perfumy z olejków eterycznych

Skomponuj własne perfumy z olejków eterycznych

Uroda

Ty też możesz je mieć – jak Ariana Grande, Beyoncé czy Jane Fonda. Perfumy z olejków eterycznych będą nawet lepsze, bo domowe, naturalne i wcale tak łatwo nie wyparują!

reklama
własne perfumy
Tworzenie własnych perfum wcale nie musi być skomplikowane.

Jak zrobić własne perfumy

Wiesz, że wystarczy tylko kwadrans, by zamknąć ulubiony aromat w szklanym słoiczku i mieć własne, domowe, w dodatku naturalne perfumy? Przygotowuje się je na bazie wosku pszczelego albo gliceryny z dodatkiem olejku jojoba.

W pachnidłach z drogerii można znaleźć bowiem całą masę alkoholi, środków chemicznych i konserwantów, które podrażniają skórę. U alergików lub astmatyków potrafią wywołać mocne reakcje, z pokrzywkami i dusznością włącznie.

W naszym handmadowym kosmetyku ważny jest olejek jojoba, dzięki któremu zapach dłużej utrzyma się na ciele i pod wpływem temperatury dłużej się będzie ulatniał. W zależności od zapachu, jaki wybierzesz, możesz przygotować własne perfumy na dzień albo na wieczorne wyjścia!

Czym jest aromaterapia

To leczenie zapachami, znane od 3 tysięcy lat. W starożytnym Egipcie kurowano tak nie tylko schorowane ciało, ale i duszę. Wdychane zapachy docierają bowiem do mózgu, niosą ukojenie, odprężenie i dodają energii.

Kosmetyki naturalne kupisz na sklep.weranda.pl

Jak zrobić perfumy w kremie

Jest prosta i krótka – to 1 łyżka olejku jojoba i 1 łyżka kulek wosku pszczelego (albo gliceryny) i 30 kropli olejku eterycznego, jeśli przygotowujesz perfumy na dzień, a 40 kropli olejku eterycznego, gdy szykujesz flakonik na wieczorne wyjścia.

W małym rondelku rozpuść wosk pszczeli i dodaj olej jojoba albo glicerynę. Wymieszaj małą łyżką i przelej do słoiczka albo szklanego małego pojemnika. Dopiero kiedy wosk ostygnie, dodaj do niego ulubiony olejek, inaczej mikstura się zważy i będzie do wyrzucenia. Mieszaj powoli.

perfumy lawendowe
Perfumy o zapachu lawendy możesz zrobić samodzielnie.

Perfumy domowej roboty – aplikacja

Po raz pierwszy posmaruj się perfumami delikatnie i wtedy, gdy akurat nigdzie się nie śpieszysz. Jeśli zapach okaże się zbyt intensywny, będziesz mogła go szybko zmyć. To taka próba generalna, byś potem wiedziała, ile perfum nałożyć, by czuć się dobrze.

Na skórze przy przegubach dłoni, na szyi, karku, za uszami, między piersiami i w zagięciach łokci – tam jest najcieplej 
i perfumy będą silniej i dłużej pachniały. I jeszcze rada od słynnej projektantki Coco Chanel – tam, gdzie chcemy być całowane!

Skomponuj własne perfumy

To jest najprzyjemniejsza część, zwłaszcza że dzięki aromaterapii wiemy, że kwiatowe zapachy koją i relaksują, cytrusowe odświeżają i łagodzą bóle głowy, a piżmowe i orzechowe – podkręcają seksapil. Ale możesz też mieszać – nie obawiaj się, że nie wyjdą, krakowski pischinger też powstał przez przypadek!

Działanie olejków eterycznych

To jest najprzyjemniejsza część: sprawdź, jak działają na naszą psychikę olejki eteryczne pozyskiwane z drzew, krzewów i kwiatów. Wybierz te, które poprawią twoje samopoczucie albo których zapach lubisz najbardziej. Odpowiednio dobrane mogą przynieść ulgę dla ducha i dla ciała.

Najpiękniejsze olejki eteryczne

Olejek lawendowy – uspokaja i odświeża, relaksuje ciało i umysł
Olejek z pomarańczy – pobudza seksualnie i… kulinarnie, przyda się osobom, które chcą nabrać ciałka
Olejek z drzewa sandałowego – dodaje powagi, przyciąga uwagę innych
Olejek patchouli – łagodzi napięcia i chłodzi emocje
Olejek z trawy cytrynowej – pobudza, daje uczucie świeżości, przegania zły humor i zniechęcenie
Olejek bergamotkowy – odświeża, łagodzi stany przygnębienia i odblokowuje zapchany nos
Olejek jaśminowy – wiosenno-letni  zapach, wycisza, pomaga na bezsenność

Tekst: Paulina Piotrowska
Zdjęcia: Shutterstock

Zobacz także: Przepisy na naturalne kosmetyki nawilżające domowej roboty

Zobacz również