złoty okap

Złoty okap: nowy trend w kuchennych aranżacjach

Urządzamy dom

Nie tylko złote dodatki, lecz także złote sprzęty AGD zyskują na popularności. Wśród nich prym wiodą złote okapy kuchenne. Zastanawiasz się nad takim oryginalnym rozwiązaniem? Przekonaj się, do jakich wnętrz pasować będzie okap w kolorze złotym i jaki model będzie najlepszy do Twojej kuchni.

reklama

Złoty okap – do jakiej kuchni?

Złoty okap może stać się częścią ogólnej stylistyki kuchni albo wręcz przeciwnie – mocnym dekoracyjnym akcentem, dodającym jej charakteru. Złoto to kolor wykorzystywany w aranżacjach w stylu glamour, klasycznym czy botanicznym. To właśnie w tak urządzonych pomieszczeniach złoty okap będzie dopełniać aranżację. Jednak doskonale prezentować będzie się także na tle granatowej lub czarnej zabudowy meblowej albo w sąsiedztwie pudrowego różu, a dodatkowego blasku doda mu obecność marmuru.

Rodzaje złotych okapów

Poszukując złotego okapu do kuchni, możemy zdecydować się na:

  • złoty okap cylindrowy – okap tuba to chyba najbardziej rozpowszechniony typ okapu w odcieniu gold. Może być to model wyspowy lub przyścienny. Okrągły okap w kuchni prezentuje się niezwykle okazale, ale też jest w stanie zapewnić nam komfortowe warunki podczas codziennego gotowania,
  • złoty okap w kształcie odwróconej litery T – złote wykończenie mogą mieć także okapy kominowe w kształcie odwróconej litery T. Wśród nich również znajdziemy modele wolnowiszące, przeznaczone nad kuchenną wyspę, oraz przyścienne.

Okap w wersji czarno-złotej

Innym, eleganckim rozwiązaniem do kuchni może być okap czarno-złoty. Połączenie tych dwóch kolorów daje naprawdę szykowny efekt – nieco subtelniejszy, niż czyste złoto, a dopasowanie takiego sprzętu do innych elementów wystroju kuchni będzie znacznie łatwiejsze. Jeżeli z kolei nie chcemy rezygnować ze złota, ale zależy nam na bardziej stonowanej aranżacji, wybierzmy model szczotkowany. Powierzchnia okapu o takim wykończeniu będzie mniej błyszcząca.

Okap złoty – wyciąg czy pochłaniacz?

Okap co do zasady dla wydajnego działania potrzebuje podłączenia do kanału wentylacyjnego. Nie oznacza to jednak, że w kuchni, w której nie mamy takiej możliwości lub nie chcemy ciągnąć mało estetycznej rury do oddalonej od kuchenki kratki wentylacyjnej, nie możemy zainstalować złotego okapu. Nowoczesne modele mogą pracować z filtrem węglowym, oczyszczając powietrze w obiegu zamkniętym. Nie będą one odprowadzać zanieczyszczeń poza kuchnię, a pochłaniać je właśnie przy pomocy filtrów. W okapach – bez względu na sposób ich działania – stosuje się także filtry aluminiowe, odpowiedzialne za wychwytywanie z powietrza drobinek tłuszczu, by chronić w ten sposób silnik urządzenia, ale także nasze meble i sprzęty kuchenne.

Materiał partnera

Zobacz również