Domki rekreacyjne do 70 m² — co należy o nich wiedzieć?
Budujemy domDomek całoroczny do 70 m² może być naszą nową wakacyjną ostoją. Dzięki kilku przepisom zbudujemy go bardzo sprawnie. Należy jednak spełnić parę warunków, by ułatwić cały proces. Czego należy przypilnować? Jak wyglądają formalności związane z jego budową?
Domek całoroczny do 70 m² — wymogi
Ze względu na przeznaczenie domków letniskowych klasyfikowane są wg prawa budowlanego jako „budynki rekreacji indywidualnej”. Podkreśla się ich okresowy użytek, który wpływa na parę udogodnień związanych z budową. Jeśli spełnimy kilka warunków, unikniemy wielu formalności. W przypadku gdy nie przeszkadza nam wydłużona procedura, możemy pozwolić sobie na dowolny rozmiar czy gęstość zabudowy. Aby pójść „drogą na skróty”, musimy trzymać się sztywnych ram.
Warunki budowy
Jak powinien wyglądać nasz projekt, by przyśpieszyć całą procedurę? Co najważniejsze — powierzchnia musi wynosić:
- do 35 m²;
- powyżej 35 m², lecz do 70 m² z zachowaniem najwyżej 6 m rozpiętości elementów konstrukcyjnych i 2 m wysięgu wsporników.
To wytyczne, które mają największe znaczenie dla przyszłych właścicieli domków rekreacyjnych. Nie wlicza się do tego altan, szop, cieplarni czy balkonów.
Co więcej, musi to być budynek wolnostojący o maksymalnie jednej kondygnacji. Możemy wybudować w nim poddasze, lecz nie może być użytkowe. Taki strych może służyć nam do przechowywania przedmiotów czy mebli. Nie powinien być jednak przeznaczony do pobytu ludzi lub większych urządzeń technicznych. Pamiętajmy, by nie korzystać z pomieszczeń w sposób inny niż dedykowany. Dlaczego? W ten sposób z łatwością narazimy się na postępowanie przed nadzorem budowlanym.
Ograniczenie powierzchni nie stoi na przeszkodzie, jeśli zbudujemy kilka domków! Owszem, w ten sposób zapewnimy sobie większą przestrzeń do wypoczynku. Jednak nie każda działka się do tego nadaje. Aby wybudować dwa domki, potrzebujemy terenu o ponad 500 m². Dla trzech będzie to już ponad 1000 m². Dlaczego? To sposób na potwierdzenie indywidualnego użytkowania budynków. Sam pojedynczy domek całoroczny do 70 m² nie posłuży nam jako hotel.
To nie koniec warunków, które musimy spełnić. Status działki ma ogromne znaczenie przy budowie domku letniskowego. Jeśli jest przeznaczona pod zabudowę rekreacyjną — bez problemu postawimy budynek. W przypadku działki dopuszczającej jedynie zabudowę jednorodzinną — trafiamy na kolejne wymogi. Będzie to musiał być koniecznie domek całoroczny do 70 m² — w pełni dostosowany do użytku o każdej porze roku.
Domki do 70 m² bez pozwolenia
Co możemy zyskać, budując określony budynek rekreacyjny? Jeśli nasz domek do 70 m² spełnia wszelkie pozostałe warunki — ograniczymy formalności. Zamiast pozwolenia na budowę dokonujemy jedynie zgłoszenia. To największa zaleta, która znacznie ułatwia cały proces budowy. Wystarczy, że zgłosimy ją w odpowiednim starostwie powiatowym. Na informację zwrotną czekamy 21 dni — jeśli odpowiedź się nie pojawi, otrzymaliśmy tzw. milczącą zgodę. To oznacza, że możemy przystąpić do realizacji projektu.
W dodatku nie potrzeba nam kierownika budowy, architekta ani geodety. Co więcej, domki letniskowe do 70 m² na zgłoszenie nie potrzebują książki obiektu budowlanego. Właściciel nie musi również przeprowadzać kontroli instalacji.
Domki letniskowe do 70 m² na zgłoszenie — dlaczego warto?
Zgłoszenie budowy to przede wszystkim oszczędność czasu. W ten sposób możemy zacząć całą procedurę już po 21 dniach od złożenia dokumentu. Jak to wygląda w porównaniu do pozwolenia na budowę? Na odpowiedź w tej sprawie ustawowo czeka się nawet 65 dni. Jeśli nasz wniosek był niekompletny, taki okres potrwa znacznie dłużej.
W ten sposób nasi sąsiedzi nie będą również mogli przeszkodzić nam w budowie. W przypadku pozwolenia mogą wnieść pełnoprawny sprzeciw. Jest na to aż 14 dni od wydania decyzji. W przypadku zgłoszenia projektu właściciel sąsiadującej nieruchomości nie ma na to żadnego wpływu.
Domek do 70 m² — procedury
Formularz zgłoszeniowy znajdziemy w internecie lub w samym urzędzie. Należy podać w nim między innymi rodzaj i dzień rozpoczęcia budowy. Do tego wymagane jest kilka dodatkowych załączników, w tym projekt. Jednak wcześniej należy sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Co to za dokument? Znajdziemy w nim wytyczne dla każdego z budynków w danej okolicy. Może on całkowicie zabronić nam tego typu zabudowy na naszej działce. Jest również szansa, że narzuci pewne wymiary budowli czy jej odległość od drogi. Sprawdzenie MPZP jest kluczowym elementem planowania budowy domku letniskowego.
Jeśli dla danej okolicy nie uchwalono miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego — nic straconego. Domek całoroczny do 70 m² będzie wymagał decyzji o warunkach zabudowy. Taki wniosek złożymy w odpowiednim urzędzie miasta lub gminy.
Domek całoroczny do 70 m² — jak przerobić domek letniskowy?
Pamiętajmy, że domek do 70 m² może być sezonowy lub dostosowany do użytku całorocznego. Budynek, z którego korzystamy o każdej porze roku, musi być o wiele lepiej wyposażony. Możemy od razu wybudować całoroczną budowlę lub zdecydować się na tę do okresowego użytku. Zawsze będzie można ją dostosować do zimowych warunków atmosferycznych. Takie rozwiązanie jest jednak kosztowne. Jak wygląda taka zmiana?
- izolacja — dotyczy to dachu, ścian, podłóg, jak i okien czy drzwi. Możemy użyć wełny i specjalnych mat. Do okien i drzwi często wybiera się stal oraz PCV;
- fundamenty — całoroczne budynki często potrzebują tradycyjnych fundamentów ze względu na swoją złożoną konstrukcję;
- ogrzewanie — w takim domku nie poradzimy sobie bez odpowiedniego źródła ciepła;
- instalacja elektryczna — dostęp do energii pozwoli zamieszkać tam na dłuższy czas;
- instalacja hydrauliczna — umożliwia swobodne korzystanie z prysznica, wanny, umywalki czy toalety;
Jeśli rozważamy przyszłą zmianę, warto niektóre elementy takiej konstrukcji wprowadzić wcześniej. Solidne fundamenty i ocieplenie podłóg w domku sezonowym oszczędzą nam wysiłku przy przerobieniu go na całoroczny. W dodatku będą służyć nam znacznie dłużej.
Partnerem wpisu jest Drewnolandia – producent domków drewnianych letniskowych i całorocznych.