Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Renowacja mebli z Wióry lecą: jak krok po kroku odnowić szafkę?

 
 

Od czego zacząć renowację starej szafki? Jakie narzędzia i materiały są potrzebne, aby samodzielnie odnowić ulubiony mebel, który tylko czeka na drobną naprawę?

Nieco podniszczony stolik, wytarty fotel, obdrapany kwietnik albo przybornik do szycia po babci, który szkoda wyrzucić. Często te przedmioty czekają tylko na odświeżenie lub drobną naprawę, aby odzywskać dawny blask. Samodzielna renowacja nie jest aż taka trudna, jakby się mogło wydawać. Trzeba tylko wiedzieć od czego zacząć, aby się szybko nie zniechęcić i jakie meble wziąć na warsztat.

Jeśli chcesz zacząć przygodę z drewnem i tapicerką od zera, w domowym zaciszu sięgnij po podręcznik Kasi Sawko „Wióry lecą. Renowacja mebli i tapicerka dla początkujących”. W książce znajdziesz ponad dwadzieścia instrukcji krok po kroku i zobaczysz, jak bohaterowie – uczestnicy wiórowych warsztatów odnowili przedmioty, takie jak deska do krojenia, taboret czy wymagający znacznie więcej pracy fotel 366 Chierowskiego.

Jak krok po kroku odnowić szafkę z szufladą?
 

Szafka Pauli, po latach spędzonych na wygnaniu, miała trafić do sypialni. Konstrukcja mebla była stabilna, więc renowacja polegała głównie na poprawieniu wyglądu.

POTRZEBNE NARZĘDZIA I MATERIAŁY:
 

  • farba akrylowa
  • farba kredowa
  • lakier bezbarwny
  • kompresor (opcjonalnie)
  • opalarka
  • pędzle
  • szlifierka lub papier ścierny na kostce 120–180 g
  • szpachelka
     

CZYNNOŚCI:
 

1/3 Usuwanie farby olejnej i szlifowanie szafki

Paula cierpliwie usunęła farbę olejną, uła­twiając sobie pracę opalarką. Trwało to dobrych kilka godzin. Następnie przeszli­fowała powierzchnię oczyszczoną z farby i odpyliła mebel przed malowaniem (moż­na to zrobić zmiotką albo kompresorem).

2/3 Malowanie farbą akrylową

Pomalowała oczyszczoną szafkę niebieską farbą akrylową, a na końcu dwukrotnie po­ciągnęła bezbarwnym półmatowym lakie­rem wodnym.

3/3 Malowanie farbą kredową i lakierowanie

Gałkę pomalowała czarną farbą kredową i zabezpieczyła lakierem. Kre­dówkę przeważnie zabezpiecza się wo­skiem, jednak w tym przypadku istniało ryzyko, że w miejscu często dotykanym, powierzchnia szybko się przetrze. Szufla­dę właścicielka postanowiła zostawić natu­ralną, zabezpieczyła ją więc tylko bezbarw­nym lakierem.

 

Instrukcja pochodzi z książki:

Kasia Sawko, WIÓRY LECĄ
Renowacja mebli i tapicerka dla początkujących
Wydawnictwo Buchmann

 

 

 

O tym, jak się narodził pomysł na warsztaty Wióry lecą - stolarka dla kobiet i nie tylko przeczytaj w artykule Wióry lecą: kobiety do hebli!

Zdjęcia: Tomek Kaczor (tomekkaczor.pl), materiały prasowe

 
reklama