Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Lisia inteligencja

Lisy Młode lisy rodzą się w kwietniu lub maju, przeważnie po cztery w miocie.
 
 


Jest synonimem przebiegłości. To nie tylko pospolity lisek rudy, pełen sprytu i obłudy, lecz przechera, sknera i szelma. Tak chcą bajki. Opinię „chytruska” zawdzięcza niezwykłej inteligencji, ostrożności i płochliwości.

Pewne kalifornijskie wino nazywa się „Gray Fox Chardonnay”, zresztą całkiem niezłe. Na etykietce z tyłu można przeczytać, że „nazwa winiarni GRAY FOX powstała w uznaniu zasług Szarego Lisa, który pełni istotną rolę w utrzymaniu równowagi ekologicznej w ekosystemie otaczającym winiarnię. Dzięki niemu można tam uprawiać winorośl w najbardziej naturalny i ekologiczny sposób”. Co robi lis, że zasłużył na taki zaszczyt? Amerykański lis szary jest bardzo podobny do naszego, choć to formalnie inny gatunek. Nie pogardzi chrabąszczami i osami, zającami, ptakami gniazdującymi na ziemi, jajami, padliną, a nawet jagodami i jabłkami. Jednak najczęściej żywi się myszami. Od tych małych gryzoni wzięło się charakterystyczne zachowanie lisów, zwane myszkowaniem. Jest to systematyczne przeszukiwanie traw i krzewów, a także długotrwałe czatowanie nad wyjściami z nor.

Właśnie tę wrodzoną skrupulatność lisa postanowili wykorzystać kalifornijscy winiarze. Normalnie do ochrony winnic stosuje się pestycydy, zwalczające różne szkodniki. Ale problem z chemikaliami jest taki, że gromadzą się w łańcuchach pokarmowych (również człowieka), są rakotwórcze, powodują groźne dla zdrowia mutacje. Lis, nie dość, że wykonuje robotę za darmo i ekologicznie, to wino można odpowiednio zareklamować. A po uzyskaniu certyfikatu – sprzedać za wyższą cenę! Tak oto w „lisi” sposób biznes brata się z ekologią.

reklama

Lisia rezydencja
Mimo że nawet oficjalna nazwa naszego krajowego chytruska to lis rudy (po łacinie Vulpes vulpes), jego ubarwienie jest bardzo różne. Lis ciemny, prawie czarny, nazywany bywa węglarzem. Są również krzyżaki, które mają ciemną pręgę wzdłuż grzbietu, przecinającą drugą, łączącą barki. Choć rzeczywiście lisów w tonacji brązowej lub kasztanowej jest najwięcej. Ogon zwieńczony mają białym lub czarnym włosiem, zwanym kwiatem. Lis ma doskonale rozwinięty węch, słuch, dotyk i wzrok, pamięć i zmysł orientacji w terenie. Nasze babcie mogą coś powiedzieć również o jego zdolnościach w wykradaniu niosek, kogutów, ba, całych wielkich gęsi, które lisisko potrafi udusić i wlec w pysku kilka kilometrów po polu do swojego mieszkania.
 

Weranda Country nr 4/2009