Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Czas na emeryturę: starość u psa

Czas na emeryturę: starość u psa Dziesięcioletni pies średniej wielkości ma, przeliczając na ludzkie: 75 lat.
 
 

Pies starzeje się o wiele szybciej niż ty. Kiedy przychodzi ten moment, pora odwdzięczyć mu się za miłość i oddanie. Jak ułatwić ten trudny czas najwierniejszemu przyjacielowi? Sprawdź, jak obchodzić się ze starością u psa.
 

Zabawa z psem
 

Przede wszystkim aktywnemu psu na emeryturze doskwiera nuda. Chociaż jego zmysły osłabły i nie ma już ochoty na figle, to wciąż potrzebuje nowych wyzwań i wrażeń. Trzeba je tylko dopasować do jego ograniczonych już możliwości.

Zachęć psa do ćwiczeń węchowych – schowaj mu ulubioną zabawkę albo jakiś smakołyk, najlepiej gdzieś w ogrodzie, niech go wytropi. Pomocna w tym będzie specjalna zabawka, która ćwiczy inteligencję i węch.
 

Utrata słuchu i wzroku przez psa
 

Psiemu seniorowi często szwankuje słuch, więc łatwo go wystraszyć.  Wchodząc do pokoju, staraj się dać mu o tym znać. Wystarczy, że zaczniesz głośniej mówić lub iść z lekkim przytupem. Podczas zabawy wydawaj mu nie tylko komendy, ale też jakieś znaki (gesty), żeby łatwiej poznał twoje zamiary.

Słabiej także widzi, co może u niego wywoływać niepokój i agresję. Można temu zapobiec na kilka sposobów. Kiedy idziecie na wieczorny spacer, przypnij do paska migającą diodę – pies łatwiej cię namierzy. Pamiętaj też o długiej lince, którą zapewnisz mu swobodę ruchów i bezpieczeństwo.
 

Witaminy dla psa seniora
 

Trzeba zadbać o kondycję jego kości i stawów. W tym pomogą suplementy i ćwiczenia, np. swobodne pływanie w wodzie. Pozwól mu latem popływać w jeziorze; jeśli masz taką możliwość, zgłoś się do gabinetu psiej rehabilitacji, gdzie mają specjalne bieżnie wodne.
 

Jak rozpoznać, że psa coś boli?
 

Pies nie powie ci, że go boli, musisz obserwować, jak się zachowuje. Tym bardziej że na starość często dają o sobie znać dawne urazy. Może być nadwrażliwy na dotyk, szukać cieplejszego i bardziej miękkiego miejsca do wypoczynku. Jeśli kuleje i ma nierówno zdarte pazurki, prawdopodobnie boli go noga. Kiedy zaczną się kłopoty z wchodzeniem po schodach, czas pomyśleć o specjalnej rampie, która mu to ułatwi.

Kiedyś uwielbiał ogryzać twarde smakołyki, teraz ich nie tknie? Sprawdź stan jego zębów. Tak, wiemy, że to niełatwe. Buntuje się zwykle ze strachu przed bólem. Dlatego wypróbuj prostą zabawę w wyciąganie smakołyków zawiniętych w skarpetę lub ściereczkę. Zapewni mu to masaż obolałych dziąseł i zapobiegnie odkładaniu się kamienia.
 

Demencja u psa
 

Zadbaj o kondycję psychiczną staruszka. Tak samo jak człowiek, pies ma swoje przyzwyczajenia, humory i dziwactwa, często szwankuje mu też pamięć. Pilnowanie tych samych pór spacerów, karmienia i innych tego typu czynności sprawi, że poczuje się bezpiecznie.

Radzi Joanna Hajdyła-Jarosz, dyplomowana trenerka psów i zoopsycholog, www.psiaedukacja.pl

Zdjęcia: Shutterstock, Pixabay

Sprawdź również, jak podróżować z pupilem: Pies w aucie.

reklama
Weranda Country 5/2017