kominek do ogrodu

Ognisko w ogrodzie i na tarasie. Co wybrać - kominek, palenisko czy biokominek ogrodowy?

Projektowanie ogrodu

W wielkanocny weekend ma być wyjątkowo ciepło, więc to świetny moment , by zainaugurować sezon tarasowo-ogrodowy. Ale wieczory jeszcze długo będą chłodne. Dlatego warto zainstalować źródło ciepła, a przy okazji klimatycznego światła. Może to być tradycyjny kominek, a także coraz popularniejsze palenisko ogrodowe albo biokominek ogrodowy. Podpowiadamy, jaki model wybrać i na co zwrócić uwagę. A więc zapal ogień i baw się do rana na świeżym powietrzu!

reklama
kominek metal
Nowoczesny stalowy kominek Colorado XL w kolorze czarnym dobrze sprawdzi się obok prostej, minimalistycznej werandy czy tarasu, ale pasuje też do domów bardziej klasycznych. Fot. reasgarden.pl

Wolnostojące kominki w ogrodzie - grzeją, grillują i wprowadzają miłą atmosferę

Kominki już dawno wywędrowały z salonów do ogrodu i na tarasy. O tym, że tworzą wyjątkowy nastrój, wiemy nie od dziś. Miło się przy nich zasiedzieć z kieliszkiem wina, porozmawiać albo po prostu popatrzeć w ogień. Kominek na tarasie możesz wbudować w ścianę domu (najlepiej na etapie projektowania) albo ustawić wolno w ogrodzie. Najczęściej jest murowany lub ze stali. Ciekawym pomysłem jest kominek, który możesz przenosić, na przykład przypominający gliniany dzban z okienkiem na metalowym stelażu. Taki kominek wędruje z tobą po różnych zakątkach ogrodu i możesz go rozpalić tam, gdzie akurat chcesz usiąść, choćby w altanie. Oryginalna konstrukcja to palenisko i miejsce na drewno obudowane ścianą z otoczaków przytrzymywanych przez stalową siatkę.

 

Kominek obudowany kamieniami
W tym kominku ogrodowym wykorzystano ciekawy pomysł – palenisko i miejsce na drewno obudowano otoczakami, które przytrzymuje stalowa siatka

Co warto wiedzieć o kominkach ogrodowych i tarasowych?

Kolory: od ceglastego po róż, szarości i beże.

Dodatki: może mieć wbudowany ruszt do grillowania albo osobną komorę do grillowania czy gotowania; w kolejnej komorze z drzwiczkami znajdzie się wędzarnia.

Funkcja: dekoracyjna, ale też grzeje w chłodne wieczory.

Ciekawy pomysł: ozdobna belka, na której postawisz świece, lampiony albo ogrodowe dekoracje.

 

Meksykański, gliniany kominek Companero Small, fot. reasgarden.pl
Meksykański, gliniany kominek Companero Small, fot. reasgarden.pl
Dizajnerski kominek Henley, fot. charltonisland.com
Dizajnerski kominek Henley, fot. charltonisland.com
palenisko metalowa misa
Prosta metalowa misa Classic Ambiance z żeliwa będzie pasować do ogrodu w każdym stylu. Jej zaletą jest też to, że łatwo ją przenieść. Fot. garneczki.pl

Palenisko ogrodowe – przenośna misa na ognisko

To źródło ognia wkroczyło do polskich ogrodów kilka lat temu i cały czas zyskuje na popularności. I nic dziwnego, że cieszy się powodzeniem, bo jest bardzo praktyczne – choć palenisko jest otwarte, to tak zaprojektowana konstrukcja, że ogień zawsze trzyma się wyznaczonego dla niego miejsca. Poza tym wiele palenisk to atrakcyjna dekoracja ogrodowa, którą ciekawie zaaranżujesz wśród zieleni. Na rynku znajdziesz nowoczesne i minimalistyczne wersje w kolorze czarnym lub różnych odcieniach szarości, ale też bardziej rustykalne paleniska. Najczęściej mają kształt misy z metalu lub kamienia, jednak bywają i ozdobne ażurowe kule z cortenowej rudej stali. Niektóre modele mają opcję grilla, pieczenia czy smażenia, a inne wbudowano w stolik. 

Ważną kwestią jest jak duże ma być palenisko ogrodowe – możemy wybierać z całej gamy modeli, od takich, które zmieszczą się na niewielki tarasie, po wymagające dużej ilości miejsca. Kolejne pytanie dotyczy tego, czy palenisko ma być montowane na stałe czy przenośne. W pierwszym przypadku miejsce na murowane lub montowane na stałe betonowe palenisko warto zaplanować już na etapie budowy domu czy zakładania ogrodu.

palenisko kula corten
Palenisko w kształcie ażurowej kuli kupisz na sklep.weranda.pl

Przenośne paleniska nie wymagają takich zabiegów, a ogień w chłodniejszy wieczór możemy bezpiecznie zapalić tam, gdzie akurat siedzimy. To duża wygoda. Ale pamiętaj, kiedy kończysz przy nim siedzieć, koniecznie zgaś ogień, by nie rozwiał go wiatr.Kolory: różne odcienie brązu, modna rdza, matowe czernie, szarości.

Co warto wiedzieć o paleniskach ogrodowych?

Dodatki: przydatne półki na przechowywanie szczap.

Funkcja: dekoracyjna i grzewcza, bez problemu przeniesiesz palenisko w dowolne miejsce do ogrodu czy na taras.

Ciekawy pomysł: palenisko z szerokim rantem, który pełni funkcję podręcznego stolika. Pod nim malowniczo ułożono drewno.

Piękne paleniska ogrodowe znajdziesz w sklepie Werandy

 

Biokominek mini
Taki niewielki biokominek zmieści się nawet w małej altance albo na balkonie, fot. charltonisland.com

Biokominki ogrodowe i ogrzewacze na taras – są bezpieczne i dekoracyjne

Biokominki, czyli kominki opalane nie drewnem, tylko specjalnym paliwem na bazie alkoholu, a także ogrodowe ogrzewacze gazowe, to największa nowość. Na Zachodzie są już popularne, w naszych ogrodach wciąż są rzadko spotykane, choć ich oferta na rynku stale się powiększa. A warto rozważyć taką opcję, bo to ładna ozdoba i buduje klimat. Na pewno oczarujesz nią gości na spotkaniu towarzyskim. Biokominki ogrodowe znajdziesz w różnych rozmiarach, więc dopasujesz je łatwo do swoich potrzeb. Na małym tarasie, a nawet balkonie sprawdzą się biokominki tarasowe, niewielkie albo w formie biolamp, które można postawić na stole. Wieczorem tworzą miły nastrój i są ciekawą dekoracją, bo wiele z nich ma designerskie kształty.

Ale nie służą do ogrzewania. Ciepła dostarczą większe i cięższe biokominki do ogrodu, całoroczne, osłonięte szybami, które zapobiegają wygaszeniu i są odporne na działanie warunków atmosferycznych. Ich dodatkową zaletą jest to, że można ich używać przy różnej pogodzie i dostarczą po zmroku światła, a odpowiednio ustawione ładnie oświetlą rośliny. Dla ogrzania dobrze działają też ogrzewacze gazowe. Od biokominków różni je rodzaj paliwa, ale jedne i drugie zaprojektowane zostały tak, by widać było migający płomień.

Szukasz inspiracji jak urządzić swój taras? Zobacz nasze stylowe pomysły i inspiracje. 

ogrzewacz gazowy biokominek
Z takim ogrzewaczem gazowym Umbrella BS nie będą ci straszne nawet mocno chłodne wieczory, fot. kratki.pl

Co warto wiedzieć o biokominkach i ogrzewaczach ogrodowych?

Kształty: prostokątne, okrągłe, wysokie, niskie...

Dodatki: szyby osłaniające przed wiatrem, piękne podstawy.

Funkcja: dekoracyjna, spala się w nich bioetanol, paliwo na bazie alkoholu; ogrzewacze pozwolą przedłużyć lato.

Ciekawy pomysł: obudowa do nowoczesnego biokominka zrobiona z drewnianego bala; biokominek wmontowany w podłoże, wtedy ogień sprawia wrażenie, jakby wydobywał się spod ziemi.

tekst: Agnieszka Wójcińska ZDJĘCIA: Materiały prasowe, shutterstock

Ogrzewacz gazowy Patio Slim ze stali malowanej proszkowo i szkła, fot. kratki.com
Ogrzewacz gazowy Patio Slim ze stali malowanej proszkowo i szkła, fot. kratki.com
Biokominek Concepcion montowany na stałe w podłożu, fot. biokominki.net 56 7
Biokominek Concepcion montowany na stałe w podłożu, fot. biokominki.net 56 7

Zobacz również