Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Co owady robią zimą?

Co owady robią zimą?
Co owady robią zimą?

Zastanawiało Was kiedyś, co owady robią zimą? 

Mrówki mają najłatwiej – nie muszą zmieniać lokalu

Przytulają się do siebie w przysypanym śniegiem mrowisku i przesypiają zimne miesiące. Kiedy stwierdzają, że temperatura gruntu jest już odpowiednia, wychodzą i od razu gotowe są do wiosennych prac porządkowych.

Inaczej z osami. Na przeżycie zimy w gnieździe szansę mają tylko młode zapłodnione samice. Cała reszta – robotnice, stare matki i samce – ginie, gdy tylko zaczynają się mrozy. Są też takie owady, które przeprowadzają się... do nas.

reklama


Czasem na parapecie czy we framudze okna spotkasz zimą biedronkę, a gdy pójdziesz do piwnicy lub na strych, natkniesz się na pająka. Oczywiście nie wszystkie pająki w zimie postanawiają złożyć nam wizytę. Leśne włażą w szpary kory drzew i tam śpią. Podobnie jak motyle, chrząszcze i stonki, zimują w postaci dorosłej.

Spora część owadziego świata spędza czas mrozów w postaci larwalnej

Larwy, na przykład ważki, chruścika czy jętki, zimują na dnie zbiorników wodnych, czasem zagrzebane w mule. Jak udaje im się przetrwać nawet przy wielkich mrozach, kiedy woda zamarza? No właśnie, nie do końca wiadomo. W ich płynach komórkowych jest pewna substancja, która uniemożliwia tworzenie się kryształków lodu, niszczących strukturę komórki. Naukowcy mają nadzieję, że dokładne poznanie tego procesu pozwoli na… hibernowanie ludzi.Fotografie: Joanna Kossak (Współpraca Barbara Przasnyska), Shutterstock
 

Weranda Country nr 6/2011