Blaty kuchenne w stylu rustykalnym – na jakie się zdecydować?

Blaty kuchenne w stylu rustykalnym – na jakie się zdecydować?

Urządzamy dom

Rustykalna kuchnia jest przytulna i sielska. Pełno w niej naturalnych materiałów, starych mebli i dodatków z duszą. Czym charakteryzuje się styl rustykalny? Jak wprowadzić go do kuchni i jakie blaty kuchenne najlepiej podkreślą wiejski klimat pomieszczenia? Zapraszamy do naszego poradnika.

Czym charakteryzuje się styl rustykalny?

Łacińskie słowo rusticus oznacza „wiejski”. Styl rustykalny jest wyrazem tęsknoty za wiejskim, sielskim, spokojnym stylem życia, zgodnym z rytmem natury. Wystrojem rustykalnym rządzą prostota, naturalność, ciepło, przytulność i akceptacja oznak upływającego czasu.

Wystrój nawiązuje do wnętrz starej, wiejskiej chaty lub babcinego domku na wsi sprzed kilku dekad. Dzisiaj styl rustykalny jest mocno zróżnicowany i często uzupełniany o nowoczesne akcenty, co zbliża go do estetyki eklektycznej. Stare łączy się tu z nowym, a przytulne z surowym. 

Jak jest rustykalna kuchnia? 

Rustykalna kuchnia prezentuje się niezwykle sielsko, urokliwie i przytulnie, a przy tym prosto, subtelnie i elegancko. Jest jasna, tworząc neutralne tło dla wyposażenia i ludowych dekoracji.

Znajdziesz tu drewniane meble – antyki lub celowo postarzane podłogi i blaty kuchenne z kamienia czy drewna, dodatki z wikliny, porcelany, ceramiki, lnu i bawełny oraz stylizowany sprzęt AGD. Wszystkie elementy tworzą harmonijną, spójną całość. W powietrzu unoszą się zapachy świeżych ziół i domowego ciasta. 

Chociaż w Internecie dominują inspiracje oparte na przestronnych pomieszczeniach, to kuchnię w stylu rustykalnym można urządzić na każdym, nawet kilkumetrowym metrażu. Trzeba tylko dobrze przemyśleć dobór mebli, sprzętów czy blatów kuchennych.

Na jakie blaty meblowe się zdecydować?

Blaty robocze do kuchni rustykalnej powinny być wykonane z naturalnych surowców i pasować do pozostałych mebli. Drewno nie jest jedyną dostępną dzisiaj opcją. Możesz zdecydować się na modele kamienne, marmurowe czy granitowe.

Tańszą, praktyczniejszą i lżejszą alternatywą dla wyrobów wykonanych w całości z naturalnych materiałów są wysokojakościowe blaty kuchenne laminowane. Dzięki szerokiej gamie odcieni można idealnie dobrać blat do wystroju.

Jeśli zastanawiasz się, gdzie kupić blaty kuchenne, meble i sprzęty w dawnych klimatach, zajrzyj do Salonów Agata. W sklepach stacjonarnych i internetowym znajdziesz m.in. blaty laminowane imitujące granit, marmur, kamień czy drewno, idealne do rustykalnych wnętrz. Ceny blatów kuchennych są zróżnicowane, aby móc dopasować zakup do założonego budżetu. 

Jakie meble wybrać?

Meble w rustykalnej kuchni powinny sprawiać wrażenie rękodzieła, niewykończonych albo podniszczonych. Wszelkie oznaki upływającego czasu tylko dodają im uroku. Doskonale sprawdzą się dekoracyjne fronty fornirowane, z ażurową plecionką albo z przeszkleniami. Te ostatnie pozwalają wyeksponować bezcenną zastawę kuchenną. Klasyczną zabudowę możesz zastąpić zabytkowym kredensem. Jeśli dysponujesz dużą kuchnią, koniecznie wstaw do niej klasyczny drewniany stół i proste tapicerowane krzesła.

Jakie dodatki wybrać?

Ogromną rolę w aranżacji rustykalnej kuchni odgrywają dodatki. Sielski, wiejski klimat wprowadzisz do kuchni m.in. za pomocą miedzianych garnków, glinianych naczyń, wiklinowych akcesoriów, kwiatów i ziół w doniczkach oraz obrusów, serwetek i zasłon z bawełny lub lnu. Mile widziane są koronki, hafty i folkowe motywy. 

Podsumowanie

Blat jest jednym z elementów decydujących o sielskim klimacie kuchni. Styl rustykalny kocha naturalne materiały i wiekowe wyposażenie. W dobrych salonach meblowych znaleźć można blaty kuchenne laminowane, które wiernie imitują naturalne surowce i stare powierzchnie. W odpowiednim towarzystwie pomogą Ci zbudować efekt wiejskiej chaty, przy zachowaniu funkcjonalności kuchni na najwyższym poziomie.

Materiał Partnera: Agata Meble