Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Zaproszenie dla śpiewaków

Aby kusić ptaki do osiedlania się koło domu warto zawiesić na drzewach budki lęgowe.
Budka dla ptaków Aby kusić ptaki do osiedlania się koło domu warto zawiesić na drzewach budki lęgowe.


Jaką przewagę ma ogród wiejski nad miejskim? Ano taką, że więcej ptaków może w nim mieszkać i od świtu koncertować.

Jeden mały ogród czy nawet kilka w dzielnicy willowej nie zachęcą tak ptaków do odwiedzania, jak rozległe podmiejskie ogrody z dużymi drzewami i krzewami. Musicie wiedzieć, że jedna parka bogatek karmiących piątkę piskląt potrzebuje terytorium łowieckiego wielkości aż 3000 mkw. Jeden ogród im nie wystarczy. Ale właściciel nawet niewielkiego ogródka może kusić śpiewaków do osiedlania się koło jego domu.
Są dwie metody: posadzić w ogrodzie rośliny, w których ptaki będą mogły uwić gniazda i na których znajdą pożywienie (nie zapomnijcie o poidełkach!), pisaliśmy o tym w poprzednim wydaniu Country, oraz druga – zawiesić na drzewach budki lęgowe. Pleszka, muchołówka, wszystkie sikory, kowalik, mazurek chętnie z nich skorzystają.

reklama

Dzięki bardzo małym, około 28 mm, otworom wlotowym, które wcale nie muszą być okrągłe, można ustrzec najmniejsze sikory modre, czarnogłowe i sosnówki przed konkurencją bogatek, kowalików i szpaków. Te ostatnie, a również krętogłowy potrzebują otworów wielkości 45 do 50 mm. Za uniwersalne można więc uznać skrzynki z otworami o średnicy 30-35 mm. Blaszane obicie otworu zapobiega rozkuwaniu go przez dzięcioły. Budki zastąpią tzw. dziuplakom obumarłe drzewa, które usuwamy ze szkodą dla ptaków, bo w ich pniach łatwo wykuć lub znaleźć dziuplę oraz tłuste larwy chrząszczy i innych owadów.

Budki sprzedawane w sklepach są zbyt płytkie i mają za duże wejścia. Pisklęta nie są w nich bezpieczne. Żeby je ochronić przed kotem albo kuną, wejście do budki powinno znajdować się 21 cm nad dnem i być korytarzykiem o długości 6 cm. Pogrubmy więc przednią ściankę budki i w miejscu, gdzie ma być otwór, dodajmy odpowiedniej grubości klocek. Budki zawieśmy na wysokości nie mniejszej niż 3 m. A jeśli chcemy mieć dwie, to niech je dzieli minimum 20 m. I jeszcze jedno. Budki nie powinny mieć patyczka przed otworem wlotowym. Drapieżne ptaki, sroka, kawka, wrona czy sójka, które lubią podbierać jaja i młode z gniazd, chętnie z takiej podpórki korzystają.

Pamiętajmy, żeby jesienią budki oczyścić. Na zimę możemy je schować w suche miejsce, a gdy znów przyjdzie wiosna, powiesić w cichym miejscu, wejściem na wschód lub południowy wschód. Ptaki to lubią. Choć mają różne wymagania mieszkaniowe. Szpaki poszukują pożywienia na polach, trawnikach i chętnie zamieszkują budki, wokół których są otwarte przestrzenie. Dla nich dobrze jest ustawić kilka budek niedaleko siebie, przy drodze do domu albo na pniu bez gałęzi. Dla bogatki, modraszki czy muchołówki wśród gęstych gałęzi. Te lubią mieszkać w osłoniętych miejscach. A jak już ptaki zamieszkają w naszym ogrodzie, odstawmy środki chemiczne. Nasi skrzydlaci przyjaciele wyzbierają wszystkie owady i larwy niszczące rośliny.


Fotografia: Archiwum

Weranda Country nr 2/2008