5 seriali o życiu na wsi, które pokochacie

5 seriali o życiu na wsi, które pokochacie

Styl życia

Dobry serial jest jak XIX-wieczna powieść w odcinkach – przybliża życie i sprawia, że z ekscytacją śledzimy losy bohaterów. A jeśli akcja dzieje się na wsi, przenosi nas na chwilę do tej rzeczywistości. Zobaczcie naszą listę seriali o wsi (polskiej, angielskiej, amerykańskiej, greckiej), które naprawdę warto obejrzeć i trudno ich nie polubić.

reklama
Yellowstone, plakat
Źródło: Skyshowtime

1. Yellowstone, czyli saga o prawdziwych kowbojach

Dodajmy bajecznie bogatych kowbojach, bo główni bohaterowie serialu – rodzina Duttonów – to posiadacze wielkich połaci ziemi w stanie Montana i ogromnych stad bydła oraz imponującego rancza, na które lata się helikopterem (lub jeździ na koniu). Wiemy jednak nie od dziś z klasycznych westernów, że życie kowboja nie jest łatwe i zawsze ma z czym walczyć. Tak jest i w tym przypadku, bo „Yellowstone” silnie się do westernowej tradycji odwołuje (choćby do postaci twardego mściciela, który za wszelka cenę broni swego rewiru i wartości, w które wierzy). Ale zarazem osadza je we współczesności. To z nią, pod postacią z jednej strony deweloperów, którzy na preriach chcą budować osiedla i pola golfowe, a z drugiej rdzennych mieszkańców, którym marzy się odzyskanie terenów rancza dawniej należących do nich, walczy patriarcha rodu – John Dutton. Zagrał go brawurowo Kevin Costner (wciąż nieprzyzwoicie przystojny). Dobrego aktorstwa znajdziecie tu więcej – świetna jest Kelly Reily w roli bezwzględnej Beth Dutton, córki Johna, Luke Grimes grający jego niesfornego syna Kayce’ego czy Cole Hauser jako Rip Wheeler – kowboj z mroczną przeszłością. To opowieść z rozmachem jak bezkresne prerie, pełna zwrotów akcji i dramatycznych wydarzeń.

Obejrzycie na: Sky Showtime

Durrellowie plakat
Źródło: Discovery

2. Durrellowie, czyli letnia opowieść z życia rodziny

Serial idealny na wakacje, bo dzieje się na przepięknej Korfu, najbardziej zielonej greckiej wyspie. Każdy odcinek jest jak lekki deser z bezy z owocami, gdyż ta historia, oparta na wspomnieniach zoologa Geralda Durrella (brata słynnego pisarza Lawrenace’a Durrella), ma ciepły nostalgiczny klimat i czar lat 30., w których rozgrywa się akcja. Zaczyna się od tego, że pewnego dnia Louisa Durrell, wdowa i matka czwórki dzieci, postanawia od kłopotów uciec z miasta (angielskiego Bournemouth) na wieś, czyli do Grecji. Przeprowadzka nie zmienia trudnej sytuacji finansowej rodziny, ale na greckiej, niezelektryfikowanej wciąż (aż do lat 60.), wyspie zaczynają czuć się jak u siebie i odnajdują urok codzienności w prostocie. Zbierają oliwki na oliwę i kumkwaty na likier (specjalność wyspy), robią kozie sery i wożą na osiołku towary na lokalny targ. A przede wszystkim nawiązują relacje z lokalnymi mieszkańcami, którzy wyciągają do nich pomocną dłoń – Spirosem, właścicielem jedynego samochodu na Korfu, kostyczną z pozoru Lugraretzą, która zostaje ich pomocą domową, zoologiem Theo czy angielską żoną greckiego lekarza. Ci, którzy doświadczyli życia poza miastem, odnajdą w tym serialu bliskie sobie sytuacje, ale i mieszczuchy będą mieć dużo radości podczas seansu.

Obejrzycie na: HBO Max

Downton Abbey
Źródło: Discovery

3. Downton Abbey, czyli witamy w sferach wyższych

Ten serial także dzieje się na początku XX w. i też opowiada o angielskiej rodzinie, ale żyjącej w zupełnie innych realiach. Crawleyowie to artstokratyczny ród z wyższej półki, który zażywa wszelkich przywilejów i przyjemności związanych ze swoją pozycją i zamożnością. Na jego czele stoją hrabia i hrabina Grantham, poznajemy też losy ich dzieci oraz surowej seniorki rodu Violet Crawley, fantastycznie zagranej przez Maggie Smith (pamiętną profesor McGonagall z ekranizacji książek o Harrym Potterze). Sielska rodzinna posiadłość staje się tłem dla życia dwóch światów – wyraźnie rozdzielonych, a zarazem od siebie zależnych – państwa na pokojach na górze i służby, której królestwem jest przyziemie z wielką kuchnią. Znajdziecie tu miłość, romansy, dramaty, ale i ciekawe spojrzenie na zmiany społeczne przed I wojną światową. Dlatego polecamy nie tylko miłośnikom śledzenia losów angielskich sfer wyższych.

Obejrzycie m.in. na: Prime Video, Sky Showtime i HBO

Przystanek Alaska plakat
Fot. East News/ Sipa Press

4. Przystanek Alaska, czyli odludzie zamieszkałe przez sympatycznych dziwaków

Absolutny klasyk i ukochany, wręcz kultowy serial dla wielu osób. Młody lekarz, nowojorczyk Joel Fleischman trafia na koniec świata, do miejsca, w którym niekoniecznie chciałby się znaleźć, ale ma tam odpracować studia medyczne. To miejsce to Cecily na Alasce, gdzie mieszka zaledwie 849 osób, a na ulicy można spotkać łosie. Niechęć Joeala do tego miejsca stopniowo przełamują mieszkańcy, z którymi się zaprzyjaźnia – bardzo różni, trochę dziwni, ale niezwykle sympatyczni. Mamy tu i pilotkę, i emerytowanego astronautę i byłego przestępcę, który został duchownym, i wiele, wiele innych, ciekawych postaci, a każda z własną historią. I jak to bywa z życiem na wsi i serialami, które o nim opowiadają, to relacje są tu najważniejsze i to w nich tkwi największy urok (obok sielskiej scenerii i bliskości natury). Mała społeczność radzi sobie w trudnych warunkach i wspomaga nawzajem, a chwilami do akcji wkracza odrobina magii. Trochę to bajka dla dorosłych o miejscu, w jakim wielu z nas chciałoby żyć, ale bajka o wielkim uroku. Jeśli nie znacie – obejrzyjcie koniecznie, jeśli znacie – warto wrócić.

Niestety obecnie nie dostępny na VOD, warto szukać DVD z serialem na internetowych aukcjach

Ranczo plakat
fot. Krzysztof Wellman/TVP

5. Ranczo, czyli polska wieś to fascynujące miejsce

Znacie Wilkowyje, podlaską wieś i jej społeczność? Jeśli nie, warto to nadrobić. „Ranczo”, którego akcja dzieje się w tej fikcyjnej miejscowości, to także klasyk, produkowany przez polską telewizję aż przez 10 lat (do 2016 r.). Rodzime realia podkreślone przez zderzenie z amerykańskością sympatycznej Lucy o polskich korzeniach, która w Wilkowyjach dziedziczy dworek, oddane są w sposób udany i interesujący. A jednocześnie twórcom udaje się uniknąć stereotypów. Ta wieś to nie jest sielskie miejsce na prowincji, gdzie nic się nie dzieje. Tu są intrygi, dramaciki, konflikty, jest odbicie tematów, o których w Polsce w ostatnim dwudziestoleciu było głośno, a my obserwujemy, jak polska wieś się zmienia. A do tego wyraziste, dobrze napisane postaci, nie tylko samej Lucy, ale wójta, Pawła Kozioła i jego brata księdza Piotra, artysty Jakuba czy nieustannie knującego intrygi Czerepacha. Wszystko zaś przyprawione sympatią do przedstawionego świata i humorem, takim, że nie raz zaśmiejecie się w głos przed ekranem.

Obejrzycie na: Netflix i VOD TVP

Tekst: Agnieszka Wójcińska  Zdjęcia: materiały promocyjne, Shutterstock