Markaeko domek bez pozwolenia

Wolność i niezależność: Ciesz się niezależnością w domku bez pozwolenia

Budujemy dom

Żmudne, długotrwałe załatwianie spraw biurokratycznych związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę to od kilku lat już przeszłość w przypadku małych domków. Można je stawiać bez pozwolenia, ciesząc się wolnością i niezależnością.

reklama

Nie każdy potrzebuje willi, nie każdy też może ją wybudować. Osoby, które chcą mieć niewielki domek sezonowy bądź całoroczny, od kilku lat mogą postawić go bez pozwolenia. Warunkiem jest to, by powierzchnia zabudowy wynosiła nie więcej niż 35 m2, domek był zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a obszar oddziaływania w całości mieścił się na działce, na której został zaprojektowany.

Bardzo dobra metodą budowy domków bez pozwolenia jest technologia modułowa.

Domki bez pozwolenia - prawo i praktyka

Domek bez pozwolenia to możliwość cieszenia się niezależnością i wolnością od załatwiania żmudnych spraw urzędowych. Wystarczy samo zgłoszenie, składanie którego jest o wiele prostszą i szybszą procedurą niż uzyskiwanie pozwolenia. Rodzaje obiektów, które aktualnie nie wymagają pozwolenia na budowę, a tylko zgłoszenie, określa ustawa Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 roku. W czerwcu 2015 roku została ona znowelizowana o przepisy, wedle których bez pozwolenia postawić można:

- wolnostojące budynki mieszkalne jednorodzinne, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane;

wolnostojące parterowe budynki gospodarcze, garaże czy wiaty o powierzchni zabudowy do 35 m2 - przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;

wolnostojące parterowe budynki rekreacji indywidualnej, rozumiane jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 35 m2 - przy czym liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jednego na każde 500 m2 powierzchni działki.

Innymi słowy, jak najbardziej można postawić domek 35 m2 bez pozwolenia, ale pamiętać trzeba, że jest to powierzchnia zabudowy, a nie użytkowa (ta w konsekwencji będzie mniejsza). Może to oczywiście być budynek mieszkalny i rekreacyjny, sprawdzający się zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym.

Ogromnie ważny jest przepis stanowiący, że obszar oddziaływania budynku musi mieścić się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane. Toteż przy projektowaniu domków bez pozwolenia należy mieć na uwadze przepisy dotyczące chociażby odległości szamba od sąsiedniej posesji czy emisji zanieczyszczeń. Mniej formalności wymagają natomiast domki rekreacyjne – można je zbudować na podstawie zgłoszenia pod warunkiem, że są parterowe, mają nie więcej niż 35 m2 i pozostają użytkowane wyłącznie sezonowo. 

Domki bez pozwolenia na budowę muszą oczywiście być zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jest to akt obowiązujący każdy rodzaj zabudowy, w tym i tę, którą można stawiać jedynie na zgłoszenie.

Więcej informacji na ten temat dostępnych jest pod adresem: https://markaeko.pl/domki-bez-pozwolenia/.

Domek modułowy - dlaczego warto?

Myśląc o postawieniu domku na zgłoszenie, warto zainteresować się budynkami modułowymi, wznoszonymi z prefabrykatów. Buduje się szybciej, a najczęściej również taniej niż w przypadku klasycznego budownictwa, jeśli zaś chodzi o estetykę i standard, wypadają bardzo dobrze. Taki domek jest też mobilny - w razie potrzeby można go łatwo przestawić na inną lokalizację - oraz ekologiczny.

Budynek przyjazny dla środowiska

Domki modułowe mogą być bardzo ekologiczne, z uwagi na zastosowane materiały. Przykładowo, konstrukcję wykonuje z drewna KVH, certyfikowanego w klasie C24 o właściwej wilgotności. Poza tym, stawianie domku modułowego nie wiąże się z głośnymi pracami na placu budowy, nie ma też odpadów budowlanych.

Więcej na temat zalet ekologicznych domków modułowych przeczytać można tutaj: https://markaeko.pl/.

Materiał partnera

Zdjęcia: materialy firmy, Shutterstock