Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Płatki w kremie

Stokrotki Stokrotkowy krem ujędrniający doskonale nadaje się do cery dojrzałej.
 
 


Kwiaty bławatka znakomicie pielęgnują cerę z rozszerzonymi porami, stokrotka ma właściwości ujędrniające. Aż szkoda tego nie wykorzystać.

Nie lubimy chemii w kosmetykach – większość z nas uważa, że roślinne preparaty pielęgnacyjne są zdrowsze i bardziej skuteczne niż te, które zawierają rozmaite syntetyczne dodatki. Chętnie więc kupujemy kremy nazywane przez producentów „ekologicznymi”, „naturalnymi” albo „bio”. I nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że taka nazwa jest często jedynie reklamowym chwytem. Wyjątkiem są kosmetyki z certyfikatami czystości ekologicznej (ECO-CERT), ale te z kolei po pierwsze – nie wszędzie dostaniemy, po drugie – są dość drogie.

reklama

Co więc zrobić, by nasza codzienna pielęgnacja była zgodna z ekologicznym ideałem? Można spróbować zrobić krem w domu. Wiosna to dobry czas, by rozpocząć taki eksperyment, bo preparaty naturalne muszą przecież korzystać z bogactwa natury – a ta właśnie budzi się do życia. Poza tym wiele cennych substancji znajduje się w tym, czego właśnie wiosną jest najwięcej – w płatkach kwiatów. Żeby domowym sposobem zrobić kwiatowy krem pielęgnacyjny, potrzebujemy trzech składników: bazy kremowej (składającej się między innymi z wosków, tłuszczów i emulgatora, czyli substancji przeciwzbrylającej), oleju roślinnego oraz hydrolatu, czyli wodnego wyciągu z płatków kwiatów.

• Baza kremowa
Domowa produkcja bazy kremowej to zadanie skomplikowane i wymagające odpowiedniego sprzętu (m.in. wagi laboratoryjnej, miarek, menzurek, specjalnego termometru i miksera), na początek warto więc skorzystać z półproduktów oferowanych przez niektóre firmy – może to być popularna kremobaza firmy Fitomed (https://www.fitomed.pl) albo dostępne na stronach internetowych (na przykład www.ecospa.pl, www.zrobsobiekrem.pl) odpowiedniki.
 

Weranda Country nr 3/2010