#zostańwdomu czytaj e-wydanie - tylko 8,99 zł
reklama
ekologiczne ubrania

Ubrania farbowane naturalnie: zrównoważona moda w Bonprix

Eko życie

Ubieraj się świadomie! Oto kolekcja ubrań, w których wszystko jest ekologiczne. Od nitki z odzysku po naturalne barwniki.

Eko ubrania, czyli garderoba kapsułowa

Kolekcja SUSTAINABLE, dostępna na bonprix.pl, została pomyślana tak, aby nie szkodzić środowisku. Tym, co od razu rzuca się w oczy, jest zawarty w niej minimalizm. To nie przypadek. Ekologiczna szafa to w końcu taka, w której mieści się możliwie mało elementów, które możemy zakładać na różnorodne okazje, niezależnie od pory roku. Zimą naturalne, a więc przewiewne materiały powinny sprawdzić się w stylizacjach na cebulkę. Poza tym każdy element powinien do siebie pasować tak, aby z dostępnych połączeń można było stworzyć jak najwięcej stylizacji. 

Ubrania ekologiczne farbowane naturalnie

Taka jest kapsułowa kolekcja ekologicznych ubrań SUSTAINABLE, do których farbowania, producent używa naturalnych barwników, pozyskanych np. ze skórki cytryny, płatków róż i lawendy! W efekcie uzyskiwane są pastelowe kolory, które dobrze wyglądają w połączeniu z pozostałymi elementami naturalnej kolekcji ubrań.

Co ważne, woda użyta do naturalnego farbowania ubrań jest zdatna do wykorzystywania przez lokalnych rolników, ponieważ nie ma w niej chemikaliów. Ilość zużycia wody ograniczana jest również przy produkcji jeansu, którego produkcja pod tym względem jest najbardziej nieekologiczna. Dzięki pominięciu jednego z etapów obróbki wstępnej, bonprix oszczędza około 15 proc. wody.

naturalne barwniki
ekologiczne ubrania

Czy sztuczne włókna mogą być ekologiczne?

Do produkcji kolekcji SUSTAINABLE, bonprix używa zarówno organicznej bawełny, jak i tej pozyskanej z recyklingu. Ciekawostką są jednak przede wszystkim użyte włókna syntetyczne. W kolekcji znajdziemy TENCEL™ (lyocell), czyli sztuczny jedwab z włókien celulozowych, jak i butelki plastiku... zamienione we włókna REPREVE®.

To dobrze? Tak! Zwykły poliester, który ląduje w naszych ubraniach jest produkowany m.in. z ropy naftowej, czyli zasobu nieodnawialnego. Generowane są przy tym spore ilości dwutlenku węgla. Zamiast tworzyć nowy plastik, lepiej jest wykorzystywać ten wyprodukowany i zmniejszać liczbę odpadów. Właśnie tak powstają wspomniane syntetyczne, ale mimo to ekologiczne włókna.

Uwaga! W ten sposób, dzięki recyklingowi, w jednej parze jeansów, mieści się aż osiem butelek PET (politereftalan etylenu).

Ubrania z opisanej gamy znajdziesz w kolekcji „Zrównoważona moda” na bonprix.pl z oznaczeniem SUSTAINABLE COLLECTION.


Opracowanie: redakcja Werandacountry.pl

Zdjęcia: materiały prasowe

Zobacz też: Jak naturalnie farbować tkaniny