jak działa klimatyzator przenośny

Jak działa klimatyzator przenośny? Jak prawidłowo go używać?

Urządzamy dom

Gdy upały dają się we znaki, trzeba szukać sposobów na ochłodzenie mieszkania. Bardzo często wentylator to za mało, warto więc zastanowić się nad zakupem klimatyzatora przenośnego. Dlaczego? Jak działa? Jak prawidłowo go używać?

reklama

Klimatyzator przenośny – dlaczego warto go kupić?

Dużo mówi się dzisiaj o ocieplaniu klimatu. Upały dają się we znaki zwłaszcza mieszkańcom blokowisk. Jednak w nich trudno o klimatyzację. Co więc zrobić, by schłodzić mieszkanie w upalne dni? Uniwersalnym i niedrogim sposobem jest wentylator. Jednak jego skuteczność jest niska. Wszak tylko wprawia w ruch powietrze.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest montaż klimatyzacji. Wymienia ciepłe powietrze na zimne, więc realnie chłodzi pomieszczenia. Niestety w budynkach wielorodzinnych często trudno o zgodę na montaż klasycznego klimatyzatora. Głównie z uwagi na jednostkę zewnętrzną. Warto więc wziąć pod uwagę klimatyzator przenośny. Co to takiego?

To samodzielne urządzenie, które nie wymaga inwazyjnego montażu w ścianie. Wystarczy podłączyć klimatyzator przenośny do prądu. Niestety konieczne jest też wystawienie rury wylotowej przez okno. Jak sama nazwa wskazuje, klimatyzator przenośny jest mobilny. Jego wymiary są na tyle kompaktowe, że można go przenosić między pomieszczeniami. Wiele modeli jest dodatkowo wyposażonych w kółka, dzięki którym z łatwością można je przewozić pomiędzy pokojami.

Kolejną zaletą klimatyzatora przenośnego jest to, że wiele z nich ma funkcję grzania i osuszania pomieszczenia. Oznacza to, że kupując jedno urządzenie, można zyskać znacznie więcej. Zimą w wielu mieszkaniach pojawia się konieczność dogrzewania, problemem bywa także duża wilgotność. Dzięki klimatyzatorowi można się rozprawić i z takimi wyzwaniami. Czemu zawdzięcza takie możliwości?

klimatyzator przenośny

Z czego składa się klimatyzator przenośny?

Klimatyzator przenośny składa się zaledwie z kilku elementów. Najważniejsze z nich to:

  • czynnik chłodniczy – płyn, który krąży w układzie zamkniętym. Dzięki temu, że ma zdolność parowania w niskich temperaturach, chłodzi powietrze. Najczęściej stosowany jest propan, znany jako czynnik R290;

  • parownik – wymiennik ciepłego powietrza na zimne,

  • skraplacz – pozwala na wydzielenie ciepłego powietrza na zewnątrz w wyniku skraplania czynnika chłodniczego;

  • zawór rozprężny – reguluje ilość chłodziwa, obniża ciśnienie i temperaturę,

  • sprężarka – zasila całe urządzenie, umożliwia czynnikowi chłodniczemu zmianę stanu skupienia;

  • wentylator – pochłania ciepłe powietrze i rozprowadza chłodne po pomieszczeniu,

  • filtr powietrza – dba o jego czystość. Usuwa kurz i inne drobinki. Niektóre klimatyzatory mają zaawansowany system filtracji, by usuwać i inne zanieczyszczenia, w tym alergeny;

  • rura wylotowa – umieszczona w oknie odprowadza ciepło na zewnątrz pomieszczenia.

Taką budowę ma zdecydowana większość klimatyzatorów przenośnych określanych jako monobloki. Można kupić również bardziej zaawansowane urządzenia, np. składające się z dwóch rur. Jednak są one mniej estetyczne, stąd ich zdecydowanie mniejsza popularność.

klimatyzator przenośny

Jak działa klimatyzator przenośny?

Jak już wspomniano, klimatyzatory przenośne to urządzenia, które do działania nie potrzebują prowadzenia specjalnych instalacji, w tym inwazyjnego montażu. Jak zatem działają? Co sprawia, że skutecznie schładzają powietrze?

Zasada działania klimatyzatora przenośnego jest dość prosta. Działa odwrotnie niż lodówka. Pobiera ciepło z pomieszczenia przez parownik, a następnie oddaje je na zewnątrz przez skraplacz. Temperatura to energia, która przenosi czynnik chłodniczy, zmieniając pod wpływem działania sprężarki swój stan skupienia na gazowy, by znowu wrócić do poprzedniej formy dzięki zaworowi rozprężnemu. Może zarówno pobierać, jak i oddawać ciepło.

Obieg jest zamknięty, proces realizowany jest w trybie ciągłym, w związku z czym cały proces odbywa się od nowa – tak, by w pomieszczeniu panowała pożądana temperatura.

Czy klimatyzator przenośny musi mieć rurę?

Wiele osób zastanawia się, czy możliwa jest rezygnacja z rury wylotowej lub, czy da się kupić urządzenie, które jej nie wymaga.

Odpowiedź jest jedna: aby działanie klimatyzatora przenośnego było skuteczne, konieczne jest stosowanie rury wylotowej. Gorące powietrze musi być wydalane na zewnątrz pomieszczenia.

Da się kupić urządzenie chłodzące, które nie ma rury wylotowej, ale to nie jest klimatyzator przenośny, a klimator. Jak działa? W jego wnętrzu nie ma czynnika chłodniczego, tylko nasączony wodą filtr oraz pojemnik na gromadzenie się cieczy. Klimator chłodzi, ale mało efektywnie. Jego zaletą jest niska cena i brak rury wylotowej, jednak jeśli szuka się ochłodzenia w upały – lepiej wybrać klimatyzator przenośny.

klimatyzator przenośny

Jak prawidłowo używać klimatyzatora przenośnego? Odgrzybianie urządzenia

Samo użytkowanie urządzenia nie jest skomplikowane. Działa już po podłączeniu do prądu. Wystarczy działać zgodnie z instrukcją. Oczywiście należy zamontować rurę wylotową w uchylonym oknie.

Jak prawidłowo używać klimatyzatora przenośnego? Zakłada się, że różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz powinna wynosić 7°C. Tak ustawione urządzenie będzie działało najbardziej wydajnie.

Warto jednak pamiętać o tym, by urządzenie odgrzybiać. W sytuacji, gdy działa tylko w lecie do chłodzenia pomieszczeń, przed sezonem warto poddać je czyszczeniu. Dlaczego? Podczas przechowywania zgromadzona w urządzeniu wilgoć to niestety doskonałe warunki do rozwoju pleśni i innych patogenów.

Czy jeśli klimatyzatorem przenośnym ogrzewa się mieszkanie w zimie, to nie ma tej konieczności? Przeciwnie. Wówczas należy przeprowadzać odgrzybianie nawet 2 razy w roku. Czym? Służą do tego specjalistyczne preparaty do tego typu urządzeń. Można przeprowadzić zabieg odgrzybiania samodzielnie, a można zlecić to wykwalifikowanej firmie.

Zakup klimatyzatora przenośnego to dobry pomysł, gdy nie ma możliwości montażu klimatyzacji typu split. Działa wydajnie, choć stosunkowo głośno. Co więcej, może nie tylko chłodzić, ale i grzać, a także osuszać pomieszczenia. 

Artykuł sponsorowany

Zobacz również