka inwestycja ma sens? Jeśli dużo pracujemy, szybko się nam zwróci! Dlatego najrozsądniej wybrać sprzęt sprawdzonego producenta, który posłuży nam przez wiele miesięcy po zakupie. Warto sprawdzić ofertę takich marek, jak Tefal, Philips, Braun. Każda z nich proponuje dopracowane, zaawansowane technologicznie rozwiązania.

Należy również pamiętać o tym, że decydując się na generator pary, musimy wygospodarować miejsce na jego przechowywanie. To sprzęt większy niż żelazko, potrzebujemy więc więcej przestrzeni, by mieć to urządzenie zawsze pod ręką.

Generator pary to strzał w dziesiątkę, jeśli zależy nam na łatwym, częstym prasowaniu ubrań. Komfort nie może równać się z żelazkiem - w końcu generator umożliwia prasowanie w pionie, a stopa żelazka jest lekka i wygodna w obsłudze - nie obciąża jej, w przeciwieństwie do żelazka parowego, zbiornik na wodę. W końcu ten znajduje się oddzielnie i jest tylko ze stopą połączony.

Generatory pary w sklepie MediaMarkt to propozycje czołowych producentów, zbierające świetne recenzje użytkowników, a przy tym - sprzęty, które naprawdę ułatwiają życie!

Materiał Partnera
Fot. Shutterstock