Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Pomóż psu przetrwać upał

Jak pomóc psu przetrwać upał?
Jak pomóc psu przetrwać upał? fot. shutterstock
Trwa lato, trafiają się upalne dni, pamiętajmy, że skwar dokucza także psom. Mogą nawet dostać udaru! Dlatego trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. 

Oto osiem prostych reguł, które pozwolą 
wam i waszym pupilom cieszyć się słońcem.
 
1. Przełóż dłuższe spacery na chłodniejsze pory! Najodpowiedniejszy będzie wczesny ranek i wieczór.

2. Nie każ swojemu czworonogowi dreptać po nagrzanym chodniku czy asfalcie. Psy, w odróżnieniu od nas, nie mają „czujników” ciepła, więc kiedy stąpają po gorącej nawierzchni, nie włącza się im żadna reakcja obronna i mogą sobie poparzyć skórę. Wtedy jest już za późno – to dla nich bardzo bolesne.

3. Koniecznie zapewnij psu dostęp do chłodnej, świeżej wody! A jeśli jest wyjątkowo aktywny, możesz mu podawać elektrolity.

4. Jeśli pies lubi kąpiele w stawie, dopilnuj, by zdążył wyschnąć przed wieczorem. Inaczej może dojść do tzw. zaparzenia – nagrzana, wilgotna sierść i ograniczony dostęp powietrza do skóry to idealne warunki dla grzybów i bakterii.

reklama


5. Zwracaj uwagę, czy twój pies nie zasnął na nagrzanym tarasie, bo zdarzają się udary!! Objawy? Podwyższona temperatura (42°C), drgawki, osłabienie, biegunka, wymioty, płytki oddech, suche, bordowe dziąsła, omdlenia. W największe upały warto też odpuścić wymagające ruchu zabawy, jak np. bieganie za frisbee. Można je zastąpić równie atrakcyjnymi zabawami z tropieniem. 

6. Pod żadnym pozorem nie wolno zakładać mu kagańca uniemożliwiającego otwieranie pyska!! Bezpieczny,  a zarazem skuteczny będzie kaganiec fizjologiczny. Dlaczego? Bo pies się nie poci!! Zamiast tego ziaje i w ten sposób się chłodzi. 

7. Jeśli czeka was podróż w upale, warto rozważyć kupno kamizelki chłodzącej dla psa. Utrzymują przez kilka godzin niższą temperaturę, są suche i dobrze odprowadzają ciepło. Innym przydatnym gadżetem jest mata chłodząca – sprawdzi się i podczas jazdy samochodem, i po prostu rozłożona na podłodze.

8. I jeszcze jedno – to nieprawda, że warto psa na lato ogolić. Zwłaszcza jeśli ma podszerstek – jego skóra jest wrażliwsza i bardziej podatna na poparzenia. Sierść to płaszcz ochronny,  a dodatkowo zabezpiecza go przed ukąszeniami owadów.

JOANNA HAJDYŁA-JAROSZ, dyplomowana trenerka psów i zoopsycholog, www.psiaedukacja.pl
fot. shutterstock
Weranda Country nr 7/2016