znaczenie koloru świec

Kolory świec i ich znaczenie: kiedy palić żółte świece, a kiedy nie należy sięgać po czarne...

Dla domu
reklama
1a

Jak działają kolory świec 

Zmysł wzroku jest jeden z ważniejszych zmysłów, który dostarcza nam bodźców, a działanie kolorów na naszą psychikę jest bardzo silne. Czasem sięgamy po określone kolory, a innych unikamy. Może to zmieniać się w rytm sezonów lub upodobanie do określonych zestawień kolorystycznych może trwać latami.

Kolory świec i ich wszechstronne zastosowanie

Dzięki temu, że kolory działają na nas tak silnie, wykorzystuje się je w różnego rodzaju terapiach, np. w koloroterapii, a Tradycyjna Medycyna Chińska używa ich obok diety, akupunktury i ćwiczeń energetyzujących ciało. Według niej kolory reprezentują określone żywioły, a te mogą wspierać ciało, umysł i duszę. Bo kolor ma znaczenie!

biała świeca znaczenie
Naturalna świeca sojowa Intense - Wytchnienie, Świece Sojowe, sklep.weranda.pl

Biała świeca – znaczenie

Jest ważne jeśli chcemy wykorzystać nie tylko ich praktyczne znaczenie, ale też chcemy wesprzeć się symboliką koloru. Podstawowym kolorem świec, po który sięgamy najczęściej to biel. Białe świece to świetny kompan eleganckiej kolacji, ale też spotkania z przyjaciółką.

Biel kojarzy się ze spokojem, porządkiem, czystością intencji, uspokaja, koi. Jeśli jesteś uczulony na parafinę, sięgaj po świece z wosku pszczelego. Można z powodzeniem stosować je do relaksu i oczyszczania pomieszczeń po wizycie gości.

Biała świeca pasuje do letnich oraz zimowych dekoracji. Jest uniwersalna i w każdym wnętrzu będzie wyglądać elegancko. 

3a

Czarne świece – znaczenie

Po czerń sięgamy chyba najrzadziej, bo w naszym kręgu kulturowym kojarzy się ze śmiercią i żałobą. Jednak czarny kolor świecy, który ma silne działanie terapeutyczne może być wykorzystywany z powodzeniem na co dzień.

Po długim, pełnym stresu dniu warto zapalić czarną świecę i wyobrazić sobie, jak pochłania ona wszystkie trudne emocje. Czarną świecę warto zapalić na zakończenie pracy, przyjaźni lub związku, korzystając z jej porządkującej i oczyszczającej siły.

Magia świec: kolory, które dodają energii

Kolorami, którymi w ciemne zimowe dni można dodać sobie energii jest żółty. Żółta świeca zadziała energetyzowująco. Żółty wspiera logiczne myślenie, koncentrację umysłu, daje czystość i klarowność myśli.

pomarańczowa świeca znaczenie

Dla wzmocnienia jej działania można natrzeć ją mieszanką 3 kropli cytrynowego olejku z 1 łyżeczką oleju bazowego, np. migdałowego. Zapach podziała dodatkowo na ożywienie naszych zmysłów. 

Pomarańczowa świeca – znaczenie

Pomarańczowy to kolor kreatywności, pomysłów, ale też zwiększa entuzjazm i zapał do pracy, pomaga odkryć pasję.

Warto palić pomarańczowe świece, kiedy brakuje nam entuzjazmu, cierpimy na spadek energii i mamy niski poziom motywacji do działania. Pomarańczowe świece warto palić w ciągu dnia, wieczorem mogą utrudnić zaśnięcie. 

Czerwona świeca – znaczenie

Czerwień w wielu kulturach kojarzy się z ogniem, działaniem, ale też namiętnością, pasją, rozbudza seksualność i ochotę na seks. Pewnie dlatego czerwone świece to popularny element każdej randki. Czerwone świece wprawią zakochanych we właściwy nastrój.

5a

Mniej znanym, ale równie ciekawym zastosowaniem koloru czerwonego jest działanie ochronne. Wykorzystaj ten aspekt działania koloru czerwonego, jeśli czujesz niepokój. W obecności czerwonej świecy poczujesz się dobrze i bezpiecznie jak przy ognisku palonym latem nad jeziorem. 

Zielona świeca – znaczenie

Kolor zielony to kolor obfitości, dostatku i radości. Kojarzy się z "zielonymi", czyli dolarami, wzrostem, rozwojem i ekspansją. Warto wykorzystać działanie zielonych świec, kiedy zakładasz nową firmę albo chcesz zwiększyć zyski albo pozyskać nowych kontrahentów. Zielone świece najlepiej jest palić w kuchni, która zgodnie z zasadami fengu shui sprzyja sferze finansowej w twoim życiu. 

Niebieska świeca znaczenie

Błękit kojarzy się ze spokojem, wyciszeniem przez swoje połączenie z niebem i wodą. Woda to źródło życia, oczyszczenie regeneracja i życiowa siła.

Żeby się lepiej zregenerować, warto wykorzystać niebieskie świece w czasie domowego SPA we własnej wannie. Niebieskie świece sprawdzą się zwłaszcza po trudnym okresie w pracy albo na zakończenie ważnego projektu. Świetnie działają razem z solą i zapachem lawendy.

Szara świeca – znaczenie

Szarość reprezentuje elegancję i stateczność, równowagę. Można powiedzieć, że to bardzo „poważny” i stonowany kolor. Szara świeca to najlepszy wybór do kolacji w czasie której chcesz wypaść wyjątkowo dobrze, np. kiedy poznajesz przyszłych teściów. Szary kolor może kojarzyć się ze srebrem, które działa tonująco i harmonizująco.

Różowa świeca – znaczenie i zaskakujące użycie

Kolor różowy kojarzy się sukieneczką dla dziewczynki, większość uznaje go za infantylny, ale warto odkryć jego siłę, która zaklęta jest w delikatności. 

złota świeca znaczenie 
Złotą świecę warto palić nie tylko od święta.

Różowy kolor w ezoteryce łączy się z czakrą serca: pomaga je otwierać, łagodzić ból, koić smutek i żal. Kolor różowych świec jest zalecany po stracie lub przeżytej traumie. Pomaga przetrwać najtrudniejszy czas, dodając otuchy. 

Ezoteryka a kolory świec

Świeca to ważny rekwizyt we wszelkiego rodzaju działaniach magicznych i rytuałach, które można robić samemu w domu. Nie potrzeba do tego zaklęć, wystarczy intencja i chęć zmiany. Biała świeca pomoże w odnowie, dobrze zaakcentuje nowe początki. Zapal ją w nów Księżyca, a każde nowe przedsięwzięcie się uda.

Magiczne działanie innych kolorów świec

Czerń pomoże się odciąć od nieproszonych gości, uciążliwych sąsiadów, nielojalnych przyjaciół. Pomoże oczyścić myśli i przekieruje twoją uwagę na inne bardziej pozytywne aspekty życia. Fiolet jest kolorem duchowości. Kiedy medytujesz, koniecznie zapal fioletową świecę. Pomoże oczyścić myśli i skupić się na wyższych wymiarach. 

Złota świeca – znaczenie

Warto ją mieć w swojej szufladzie, żeby użyć jej w odpowiednim momencie. Złota świeca łączy nas z energią słońca i wszelkiego sukcesu. Warto zapalić ją w ramach podziękowania i wyrażenia wdzięczności, kiedy udało się nam osiągnąć jakiś sukces. Pamiętajmy o niej nie tylko w Wigilię i sylwestra!
Tekst: MW Zdjęcia: Shutterstock, materiały prasowe
Zobacz także:
Naturalne olejki eteryczne o zapachu lasu
Zrób to sam: lodowy świecznik

Zobacz również