Pomysł na agroturystykę: jak zamieszkać na wsi i znaleźć źródło utrzymania?

Pomysł na agroturystykę: jak zamieszkać na wsi i znaleźć źródło utrzymania?

Eko życie

Kto może założyć gospodarstwo agroturystyczne? Są dwie możliwości: rolnik, jeśli oferuje turystom maksymalnie pięć pokoi w swoim gospodarstwie, może skorzystać z uproszczonej ścieżki i nie musi zakładać firmy. W przypadku osoby fizycznej, która rolnikiem nie jest, konieczne jest otwarcie działalności gospodarczej.

W obu przypadkach niezbędne jest natomiast zgłoszenie agroturystyki w urzędzie gminy i wpisanie do ewidencji obiektów świadczących usługi hotelarskie. Założenie agroturystyki jest więc proste, ale stworzenie gospodarstwa agroturystycznego, które goście pokochają, może nie być łatwe. Wszystko zaczyna się jednak od pomysłu.

reklama

Klasyczna agroturystyka – pomysł na biznes, który zawsze się sprawdza

Klasyczna agroturystyka to miejsce, które powinno gwarantować gościom możliwość jak najlepszego poznania życia w gospodarstwie. Punktem obowiązkowym są więc zwierzęta – idealnie, jeśli możemy je nie tylko obejrzeć, ale też pogłaskać. Udział w dojeniu krów, karmieniu kóz i królików czy zbieraniu kurzych jaj – z takimi atrakcjami zachwycone będą szczególnie dzieci. To, co przyciąga gości to też kuchnia – dobra agroturystyka powinna oferować domowe jedzenie przygotowane ze świeżych i lokalnych produktów, najlepiej sezonowych. Te dwa punkty pozwalają zrealizować pomysł na agroturystykę w klasycznym stylu.

Należy jedynie pamiętać, że wymagania turystów rosną: nie wystarczy zaoferować pokoju obok salonu gospodarzy i niewyszukanych posiłków. Prostota? Tak, ale najwyższej jakości. Dziś furorę robi termin „slow”, a turyści szukają miejsc autentycznych, w których naprawdę odpoczną od miejskiego zgiełku. Jednocześnie agroturystyka wcale nie musi być zlokalizowana w miejscu atrakcyjnym turystycznie w klasycznym rozumieniu tego słowa. Dobry pomysł na agroturystykę pozwoli stworzyć ją „w środku niczego” i nie narzekać na brak gości.

Pomysł na biznes: agroturystyka tylko dla dorosłych

Obiekty turystyczne przeznaczone wyłącznie dla gości pełnoletnich budzą tyleż kontrowersji, co zainteresowania. Rośnie liczba osób, które chętnie zarezerwują pobyt w miejscu, gdzie na pewno nie spotkają dzieci. Agroturystyka tylko dla dorosłych może więc być strzałem w dziesiątkę.

Co charakteryzuje takie miejsca (poza oczywistym brakiem placu zabaw i udogodnień dla maluchów)? Często są to obiekty o wysokim standardzie, kameralne, gwarantujące spokój i ciszę. Idealnie nadają się więc na romantyczny pobyt we dwoje, czy wyjazd kilkorga przyjaciół. Przykładem takiego miejsca jest agro-glamping Kozia Farma – klimatyczne miejsce na Mazowszu ukryte wśród drzew. Ekologiczna kuchnia, SPA i bania oraz sauna, a do tego możliwość obserwowania mieszkających tu kóz przyciągają miłośników wypoczynku w stylu slow.

Artystyczna agroturystyka: pomysł na biznes z duszą

Ogromnym zainteresowaniem cieszą się agroturystyki, które oferują nie tylko noclegi, ale też bogaty program dodatkowy. Spotkania z jogą, warsztaty rękodzieła, kursy zielarskie i kulinarne… możliwości jest wiele. Zwykle tego typu obiekty zapraszają na tygodniowe pobyty bez dodatkowych atrakcji, a w wybranych terminach organizują wydarzenia tematyczne. Dzięki temu mogą kierować swoją ofertę do dwóch grup klientów.

Taki pomysł na agroturystykę miała Letycja Pietraszewska, która na Warmii, we wsi Nowe Kawkowo stworzyła agroturystykę Cegielnia Art. W ekologicznym gospodarstwie można wypocząć w kameralnych warunkach: dla gości przeznaczone są tylko cztery pokoje. Na miejscu znajduje się pracownia ceramiczna gospodyni, która organizuje tu też warsztaty z ceramiki. A dzieci będą z pewnością zachwycone licznymi zwierzętami, które mieszkają w gospodarstwie.

W okolicy znajdziemy więcej tego typu niezwykłych miejsc – Nowe Kawkowo i pobliskie Pupki to miejsca, gdzie jeszcze w latach siedemdziesiątych XX wieku zaczęli zjeżdżać artyści i osoby szukające swojej drogi poza systemem. Wielu z nich mieszka tu do dziś, tworząc barwną, artystyczną społeczność.

Pomysł na agroturystykę: namioty jak apartamenty

Namioty kojarzą się zwykle z nieco siermiężnymi pobytami na kempingach – atrakcyjnymi raczej dla młodzieży studenckiej niż dla dorosłych. Jednak namioty mają też inne oblicze – glamping to słowo, które powstało z połączenia określeń „glamour” i „camping”: i oznacza luksusowe noclegi w komfortowo urządzonych namiotach.

Często poza samymi noclegami glamping oferuje też namioty kryjące w sobie ekologiczne SPA. Tak właśnie wygląda Glendoria – wyjątkowa glampingowa agroturystyka na Warmii. Namioty mają tu powierzchnię ponad trzydziestu metrów kwadratowych, są na solidnej, drewnianej podłodze i gwarantują stuprocentową ochronę przed deszczem. Klimat tworzą też kolonialne meble, w które je wyposażono. Pięć namiotów rozrzuconych między drzewami sprawia, że to obiekt kameralny i gwarantujący gościom prywatność oraz bliskość przyrody.

Tekst: Anna Pawłowska
Zdjęcia: Jesman Fabio, Johnathan Ciarrocca, Unsplash

Zobacz też: Agroturystyka, a działalność gospodarcza: gdzie szukać dofinansowania?

Zobacz również