Marzy Ci się chata z bali w rustykalnym stylu czy szachulec w kratkę jak z pomorskiej wsi? Dowiedz się, jakie są wady i zalety chaty z drewna, czym różnią się konstrukcje z bali, jaki dach wybrać oraz zobacz przykładowe projekty.
Zalety domów z drewna
Mieszkańcy drewnianych domów żyją dłużej, nawet o kilkanaście lat, i są zdrowsi. To zasługa dobrego obiegu powietrza, właściwej wilgotności, a także działania olejków eterycznych wydzielanych przez drewno sosnowe, jodłowe, świerkowe czy modrzewiowe. Żywica drzew iglastych działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, ułatwia też oddychanie.
• Jest przyjazny dla środowiska i człowieka.
• Dobrze izoluje, więc pozwala oszczędzać energię.
• Szybko się buduje.
• Jest lekki, wytrzymały i do wszechstronnego użytku.
Uwaga! Jeśli dopiero szukasz terenu pod swój wymarzony dom, zobacz, jak kupować działkę budowlaną, klikając TUTAJ.
Rodzaje konstrukcji drewnianych
•Szkieletowa
Stelaż wykonuje się z litego drewna i wypełnia izolacją cieplną. Takie domy sprawnie się buduje i wykańcza. Lekka konstrukcja nie wymaga masywnego fundamentu, ale budynki są mniej odporne na zawilgocenie i szybko się wychładzają.
•Domy z bali
Budulcem musi być drewno dobrej jakości – sosna, jodła, świerk, a to oznacza wysokie koszty. Czas budowy jest dość krótki, ale każdy etap wymaga dużej precyzji. Złe, niedokładne wykonanie grozi usterkami, które dość szybko wychodzą na jaw.
– Konstrukcje z bali regulują wilgotność, a wnętrze wolno się wychładza. Dlatego w drewnianym domu zawsze wydaje się, że jest cieplej niż w betonowym – tłumaczy Tomasz Mielczyński. Bale to rozwiązanie na lata, o ile zadbamy o konserwację.
•Prefabrykaty
Powstają w fabryce. Łączy się tam wstępnie elementy z drewna, osadza okna, montuje instalacje. Tak przygotowane składa się w całość na placu budowy. Możemy z góry oszacować koszty i czas prac, nie jesteśmy uzależnieni od pogody, a każdy projekt można dopasować do wizji klienta. Taki dom postoi nawet 100 lat, zawsze da się go też przebudować, a nawet przenieść w inne miejsce.
Czy można budować dom z drewna z odzysku?
Recykling budowlany to dobry pomysł, gdy chcemy...
...ciąć koszty i być eko. W materiałach z rozbiórek starych siedlisk można znaleźć prawdziwe perełki, np. dekoracyjne okiennice, stopnie schodów czy belki. Nie każdy materiał nadaje się do ponownego użycia.
– Wykorzystując stare drewno z rozbieranego budynku, trzeba sprawdzić, czy jest suche, wolne od pleśni i grzybów. Najlepiej nadaje się jako element wyposażenia wnętrz – wyjaśnia Mielczyński.
Jaki dach do domu drewnianego?
•Strzecha
Pokrycie z trzciny jest dość drogie, a do tego bardzo ciężkie, więc nie każda konstrukcja je udźwignie. O strzechę trzeba też dbać, czyli regularnie usuwać narastający mech i impregnować ją
specjalnymi preparatami.
•Gont drewniany
Składa się z deszczułek o gładkiej lub chropowatej fakturze układanych warstwowo. Jest lżejszy od strzechy i szybki w montażu. Dobrym materiałem jest dębina, świerk i jodła, bo takie drewno ma zbitą strukturę, więc nie rozwijają się na nim grzyby, a czerwony cedr jest bardzo odporny na ogień.
•Wióry osikowe
Poleżą nawet 50 lat bez szczególnej konserwacji. Małe, cienkie deszczułki wycina się z mokrego drewna i układa jeszcze wilgotne. Dobrze chronią przed ciepłem i zimnem, a korniki nie przepadają za ich zapachem. – Poszycie z wióra osikowego świetnie radzi sobie w naszym klimacie, spowalnia spływanie wody, jest gradoodporne, nie zaszkodzą mu wichury. Jest też jednym z najtańszych naturalnych dachów – dodaje Mielczyński.
Wady domów z drewna
O domy z drewna należy dbać inaczej niż o ich murowanych braci. Do ekologicznych materiałów lgną bowiem intruzy. Deski należy również zabezpieczać przed wilgocią.
Najbardziej niebezpiecznym szkodnikiem drewna jest spuszczel pospolity (domowy). Czarne podłużne chrząszcze lubią sosnę i świerk, ale nie gardzą też jodłą i modrzewiem. Larwy wygryzają w drewnie tunele, co może nawet naruszać konstrukcję budynku. Deski zabezpiecza się ochronnym preparatem. Spuszczela zabija też gorące powietrze.
Drewno to najbardziej ekologiczny materiał, ale by takim pozostał, trzeba wybierać odpowiednie preparaty zabezpieczające i farby. Impregnaty, lakierobejce, lazury chronią przed wodą, wilgocią, promieniowaniem UV, zapobiegają łuszczeniu i pękaniu. Najlepsze będą te, które nie zawierają biocydów i środków konserwujących, a ich bazą są naturalne oleje roślinne i woski.
Tekst i wybór: Monika Kaszuba
Zdjęcia: Rafał Lipski, Kuba Pajewski, Michał Skorupski, Jola Skóra, Paweł Słomczyński, Leo Zappert, materiały prasowe