Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Dokarmianie ptaków zimą – 5 rzeczy, które warto wiedzieć

Zdjęcie 5/8
 
 

Dokarmiając ptaki wybierajcie urozmaicone pożywienie, które pozwoli im bezpiecznie przetrwać zimę, a Wam obserwować i poznawać nowe gatunki.

1/5 Jakie ptaki zostają w Polsce na zimę?


Ptaki, które zimują w Polsce to głównie wróble, kosy, sikory, strzyżyki, szpaki, rudziki i niektóre gatunki dzięciołów. W miastach krążą całe stada gołębi i krukowatych. Zostają też mazurki i trznadle, które w czasie mroźnych miesięcy, zmieniają swój pokarm z owadów na rośliny i nasiona.

W październiku lub na początku listopada przylatują do Polski jemiołuszki oraz gile. Przybywają do nas również ptaki wodne. A ze względu na ocieplanie się klimatu coraz częściej na zimę zostają łabędzie nieme, które jeszcze niedawno odlatywały na południe.

2/5 Jak wybrać karmnik?


Wybierając karmnik zadbajcie o to, by był odpowiedniej wielkości –  takiej, aby ptaki mogły swobodnie do niego wejść. Powinien być solidnie przytwierdzony do podłoża np. drzewa i zadaszony, aby podczas opadów śniegu, jedzenie nie zmokło. Postawcie karmnik w zacisznym, osłoniętym od wiatru w miejscu, na takiej wysokości, by nie dosięgnęły go drapieżniki.

Usuwajcie regularnie resztki jedzenia, aby uniknąć pojawienia się groźnych dla ptaków chorób. Pamiętajcie, że nawet w mroźne dni bardzo ważny jest dostęp do wody. W pobliżu karmnika postawcie chociaż niewielkie poidełko i o regularnie dolewajcie do niego wody.

3/5 Czym dokarmiać ptaki zimą?


Różne gatunki potrzebują różnego pożywienia. Najwygodniej, jeśli kupicie specjalny zimowy pokarm w sklepie ogrodniczym. Mieszanki przygotowane z myślą o potrzebach ptaków żyjących na wolności (np. wróbli, mazurków i zięb) zawierają ziarna zbóż, roślin oleistych, strączkowych, motylkowych i krzyżowych, czasem orzechy ziemne lub suszone owoce.

Możecie kupić nasiona pojedynczych roślin, np. słonecznika, którego ziarna chętnie zjedzą wszystkie ptaki zimujące w Polsce. Bardzo popularne wśród ziarnojadów są również ziarna prosa. Sikorki skuszą się na kawałek świeżej, niesolonej słoniny i specjalnie mieszanki tłuszczowo – nasienne w postaci kul lub dzwonków z tłuszczu i nasion roślin oleistych. Kosy, kwiczoły i drozdy chętnie zjedzą jabłka, owoce jarzębiny i rodzynki.

4/5 Czy ogród może być naturalną stołówką ptaków?


Tak, dlatego posadźcie w nim drzewa i krzewy, których owoce zostają na zimę, m.in. jarzębinę, berberys, cis, dereń i czarny bez. Zostawcie w ogrodzie też trochę przekwitniętych bylin z zawiązanymi nasionami, a dzikie ptaki chętnie się nimi posilą.

5/5 Zasady dokarmiania ptaków zimą, które musicie poznać:
 

  • · Nie zaczynajcie dokarmiania zbyt wcześnie, bo możecie w ten sposób zaburzyć wędrówki ptaków.
  • · Jeśli zaczęliście karmić ptaki, to koniecznie róbcie to regularnie, gdyż ptaki przyzwyczajają się do miejsca, w którym dostają pożywienie.
  • · Utrzymujcie czystość w karmniku, aby zapobiec szerzeniu się chorób.
  • · Nie karmcie ptaków spleśniałym chlebem i resztkami jedzenia ze stołu – słone i przyprawione pokarmy im szkodzą.  
  • · Skończcie dokarmiać ptaki wraz z nadejściem wiosny.
  •  

Partnerem artykuł jest PLANTA Sp. z o.o.
planta.pl

Zdjęcia: Shutterstock i materiały Partnera

reklama