Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Stopy górą

Po ciężkim dniu warto zrobić stopom prezent
 
 


Zdrowe i zadbane stopy przyciągają spojrzenia. Kiedy one będą w dobrej formie, Ty także poczujesz się lepiej. Poznaj domowe metody pielęgnacji stóp!

Nie zostaliśmy stworzeni w butach. Nasi praprzodkowie biegali na bosaka, naciskając przy okazji na różne punkty na stopach i fundując sobie nieświadomie naturalny masaż. Dziś stopy „ubieramy”. Buty robione są tak, żebyśmy przypadkiem nie odczuwali boleśnie nierówności drogi, by nie uraził nas jakiś kamień. Skoro więc pozbawiliśmy stopy codziennego masowania, podarujmy im je przynajmniej od czasu do czasu. Ma to uzasadnienie medyczne.

reklama

Chińczycy wierzą, że na stopach zapisano mapę całego ciała. Każdy punkt na podbiciu odpowiada za zdrowie innego organu. Wystarczy odpowiedni masaż z uciskaniem konkretnych miejsc, a będziemy w świetnej formie. Jeśli do tego dołożymy kąpiel z dodatkiem olejków zapachowych (na przykład lawendowego czy eukaliptusowego), poczujemy się absolutnie zrelaksowani. Najpierw stopom trzeba zrobić zimny prysznic – poprawi się krążenie. Potem masaż – zaczynamy zawsze od nogi prawej. Uciskamy palce i przesuwamy się w kierunku pięty. Na początku delikatnie, jakby głaszcząc skórę, po chwili mocniej. Możemy masować równomiernie całą stopę albo „celować” w konkretne narządy.

Na przykład: gdy chcemy „ratować” gardło i nos, uciskamy zewnętrzną stronę dużego palca, zatoki – wszystkie palce. Kiedy zależy nam na zdrowym żołądku – masujemy lewe śródstopie, na wątrobie – prawe środstopie. Ci sami Chińczycy, choć z kobiecymi stopami obchodzili się bezwzględnie, krępując je i zniekształcając, by były jak najmniejsze, dobrze wiedzieli, jakie znaczenie ma odpowiednia pielęgnacja. Szczególnie aromatyczne ziołowe kąpiele.

Po ciężkim dniu, przez który przebiegłyśmy na obcasach, warto zrobić stopom taki prezent. Kiedy one poczują się lepiej, my też odzyskamy energię.
 

Weranda Country nr 6/2012