uprawa borówki amerykańskiej

Zabiegi pielęgnacyjne borówki amerykańskiej

Warzywa i owoce

Borówka amerykańska to dość prosty w uprawie krzew, który nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Warto jednak poznać wymagania rośliny, aby mogła ona na dobre zadomowić się w ogrodzie lub na działce. Zadbane krzewy nie będą chorować i odwdzięczą się soczystymi i zdrowymi owocami, które uwielbiane są zarówno przez dzieci, jak i przez dorosłych.

reklama

Wymagania siedliskowe dla borówki wysokiej

Borówka amerykańska, czyli borówka wysoka, ma specyficzne wymagania względem odczynu podłoża. To cecha charakterystyczna dla roślin z rodziny wrzosowatych, które preferują gleby kwaśne. Najlepszym odczynem do uprawy borówek amerykańskich jest pH w przedziale 3,5 - 5. Brak odpowiedniego podłoża będzie skutkować brakiem pobierania substancji odżywczych przez korzenie, co negatywnie wpłynie na owocowanie i na kondycję sadzonek.

W ogrodach takie pH zdarza się naprawdę rzadko, dlatego przed posadzeniem borówki trzeba nieco zmienić właściwości gleby. W celu obniżenia odczynu podłoża do wymaganej wartości stosuje się kwaśny torf lub gotową ziemię przeznaczoną do uprawy roślin kwasolubnych. Podłoże powinno być żyzne oraz dość lekkie. Borówka nie lubi gleb ciężkich i zlewnych. Więcej informacji o wymaganiach borówek względem podłoża można dowiedzieć się ze strony https://poradnikogrodniczy.pl/borowka.php.

Dokarmianie i podlewanie borówki wysokiej po posadzeniu

Nawożenie roślin poprawia ich kondycję, ale również wpływa na ilość i jakość plonów. Borówka amerykańska powinna być nawożona wraz z rozpoczynającym się sezonem wegetacyjnym. Warto stosować nawozy przeznaczone do dokarmiania roślin z rodziny wrzosowatych. Taka odżywka dobrze wpływa na pH podłoża oraz dostarcza roślinom niezbędnych substancji pokarmowych. Krzewów nie powinno się nawozić późnym latem, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na przezimowanie roślin. Młode rośliny mogą wymagać regularnego podlewania, zwłaszcza w czasie suszy. Do podlewania najlepiej używać wody deszczowej. Ściółkowanie podłoża pomoże ograniczyć parowanie wody z gleby, zmniejszy również ilość chwastów, które mogą być konkurencją dla młodych sadzonek.

Cięcie borówki amerykańskiej - kiedy wykonuje się ten zabieg?

Borówka rośnie bardzo dobrze, nawet kiedy nie jest regularnie przycinana. Zabieg może ograniczyć się do usuwania starych oraz uszkodzonych gałązek. Raz na kilka lat (3-5) warto skrócić wszystkie gałęzie. Można zrobić to wczesną wiosną lub późną jesienią. Cięcie odmładzające pozwoli roślinie stworzyć nowe pędy owocujące, a wydane z nich owoce będą dorodniejsze i będzie ich więcej. Z krzewu powinno się również usuwać gałęzie krzyżujące się ze sobą, warto też rozluźnić środek krzewu. Należy pamiętać, że cięcie wykonuje się podczas suchej i słonecznej pogody, a do tej czynności używa się ostrych sekatorów.

Szkodniki i choroby borówek

Borówka amerykańska to roślina, która rzadko choruje, zwłaszcza kiedy ma zapewnione dobre warunki do uprawy. Na wierzchołkach pędów owocujących oraz na owocach mogą pojawiać się ślady grzybni. Puszysty nalot to oznaka szarej pleśni. Porażone części roślin należy usunąć, a roślinę można zabezpieczyć preparatem grzybobójczym. Czarne, drobne plamki na liściach borówki to objaw antraknozy - to również choroba wywoływana przez grzyby. Porażone liście szybko opadają, należy je zebrać i zutylizować.

Na borówce mogą pojawić się również szkodniki. Zwykle są to owady uszkadzające liście. Do najczęściej spotykanych szkodników należą mszyce, czerwce oraz zwójki. Warto często sprawdzać liście rośliny, aby wcześnie wykryć obecność szkodników. Duże kolonie owadów należy usuwać z roślin.

Materiał partnera