#zostańwdomu czytaj e-wydanie - tylko 8,99 zł
reklama
torebki na warzywa

Wielorazowe woreczki na eko zakupy w warzywniaku

Eko życie

W sklepach stacjonarnych w Polsce można kupić woreczki Sakwabag. Co to takiego? Wielorazowe zamienniki dla foliówek. Nadchodzi ekologiczna alternatywa!

Od 1 września 2019 r. wszystkie siatki foliowe w sklepach są płatne. Zgodnie z ustawą, wprowadzoną w styczniu 2018 roku, kosztują minimum 20 groszy. To działanie, któr ma skutkować zmniejszeniem zużycia jednorazowego plastiku w Polsce. To wciąż za mało, mówią ekolodzy.

Plastiku w sklepach jest wciąż za dużo

Odpowiedzią na problem jest ruch Zero Waste, który powstał w Stanach Zjednoczonych. Jednym z założeń jest wybieranie w sklepach produktów, które nie tylko będą najkorzystniejsze dla środowiska pod względem sposobu wytworzenia, ale także nie będą zapakowane w zbędne folie.

Co można zrobić, żeby zminimalizować produkcję plastiku? Zacząć od siebie. Pierwszym krokiem są zakupy z użyciem własnych, wielorazowych woreczków. Pozwalają one unikać cienkich, jednorazowych „zrywek”, które nawet po zmianie przepisów pozostają bezpłatne, służących do pakowania owoców, warzyw, pieczywa i produktów sypkich.


Pomysł na ekologię: torebki na warzywa

– Tworząc woreczki Sakwabag zależało nam, aby były dostępne dla każdej osoby, która chce wprowadzić pierwsze ekologiczne zmiany do swojego życia. Wielorazowe sakiewki można kupić w ponad 70 sklepach z żywnością ekologiczną w całej Polsce – mówi Katarzyna Buc, założycielka firmy Sakwabag.

Torebki na warzywa Sakwabag są wykonane z organicznej, certyfikowanej bawełny i już zostały docenione. Zdobyły wyróżnienie na międzynarodowych targach Natural & Organic Products Europe 2019 w Londynie w kategorii Best New Eco Living Product.