Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Jak zrobić wianek z kwiatów?

Jak zrobić wianek z kwiatów?
 
 

Wianki z polnych kwiatów plotły nasze mamy i babcie. Zbliżająca się noc świętojańska jest doskonałym pretekstem, aby wziąć z nich przykład i wykonać własną, piękną ozdobę na włosy.

Wianek z polnych kwiatów – krok po kroku

 

Sposobem naszych babć, bez użycia sznurków, nici i drucików, wykonasz piękny, naturalny wianek. Używaj kwiatów w różnych kolorach, przeplataj większe z mniejszymi, dodaj trawę i kłosy zboża. Szybko nabierzesz praktyki i przekonasz się, że to doskonała zabawa. Możesz wyplatać sama, z dziećmi albo w gronie znajomych.

1. Wybierz swoje ulubione polne kwiaty, np. maki, chabry, dziurawce (zwane zielem świętojańskim), koniczynę. Pamiętaj, że najlepiej sprawdzą się rośliny z długimi łodygami.

2. Przytnij łodygi do równej długości, usuń z nich zbędne listki.

3. Skrzyżuj łodyżki dwóch roślin, a następnie opleć główkę kwiata łodygą.

4. Do swojej kompozycji dołóż następny kwiat i znów opleć go łodyżką. Tak samo postępuj z kolejnymi.

5. Zmierz wianek i sprawdź czy osiągnął odpowiednią długość.

6. Końcówki połącz trawą albo kolorową wstążką.

Obejrzyj wideo Polenki (polenka.pl), która pokazuje, jak w kilku prostych krokach upleciesz wianek z polnych kwiatów.

Jak ZROBIĆ wianek z kwiatów na drucie?

 

Do wykonania takiego wianka potrzebujesz drucika florystycznego, taśmy, kolorowej wstążki, nożyczek oraz wybranych roślin: kwiatów, ziół, zbóż.

1. Owiń drucik wokół głowy, aby odmierzyć odpowiednią długość stelaża swojego wianka. Zostaw z każdej strony kilka centymetrów zapasu – posłużą do połączenia obu końców.

2. Z kwiatów ułóż małe bukiety, wyrównaj ich łodygi. Każdy owiń taśmą.

3. Bukiety, jeden po drugim, przymocuj taśmą do swojego wianka.

4. Zegnij końcówki drucika i połącz ze sobą. Dodatkowo możesz przewiązać je tasiemką albo kolorową wstążką. Twój wianek jest gotowy.

Dobra rada: zamiast drucika florystycznego możesz użyć opaski, do której przymocujesz kwiaty.

 

Wianki – na jakie okazje?

 

Wianki to doskonały pomysł nie tylko w noc świętego Jana, coraz częściej panny młode rezygnują z welonów na rzecz romantycznych, kwiatowych ozdób. Są także idealnym, subtelnym akcentem dla dziecka podczas Pierwszej Komunii.

Do wianków ślubnych wykorzystaj piękne dalie, eustomy, frezje, hortensje, gerbery, goździki, jaskry, piwonie, storczyki, róże.

Do wianków komunijnych nadadzą się drobne, delikatne hortensje, gipsówki, goździki, konwalie, margaretki, rumianki, stokrotki.

Pamiętaj, że wianek z naturalnych kwiatów wytrzyma tylko kilka dni. Aby jak najdłużej zachował świeżość zroś go wodą i trzymaj w zacienionym, chłodnym miejscu, a najlepiej schowaj do lodówki –  zabezpieczony w folii lub woreczku.

Tekst: AB
Zdjęcia: Shutterstock

reklama