Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Czyj jest ten pies?

Młodszych członków rodziny psy często traktują bardziej jak kumpli do zabawy, a nie przewodników, którzy poradzą sobie w trudniejszej sytuacji. Zdjęcia: Shutterstock
 
 

Nie zrzucajmy na jedną osobę z rodziny wszystkich psich obowiązków. Zwierzak poczuje się komfortowo i bezpiecznie z każdym, jeśli będziemy przestrzegali prostych zasad.

• Aby pies traktował domowników jednakowo, wszyscy muszą się zaangażować w karmienie go, pielęgnację, zabawy, spacery.

• Obowiązki rozkładajcie po równo, ale mierzcie siły na zamiary, na przykład nie obarczajcie dzieci spacerami z dużymi psami. Młodszych członków rodziny psy często traktują bardziej jak kumpli do zabawy, a nie przewodników, którzy poradzą sobie w trudniejszej sytuacji (m.in. w czasie spotkania z agresywnym psem).

• Ucz dzieci prawidłowego głaskania, szczotkowania i wycierania zwierzaka po spacerze. Psy lubią być dotykane pod brodą i po szyi, ale nie przepadają za poklepywaniem po głowie i tułowiu. Jednak jeśli robimy to regularnie i umiejętnie, z czasem się przyzwyczają.

• Współpraca zawsze jest lepsza niż praca solo. W sytuacjach kryzysowych, na przykład w razie choroby, inni mogą nas zastąpić i oszczędzimy psu stresu, choćby spacerowania z osobą, która robi to od niechcenia lub za bardzo go pogania.

• Na szkolenie wybierzcie się całą rodziną. Powtarzajcie nowe ćwiczenia na spacerach lub w domu, a pies nie wybierze jednego przewodnika, tylko będzie słuchał wszystkich i wszyscy będą mu się miło kojarzyć.

• Im więcej osób zaangażowanych jest w ćwiczenia, tym lepsze są efekty. Jeśli każdy z domowników codziennie powtórzy z psem kilka zadań, szybciej się ich nauczy. Będzie też w lepszym nastroju, bo dostanie więcej nagród za dobrze wykonane ćwiczenia. Pies powtarza te czynności, z których czerpie korzyści.

• Ustalonych zasad musi przestrzegać cała rodzina bez wyjątków. Psy lubią rutynę i rytuały, bo czują się wtedy bezpiecznie i pewnie.

Tekst: Joanna Hajdyła-Jarosz, dyplomowana trenerka psów i zoopsycholog, www.psiaedukacja.pl
Zdjęcia: Getty Images, Shutterstock

reklama
Weranda Country nr 3/2015