Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Jałowcowa kąpiel przeciwbakteryjna

Poza kuchnią możemy jałowiec wykorzystać np. do przyrządzenia maści albo do kąpieli odkażającej.
Poza kuchnią możemy jałowiec wykorzystać np. do przyrządzenia maści albo do kąpieli odkażającej.

Szyszkojagoda. Tak nazywa się owoc jałowca – ciemna, lekko błyszcząca kuleczka o charakterystycznym dymnym zapachu i wielu właściwościach.


Jałowiec kojarzy się z kuchnią – niektórzy zarzekają się, że nie ma nic lepszego od kiełbasy wędzonej w jego dymie. Znany jest również z właściwości przeciwbakteryjnych. To dlatego szyszkojagody znajdziecie w mieszankach do konserwowania mięsa.

W niewielkich ilościach zwiększają wydzielanie żółci, a także poprawiają trawienie (szczególnie tłustych potraw), ale przedawkowane mogą uszkadzać nerki. Z tego powodu w zielarstwie nie stosuje się ich samodzielnie, a raczej jako składnik mieszanek.

Poza kuchnią możemy jałowiec wykorzystać na przykład do przyrządzenia maści pomocnej zwłaszcza przy nerwobólach albo do kąpieli odkażającej stopy – cudownej po całym dniu chodzenia w nieprzewiewnych butach. Pomaga walczyć z grzybicą.

reklama


A jeśli macie skłonności do pocenia się stóp, dodajcie do niej garść suszonej szałwii lub szklankę suszonych kwiatów wrzosu.

Jałowcowa kąpiel do stóp

Weź:
• pół szklanki szyszkojagód jałowca  
• garść suszonej szałwii
• szklankę soli kamiennej lub morskiej
• litr wody
• ewentualnie do 15 kropli olejku eterycznego (tymiankowego lub z oregano)

Jałowiec gotuj pod przykryciem 5 minut. Dodaj szałwię, sól (mieszaj, aż się rozpuści) i zostaw na 20 minut. Użyj od razu lub przecedź i przechowuj w chłodnym miejscu do tygodnia. Aby przygotować kąpiel, wlej wywar i olejki do miski z ciepłą wodą (40-50ºC) i wymieszaj. Mocz nogi 15 minut, po czym wytrzyj do sucha.  


Klaudyna Hebda, miłośniczka ziół i autorka bloga klaudynahebda.pl 
fot. shutterstock 

Weranda Country nr 10/2016

Zobacz również: