Fotel skandynawski – piękny i funkcjonalny dodatek do wnętrza

Fotel skandynawski – piękny i funkcjonalny dodatek do wnętrza

Urządzamy dom

Jeden prosty mebel, a potrafi odmienić całe wnętrze. Jest efektowny, a przy tym jaki wygodny! Skandynawski fotel, bo o nim mowa, to nieodzowny dodatek aranżacji w stylu skandynawskim, ale również minimalistycznym czy klasycznym. Dlaczego warto go mieć i jaki model wybrać do wnętrza?

reklama

Fotele skandynawskie – gdzie, jak i dlaczego? 

Skandynawskie fotele oraz inne meble to prawdopodobnie najbardziej wyrazisty trend w aranżacji ostatnich lat. Stoi za tym przede wszystkim ich ogromna uniwersalność. Fotele typu uszaki, muszelki, fotele biurowe lub nawiązujące do polskiej sztuki designu sprawdzą się niezależnie od charakteru wnętrza. To oczywiste uzupełnienie domów i mieszkań w stylu skandynawskim, jednak doskonale wypadają również w towarzystwie mebli i dodatków minimalistycznych, klasycznych czy retro. Oczywiście nic nie stoi też na przeszkodzie, aby fotele skandynawskie dobierać na zasadzie kontrastu. Mogą bowiem świetnie uzupełniać także wnętrza minimalistyczne. 

Skandynawskie mieszkanie, czyli…

Przyjrzymy się bliżej skandynawskiemu stylowi urządzania wnętrz. To w końcu „naturalne środowisko” tych zachwycających foteli, o których piszemy! Styl skandynawski stanowi bezpośrednią odpowiedź na warunki życia w krajach Północy. Długie noce i często słaby dostęp do naturalnego światła słonecznego sprawił, że skupiamy się na maksymalnym rozjaśnieniu wnętrza. Służą temu przede wszystkim jasne kolory ścian, ale także podłóg czy mebli. Kluczowym elementem wystroju są okna. Rzadko sięga się po zasłony, czasami po firanki, a przestrzeń okna ozdabia się np. lampionami, wazonami z kwiatami czy gałązkami, świecznikami itd. Poza tym w aranżacjach w stylu skandynawskim istotną rolę odgrywają naturalne materiały – zwłaszcza drewno oraz kamień. 

Dużą uwagę przykłada się też do mebli. Powinny zapewniać maksymalny komfort i błogi relaks przez długie godziny. Poza tym wnętrza są raczej ubogie w dodatki. Można uwzględnić w wystroju np. ramki ze zdjęciami, drewniany zegar czy wspomniane wazony w interesującym odcieniu. Ozdobną funkcję może pełnić również wspomniany fotel, szczególnie jeśli wybierzemy model w kolorze żółtym, bordowym, różowym, granatowym itd. 

Niezastąpiony uszak

Jednym z najpopularniejszych modeli foteli skandynawskich jest uszak. Nie każdy wie, że uszak powstał na przełomie XVI i XVII wieku z myślą o przedstawicielach angielskiej socjety. Nic dziwnego! Charakterystyczny projekt stworzono, kierując się względami praktycznymi – rozbudowane boki miały chronić przed przeciągami i chłodem. Mimo iż dawno nie mieszkaliśmy już w zamkach ani przestronnych rezydencjach, to wygląd uszaka na nowo rozpalił wyobraźnię designerów w połowie poprzedniego stulecia. Właśnie wtedy, wraz z pojawieniem się stylu skandynawskiego, zaczęły powstawać jego nowe, odświeżone wersje. Dzięki temu odpoczynek w fotelu o wysokim zagłówku i wygodnych podłokietnikach nadal nie ma sobie równych. W komfortowej pozycji możesz czytać kryminały, oglądać horrory, delektować się aromatyczną herbatą lub prowadzić długie rozmowy. 

Skandynawski fotel kubełkowy

Fotel kubełkowy to kolejny popularny model. Pojawia się w naszych domach w zasadzie niezależnie od stylu. Jak go rozpoznać? Wyróżnia się przede wszystkim oszczędną, geometryczną formą. Ma niższy zagłówek niż fotel uszak, zajmuje też mniej miejsca, sprawdzi się zatem w mniejszym salonie oraz jako uzupełnienie jadalni. Fotele kubełkowe z łatwością zmieszczą się np. przy okrągłym stole. Jest wygodny i praktyczny, umożliwia więc wielogodzinne spotkania przy stole w gronie rodziny i przyjaciół. 

Stawiaj na komfort! Fotele w stylu skandynawskim wniosą odpoczywanie w Twoim domu na wyższy poziom, a przy tym prezentują się naprawdę fenomenalnie.

Materiał partnera