jak pomóc psu przetrwać upał

Jak pomóc psu w upały? Zobacz 8 skutecznych sposobów, które przyniosą mu ulgę

Zwierzęta domowe

Jak pomóc psu przetrwać upał?  Oto kilka prostych zasad, które pozwolą wam i waszym pupilom cieszyć się słońcem.

reklama

Trwa lato, coraz częściej zdarzają się upalne dni, pamiętajmy zatem, że skwar dokucza także psom. Mogą nawet dostać udaru! Dlatego trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. 

Jak pomóc psu przetrwać upał?

Oto osiem prostych reguł, które pozwolą wam i waszym pupilom cieszyć się słońcem:

1. Przełóż dłuższe spacery na chłodniejsze pory! Najodpowiedniejszy będzie wczesny ranek i wieczór.

2. Nie każ swojemu czworonogowi dreptać po nagrzanym chodniku czy asfalcie. Psy, w odróżnieniu od nas, nie mają „czujników” ciepła, więc kiedy stąpają po gorącej nawierzchni, nie włącza się im żadna reakcja obronna i mogą sobie poparzyć skórę. Wtedy jest już za późno – to dla nich bardzo bolesne.

3. Koniecznie zapewnij psu dostęp do chłodnej, świeżej wody! A jeśli jest wyjątkowo aktywny, możesz mu podawać elektrolity.

4. Jeśli pies lubi kąpiele w stawie, dopilnuj, by zdążył wyschnąć przed wieczorem. Inaczej może dojść do tzw. zaparzenia – nagrzana, wilgotna sierść i ograniczony dostęp powietrza do skóry to idealne warunki dla grzybów i bakterii.

5. Zwracaj uwagę, czy twój pies nie zasnął na nagrzanym tarasie, bo zdarzają się udary!! Objawy? Podwyższona temperatura (42°C), drgawki, osłabienie, biegunka, wymioty, płytki oddech, suche, bordowe dziąsła, omdlenia. W największe upały warto też odpuścić wymagające ruchu zabawy, jak np. bieganie za frisbee. Można je zastąpić równie atrakcyjnymi zabawami z tropieniem. 

6. Pod żadnym pozorem nie wolno zakładać mu kagańca uniemożliwiającego otwieranie pyska!! Bezpieczny,  a zarazem skuteczny będzie kaganiec fizjologiczny. Dlaczego? Bo pies się nie poci!! Zamiast tego ziaje i w ten sposób się chłodzi. 

7. Jeśli czeka was podróż w upale, warto rozważyć kupno kamizelki chłodzącej dla psa. Utrzymują przez kilka godzin niższą temperaturę, są suche i dobrze odprowadzają ciepło. Innym przydatnym gadżetem jest mata chłodząca – sprawdzi się i podczas jazdy samochodem, i po prostu rozłożona na podłodze.

8. I jeszcze jedno – to nieprawda, że warto psa na lato ogolić. Zwłaszcza jeśli ma podszerstek – jego skóra jest wrażliwsza i bardziej podatna na poparzenia. Sierść to płaszcz ochronny,  a dodatkowo zabezpiecza go przed ukąszeniami owadów.

JOANNA HAJDYŁA-JAROSZ, dyplomowana trenerka psów i zoopsycholog, psiaedukacja.pl

Zdjęcia: shutterstock

Zobacz również