Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Dziecko i pies w jednym domu

Jak uniknąć konfliktu?
Dziecko i pies... Jak uniknąć konfliktu? Zdjęcie: Getty images

Kiedy dochodzi do spięcia na linii maluch – pies, instynktownie bronimy dziecka. Tymczasem warto postawić się na miejscu zwierzaka. I nauczyć małego człowieka, że powinien zostawić pupila w spokoju. Radzi Joanna Hajdyła-Jarosz, dyplomowana trenerka psów i zoopsycholog, www.psiaedukacja.pl.

Pies leży w legowisku i żuje ulubiony gryzak. Zbliża się do niego dziecko. Zwierzę warczy.
Jak my to widzimy? Pies nie ma prawa tak się zachowywać! Maluch nie chce mu zabrać zabawki, tylko się z nim pobawić. Jest przecież bezbronny i zwierzę go doskonale zna.
Jak to widzi pies? To jego posłanie, tu czuje się bezpiecznie, a teraz chce się zrelaksować. Jeśli mruży oczy, odwraca głowę i oblizuje fafle, to znaczy, że dziecko, podchodząc, wywołuje u niego niepokój. Jednak gdy to nie działa, daje wyraźniejsze znaki – odsłania zęby i warczy. To jest komunikat: „Odejdź, czuję się osaczony, nie mam ochoty na zabawę”.

Pies śpi, dziecko go budzi i chce się z nim bawić.
Jak my to widzimy? Nic takiego się nie stanie, jeśli zwierzę przerwie na trochę drzemkę i pobiega z dzieckiem. Przecież widać, że to tylko zabawa.
Jak to widzi pies? Śpi inaczej niż my – krótko, za to kilka razy w ciągu doby. Nagle wybudzony (jakby ktoś nas zbudził w środku nocy), może zareagować gwałtownie, warcząc czy szczekając. Jeśli się chowa i podkula ogon, to znaczy, że się boi i nie ma ochoty na zabawę. Z kolei gdy zostanie mocno pobudzony, może w stresie zaganiać dziecko i łapać za nogawki. To znak, że chce je zatrzymać i uspokoić całą sytuację.Pies sąsiada stoi przywiązany do słupka pod sklepem. Dziecko chce go pogłaskać.
Jak my to widzimy? Niech maluch się przywita, to łagodny pies rodzinny. Kiedy ostatnio bawił się z naszym dzieckiem, nic mu nie zrobił, pewnie to pamięta.
Jak to widzi pies? Przywiązany nie ma możliwości ucieczki, a brak właściciela dodatkowo odbiera mu pewność siebie. To stresująca sytuacja. Najchętniej reagowałby w myśl zasady: uciekaj albo walcz, a jeśli nie może, czasem reaguje atakiem. Wcześniej daje sygnały ostrzegawcze – chowa głowę między łopatkami, powarkuje, co ma oznaczać: „Nie chcę zrobić ci krzywdy, ale nie podchodź do mnie”.

Zdjęcie: getty images

reklama
Weranda Country nr 6/2015