Jak odróżnić mgłę od smogu?

Panikujemy, gdy widzimy mleczne, gęste kłęby za oknem. To na pewno smog! Fakt – jakość powietrza jest ostatnio nie najlepsza. Ale nie zawsze musimy się obawiać.

Jak odróżnić mgłę od smogu?

Smog to angielskie słowo powstałe z połączenia wyrazów smoke (dym) i fogg (mgła). O ile ten pierwszy nam szkodzi, o tyle mgła to tylko wiszące w powietrzu miniaturowe kropelki wody. W żaden sposób nam nie zagrażają, a szczególnie zachęcają do nostalgicznych spacerów po polach.

Kiedy spodziewać się mgły? Wczesnym ranem, gdy pierwsze promienie słońca ogrzeją nocne powietrze, gdy zmienia się pogoda – czyli zimny front zderza się z ciepłym, w górach po deszczu i gdy ciepłe powietrze napływa nad morze czy jezioro.

Mgła może też składać się z malutkich kryształków lodu. Dzieje się tak, gdy temperatura spada poniżej -10°C. Jeśli nie czujecie niepokojącego smrodku (mgła jest bezzapachowa), możecie spokojnie wychodzić z domu. Warto też wiedzieć, że smog jest ciężki i utrzymuje się blisko gruntu, niżej niż zwykła mgła. 

Porosty i smog

Tam, gdzie czyste powietrze, znajdziecie te przedziwne organizmy – trochę grzyby i trochę glony, które tylko razem mogą przetrwać. Szczególnie upodobały sobie tereny z nieskażonym powietrzem. Są tak czułe na zanieczyszczenia, że posłużyły nawet do stworzenia specjalnej bioskali skażenia atmosfery.

Stopień I to tzw. bezwzględna pustynia bezporostowa, czyli centra miast, miejsca przy ruchliwych drogach czy wysypiska śmieci. Strefa VII to z kolei ekologiczny raj, nazywana strefą normalnej wegetacji. Porosty czują się tu dobrze, bo nie zabijają ich szkodliwe opary i smog. Szukajcie więc włostka, brodaczka, pawężniczki czy granicznika. Przy okazji pomogą wam znaleźć drogę, gdy się zgubicie – w końcu porosty najchętniej rosną na skrajach lasu.

Tekst: Joanna Zaguła 
Zdjęcie: Shutterstock

Zobacz również