Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Pies ze schroniska

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt Animals
 
 

Do schronisk trafiają zwierzęta po dramatycznych przeżyciach, porzucone, pozostawione na ulicy, odebrane podczas interwencji z powodu niehumanitarnego traktowania, podrzucone pod bramę w kartonie.

Mimo wszelkich starań schronisko nigdy nie zastąpi domu, poczucia bezpieczeństwa wynikającego z relacji z tym jedynym człowiekiem, do którego można się przywiązać i bezgranicznie mu ufać. Dla nich nasza decyzja o adopcji jest ratunkiem i szansą na nowe, godne życie.

Przygarnięcie zwierzaka powinno być przemyślaną i uzgodnioną z rodziną decyzją. Musimy brać pod uwagę dostosowanie wyboru zwierzaka do naszego stylu życia. Przed wyborem czworonożnego przyjaciela warto odpowiedzieć sobie na klika pytań: Czy będziemy w stanie zapewnić psiakowi czas aby kilka razy dziennie wyjść z nim na spacer? Czy mamy dostatecznie dużo miejsca w domu, aby przyjąć dużego psa? Czy domownicy, zwłaszcza dzieci, nie mają alergii na sierść zwierząt? Czy wyjeżdżając na wakacje będziemy w stanie zapewnić psu lub kotu odpowiedzialną opiekę lub zabrać go ze sobą? Czy mamy dostatecznie dużo czasu, aby po adopcji psa lub kota pomóc muprzyzwyczaić się do nowych warunków?

Do obowiązków właściciela należy również zapewnienie opieki weterynaryjnej, regularnych szczepień przeciwko chorobom zakaźnym, odpowiedniej karmy, regularnego odrobaczania. Pamiętajmy o tym, że niektóre rasy psów i kotów wymagają regularnego czesania i pielęgnacji futra. Adoptując psa, wymagającego zapewnienia dużej ilości ruchu jak np. husky, zastanówmy się czy mamy czas na codzienną aktywność i bieganie z nowym przyjacielem?

reklama

Adoptując szczenię lub kociątko musimy brać pod uwagę przeprowadzenie w przyszłości zabiegu kastracji lub sterylizacji w lecznicy weterynaryjnej. Dzięki temu zapobiegniemy nie kontrolowanemu rozmnażaniu, które jest jedną z głównych przyczyn bezdomności zwierząt. Zwierzęta nie wysterylizowane znaczą teren, w przypadku nie wychodzących kotów zabieg trwale rozwiązuje problem. Trzeba pamiętać również o zapewnieniu odpowiedniej karmy dla kastratów.

Jeżeli pies lub kot ma być przyjacielem rodziny, w której są małe dzieci, wybierajmy czworonoga szczególnie rozważnie, konsultując się z pracownikami schroniska, którzy znają temperament swoich podopiecznych. Chcąc sprawić komuś prezent w postaci małego kotka lub pieska najlepiej ustalmy to z osobą, którą chcemy obdarować i poprośmy aby przyszła do schroniska wybrać przyjaciela z pomocą pracowników biura adopcyjnego. Dla zwierzaka powrót do schroniska po kilku dniach w domu jest ogromnym stresem i rozczarowaniem.

Pamiętajmy o tym, że zwierzęta przed trafieniem do schroniska często były wcześniej krzywdzone, zaniedbywane. Opiekunowie zwierząt oraz wolontariusze w schroniskach OTOZ Animals starają się w takich przypadkach odzyskać na nowo zaufanie psiaka lub kota przez wiele dni. Przygarniając zwierzaka musimy poświęcić mu dużo czasu aby przyzwyczaił się do nowych ludzi i warunków. Wymaga to cierpliwości i zaangażowania całej rodziny. Zyskujemy wiernegoprzyjaciela, który odwdzięcza się bezwarunkową miłością . Nie omijajmy schronisk zastanawiając się nad włączeniem do naszego życia psa lub kota, czekają tam duże i małe zwierzaki stęsknione za towarzystwem swojego człowieka. Dzięki adopcji zmieniamy ich świat.

Zapraszamy do schronisk OTOZ Animals w Gdyni, Tczewie, Starogardzie Gdańskim, Elblągu, Oświęcimiu , Dąbrówce koło Wejherowa oraz do wszystkich schronisk w całej Polsce.


Tekst: Anna Drewa
OTOZ Animals