Jak układać książki w domowej biblioteczce?

Jak układać książki w domowej biblioteczce?

Dla domu

Niezależnie od tego, czy regularnie kupujesz dużą ilość książek, czy sporadycznie wzbogacasz swoją kolekcję o starannie dobrane tytuły, prędzej czy później pojawi się problem, gdzie przechowywać księgozbiór. Warto więc pomyśleć o stworzeniu domowej biblioteczki, co - wykorzystując odpowiedni regał - można zrobić w bardzo prosty sposób.

Zakup regału na książki to niewielki wydatek, który warto ponieść niezależnie od tego, czy posiada się dużą ilość wolnego miejsca, czy też trzeba będzie wygospodarować miejsce na jego ustawienie. Zanim jednak zamówisz tego typu regał, zapoznaj się ze wskazówkami związanymi z wyborem mebla, który będzie dobrze pasował, a jednocześnie okaże się praktyczną ozdobą.

Regał na książki – jak wybrać odpowiedni rozmiar?

Tradycyjne regały oraz nowoczesne propozycje takich mebli to najczęściej wybierane rozwiązanie, jeżeli chodzi o przechowywanie księgozbioru. Dobry regał będzie charakteryzował się solidnością, a jeżeli zadbasz o to, aby jego design prasował do mieszkania, zyskasz oryginalną ozdobę. Na początek skup się jednak na tym, aby kupić mebel w dobrym rozmiarze. Możesz zmierzyć, ile wolnego miejsca jest przy ścianie, gdzie postawisz regał oraz policzyć, jak wiele miejsca zajmą twoje książki. Jeśli regularnie kupujesz nowe tytuły, warto kupić regał, który zapewni ci zapas miejsca na nowości książkowe. 

Właściciele domów lub dużych mieszkań, w których można przeznaczyć jedno pomieszczenie na biblioteczkę lub gabinet, mogą pokusić się o ogromne regały do przechowywania książek, a w przypadku ich zapełnienia dostawić obok drugi taki sam mebel. 

Regał klasyczny czy modułowy? Jak dopasować regał do wnętrza? 

Klasyczne regały od lat mają swoich miłośników, gdyż pasują nawet do elegancko urządzonych wnętrz, są bardzo solidne i mogą pomieścić wiele książek. Jeżeli jednak chcesz postawić go w pomieszczeniu, które zostało urządzone w nowoczesnym stylu, taki mebel może się nie sprawdzić, bo będzie za bardzo wyróżniać się na tle pozostałego wyposażenia. Na szczęście zawsze możesz zamówić regał modułowy lub model o nietypowym designie. Tego typu meble możesz wstawić nawet do minimalistycznych wnętrz i uzyskasz świetny efekt. Zaletą niektórych regałów modułowych jest to, że można je dowolnie złożyć, co ułatwia dopasowanie do miejsca, w którym będziesz trzymał swoje książki.

Gdzie jest najlepsze miejsce na domowy regał na książki? 

Wybór miejsca na książki należy przemyśleć przed zakupem regału. W przeciwnym razie trudno ci będzie później znaleźć miejsce, w którym regał zmieści się bez potrzeby przesuwania innych mebli i akcesoriów. Najczęściej klienci wstawiają regały na książki w biblioteczkach i gabinetach, ale jeżeli nie masz możliwości stworzenia takiego pomieszczenia, rozważ wstawienie regału do salonu lub sypialni. Co prawda nie będziesz mógł wówczas cieszyć się takim komfortem jak przy biblioteczce, ale i tak możesz stworzyć przytulny kącik do czytania.

Jeżeli postawisz regał na książki w salonie i wypełnisz go ciekawymi książkami, z pewnością będzie on ozdobą całego wnętrza. Argumentem przemawiającym za postawieniem go w sypialni jest to, że ulubione książki będziesz miał pod ręką przed snem. Jest to udogodnienie dla osób, które czytają przed zaśnięciem.

O czym jeszcze należy pamiętać wybierając regał?

W ofercie sklepu z regałami możesz znaleźć około czterystu propozycji, wśród których znajdują się tradycyjne meble, jak i regały wykonane według nietypowych projektów. Dzięki temu mają one bardzo zróżnicowany wygląd i każdy klient może wybrać coś dla siebie. W celu przyśpieszenia zakupów możesz od razu wskazać odpowiadającą ci cenę, kolor, materiał, styl, orientację mebla i wiele innych rzeczy.

Jeżeli natomiast chcesz kupić porządny produkt z wyższej półki, sprawdź aktualne promocje. Niektóre regały w sklepie internetowym przecenione są aż o 20 lub 30%. Najtańszy model, który pozwoli ci zaprowadzić porządek w niewielkiej kolekcji książek, kosztuje mniej niż 100 złotych.

Najdroższy regał na książki kosztuje natomiast około 14 000 złotych, przy czym jest to model, który sprawdzi się nawet w najbardziej eleganckich pomieszczeniach. Na stronie z propozycjami regałów widoczne są wymiary (wysokość oraz szerokość), co pomoże ci dobrać najlepszy z nich.

Postaraj się również uniknąć popularnego błędu, jakim jest dobieranie regału do ilości aktualnie posiadanych książek. Nawet jeżeli nie planujesz w najbliższym czasie niczego dokupować, to z pewnością prędzej czy później dostaniesz książkę w prezencie, a wówczas nie będziesz mógł jej ustawić na regale z powodu braku wolnego miejsca. W takiej sytuacji można oczywiście przenieść część kolekcji w inne miejsce, ale dużo lepszy efekt uzyskasz, jeżeli cały twój księgozbiór będzie w jednym miejscu. Nie będziesz wówczas musiał się zastanawiać, gdzie znajduje się książka, którą aktualnie chcesz przeczytać.

Materiał partnera: Sfmeble.pl

Zdjęcia: Shutterstock