Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Jak zbudować karmnik dla ptaków?

Jak zbudować karmnik dla ptaków? Drewniany karmnik najczęściej spotyka się w polskich ogrodach.
 
 

Jeśli kochasz melodię jesieni z całym pitpilitaniem i ćwierkaniem tonącymi w gwiździe wiatru i chcesz usłyszeć tę piosenkę głośniej, wspomóż dzielnych śpiewaków. Na zimę zbuduj karmnik dla ptaków. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Z czego można zbudować karmnik dla ptaków?
 

Karmnik dla ptaków można zbudować ze wszystkiego, co nie zrobi im krzywdy. Ostre krawędzie należy wygładzić heblem zaokrąglić i czasem, dla pewności, okleić taśmą. Najlepsze będzie miękkie drewno, jednak dajmy się ponieść fantazji i… miłości do recyklingu. Warto wykorzystać zalegające w szafkach imbryki. Będą potrzebne jednak specjalne wiertła do wiercenia otworów w ceramice. Możemy również użyć dużych butelek po wodzie oraz zwykłych puszek. Jak? Gotowe inspiracje znajdziecie na zdjęciach powyżej!

Kolory nie takie oczywiste
 

Ptaki kojarzą się z żywymi, jaskrawymi barwnymi, jak kanarkowy. Jednak kolorowy karmnik odstraszy zwierzęta. Dlatego lepiej wybierać neutralne brązy i beże. Po pomalowaniu konstrukcji należy też dobrze ją wysuszyć i przewietrzyć.

Karmnik dla ptaków: wymiary
 

Im większy jest karmnik, tym bardziej uniwersalny, gdyż skorzystają z niego różne ptaki. Małe konstrukcje są przeznaczone na przykład dla gili lub czubatek. Jednak nie można przesadzić z rozmiarem karmnika. Jeśli będzie za duży, zwabi duże ptaki: wrony, sroki, które skutecznie przepłoszą małych śpiewaków. Każdy karmnik, bez względu na szerokość i długość, powinien mieć daszek. W innym przypadku, jedzenie przemoknie i nie będzie się nadawało do spożycia.

Kogo karmimy zimą?
 

Zimą zostają z nami czubatki, trznadele, dzięcioły, gile, rozgwizdane modraszki, sikorki, sójki, wróble, sroki czy wrony. Co ciekawe, dla niektórych ptaków to Polska jest ciepłym krajem. Zimą przylatują do kraju między innymi jemiołuszki.

Odpowiedzialna pomoc
 

Pamiętajmy, że jeśli przyzwyczaimy okoliczne ptaki do pełnego karmnika, musimy to robić regularnie aż do wiosny. W innym przypadku może się okazać, że młodziutkiemu gilowi nie starczy już sił na to, by – po zastaniu pustego karmnika – szukać pożywienia gdzie indziej.

reklama


Tekst: Karolina Marek
Zdjęcia: Shutterstock