Jak odróżnić smog od mgły?
Eko życiePanikujemy, gdy widzimy mleczne, gęste kłęby za oknem. To na pewno smog! Fakt – jakość powietrza jest ostatnio nie najlepsza. Ale nie zawsze musimy się obawiać.
Smog czy mgła?
Smog to angielskie słowo powstałe z połączenia wyrazów smoke (dym) i fogg (mgła). O ile ten pierwszy nam szkodzi, o tyle mgła to tylko wiszące w powietrzu miniaturowe kropelki wody. W żaden sposób nam nie zagrażają, a szczególnie zachęcają do nostalgicznych spacerów po polach.
Jak powstaje mgła?
Kiedy spodziewać się mgły? Wczesnym ranem, gdy pierwsze promienie słońca ogrzeją nocne powietrze, gdy zmienia się pogoda – czyli zimny front zderza się z ciepłym, w górach po deszczu i gdy ciepłe powietrze napływa nad morze czy jezioro.
Mgła może też składać się z malutkich kryształków lodu. Dzieje się tak, gdy temperatura spada poniżej -10°C. Jeśli nie czujecie niepokojącego smrodku (mgła jest bezzapachowa), możecie spokojnie wychodzić z domu. Warto też wiedzieć, że smog jest ciężki i utrzymuje się blisko gruntu, niżej niż zwykła mgła.
Opady mgły
Tam, gdzie czyste powietrze, znajdziecie te przedziwne organizmy – trochę grzyby i trochę glony, które tylko razem mogą przetrwać. Szczególnie upodobały sobie tereny z nieskażonym powietrzem. Są tak czułe na zanieczyszczenia, że posłużyły nawet do stworzenia specjalnej bioskali skażenia atmosfery.
Stopień I to tzw. bezwzględna pustynia bezporostowa, czyli centra miast, miejsca przy ruchliwych drogach czy wysypiska śmieci. Strefa VII to z kolei ekologiczny raj, nazywana strefą normalnej wegetacji. Porosty czują się tu dobrze, bo nie zabijają ich szkodliwe opary i smog. Szukajcie więc włostka, brodaczka, pawężniczki czy granicznika. Przy okazji pomogą wam znaleźć drogę, gdy się zgubicie – w końcu porosty najchętniej rosną na skrajach lasu.
Co to jest smog?
Smog powstaje w wyniku wymieszania się mgły ze spalinami i dymem. Szkodliwe związki chemiczne zwane pyłami zawieszonymi przedostają się do atmosfery i tworzą smog.
Smog w Polsce
Główną przyczyną smogu w Polsce są tzw. kopciuhy, czyli niskiej klasyi kotły używane do ogrzewania domów jednorodzinnych i starych kamienic. Wiele domów jednorodzinnych i wielorodzinnych ma stare instalacje grzewcze, a ich mieszkańcy używają niskiej jakości paliwo lub palą w piecach czymkolwiek, np. śmieciami.
Skutki smogu
Smog powoduje zanieszczyszczenie gleby i ziem uprawnych poprzez wzrost stężenia rakotwórczych wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). Rośliny wyhodowane na takiej glebie często nie nadają się nawet na paszę dla zwierząt. Wdychanie zanieczyszczonego powietrza jest też przczyną przedwczesnej śmierci ludzi.
Źródło: Wikipedia
Tekst: Joanna Zaguła, PF Zdjęcia: Shutterstock
Zobacz także:
Jak palić w kominku, żeby nie produkować smogu?